Muazzam Başkalaşım 🐛

İki üç gün önce iki saat boşluğum varken net bir şekilde doğayı inceleme fırsatı buldum. Her bir yaprak, her bir ağaç gerçekten yakından incelediğimde daha harika görünüyorlardı. Yaprak almak için yere eğildiğimde fazlasıyla tüylü, turuncu-siyah karışımında renklere sahip bir tırtıl gördüm.
Küçüklüğümde böcekgillere ve küçük hayvanlara fazlasıyla ilgim vardı ve bir tırtılın başkalaşımına tanıklık etmek küçüklük hayallerimden biri olarak hala içimde duruyordu. (Pokemon’da ki butterfly karakterininde sanırım etkisi vardır 😊) Adını tüylü portakal verdiğim tırtılımı yediği yaprakları da içine koyarak şeffaf bir kaba koyup eve götürdüm. Sabırsızlıkla kelebeğe dönüşmesini bekleyeceğim. Bu “muazzam başkalaşım”dan bahsedecek olursak; çoğu zaman bizler çirkin, kaba bir tırtılın güzel, nazik bir kelebeğe dönüşmesini hayranlıkla karşılamışızdır. Sanırım çoğu kişiye göre de kelebek en saf, en zararsız ve görsel-estetik açışından göze hitap eden böcek türüdür. Hafif hafif kanat çırpışları, birbirinden güzel kanatları ve renkleri bizi çok etkiler. Hatta öğrendim ki; kelebek ve tırttıllar vücutları pullarla kaplı tek böcek türleriymiş ki kelebeğin latince olan adı “Lepidoptera” pullu kanatlar demekmiş. Gittikçe artan çevre kirliliği, bizlere bile zararlı olan hava koşulları umarim bizim bu minik dostlarımızı etkilemez. Ben de tırtılımı elimden geldiğince iyi besleyip onun güzel bir kelebek oluşuna şahit olup sizlerle paylaşacağım. Bu arada size de bütün kelebekler dişiymiş gibi gelmiyor mu?

IMG_5168.JPG

Muazzam Başkalaşım 🐛” için 5 yorum

 1. Ben tırtlı Arif’in evinde, kutu içerisinde yapay ışıklandırma(Floresan ampül ışığı) altında gördüğümde bana hiç de etkileyici gelmemişti. Şu resmini görünce gerçekten çok etkilendim. Çok hoş bir kırmızı rengi varmış.

  Bu arada şu sıralar okuduğum kitaplardan biri de burada Arif’in bahsetmiş olduğu konu ile alakalı. Kitabın adı “Doğadaki Son Çocuk”. Arif yazısında bir tırtılın kelebeğe dönüşmesini izlemenin bir çocukluk hayali olduğunu belirtmiş. Bu gerçekten çok güzel bir hayal.

  Arif çocukluğunda bir tırtıl gördüğü için bu hayali kurabiliyor ama bu hayali kurabilenlerimizin sayısı her geçen gün azalmakta. İşte bu kitabın konusu bu. Yani ekonomik çıkarlar uğruna yok ettiğimiz doğanın yoksunluğunun çocuklarda nelere sebeb olabileceği hakkında.

  İnsanlar çocuklarına bu hayali kurabilme şansını tanımalı. Son dönemlerde karşılaştığım çocukların büyük çoğunluğu malesefki sadece bilgisayarda oynadığı oyundaki karekter hakkında hayal kurabilmekte.

  Tırtılın bir kelebeğe dönüşmesi hikayesini büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum 🙂

  Liked by 2 people

 2. Pokemon dedin de aklıma “kuduro” geldi, onu da mı bloglasak 🙂
  Tırtılının adı çok güzelmiş, tüylü portakal, hakkaten öyle, çok yakışmış. Hatırlarsan bir kirpi fotoğrafları serisi vardı, senin portakalın da hikâyesini görmek isteriz. Ben de geçen gün iş yerinde küçük bir salyangoz görmüştüm, alıp beslesem mi dedim, sanırım tırtıl beslemekten daha garip olurdu.
  Bir de gerçek boyutunu göster bir dahakine, eline filan al mesela 🙂
  Ve evet kelebekler hep dişi olmuştur.
  Son olarak ise, sanki hiç boş zamanımız kalmamalıymış gibi yaşıyoruz, boş zamanda doğayı incelemek filan, güzel şeyler, yani kimimiz doğayı incelemeye vakti yok sanıyor, vakit yaratmaya devam..

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s