Farklı Olmak

cinePing

Sebebini anlayamamış olmakla birlikte insanlarda bir farklı olma isteğinin olduğunu gözlemliyorum. Kimisi yaptığı işlerle, kimisi iş yapış şekliyle, kimisi de sahip olduğu eşya ve kıyafetlerle farklı olmaya çalışıyor. Reklam sektörünün de bu farklı olma duygusunun farkında olduğu açık bir şekilde ortada. Çünkü birçok reklamda ürünün işlevsel yönlerinden bahsedilmiyor da bu ürüne sahip olanların bu ürüne sahip olmayanlardan nasıl farklı olacağı tarif ediliyor.

cinePing
Cine Pink

Son zamanlarda radyoda yayınlanan, farklı olma duygusuna vurgu yapan ve aklımda çokça yer etmiş bir reklam var. Bu reklamda anlatıcı ses insanlara çevrenizdeki güzellikleri göremiyor musunuz diye sormakta. Ardından eğer ki biraz yükselirseler bu güzellikleri görebileceklerini söylemekte ve yükselmenin yolu olarak da yeni bir son model X marka 4×4 almaları gerektiğini belirtmekte. Bir diğer örnekte Akmerkez de bulunan sinemanın İnternet sayfasından. Bu sayfada farklı olma ile ilgili bir resim bulunmakta ama bu farklı olmanın nasıl olacağına dair hiçbir vurgu yer almamakta. Bu örneklere benzer yüzlerce farklı olmaya vurgu yapan reklam bulmak mümkün.

Farklı olma duygusuna vurgu yapan reklamların çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Öncelikle reklamlarda yer alan farklı olma duygusunun sağlana bilmesi için reklamı yapılan ürünün(ev, araba bilgisayar, uçak bileti ya da herhangi bir şey) alınması gerekmekte(reklama göre).  Bu reklamın amacı kişiye ihtiyacı olan ürünü satmak değil. Esas amaç kişinin zihninde ürün ile alakalı fanteziler oluşturmak ve bu fanteziler sayesinde ürünü pazarlamak. Bunu yapmak demek aslında doğal kaynakların israfı demek çünkü insanlar ihtiyaç dolayısıyla değil de farklı olma tutkusu sebebiyle harcama yapmaktalar ve zaten kıt olan kaynakları tüketmekteler.

Reklamlardaki farklı olma vurgusunun tehlikeli olduğunu düşünmemin bir sebebi de insanların sahip oldukları mallar sebebiyle farklı olduklarını düşünmeye başlaması. İnsanlar tabi ki de sahip oldukları ya da olmadıkları şeyler bakımında diğer insanlardan farklıdırlar. Bu farkın önemi birçok yönden büyüktür. Bu tarz, sürekli bir farklılık duygusu büyük gerçeği kaçırmamıza sebep olmakta. Bu gerçek insan olduğumuz ve aynı dünyayı paylaştığımız gerçeği. Bu iki gerçek birçok yönden benzer olduğumuzum bir göstergesi. Hemen hemen hepimiz aynı organlara sahibiz ve hepimiz aynı yerküre içerisinde yaşamaktayız. Eğer ki farklı olmak uğruna ihtiyacımız olmayan kaynakları tüketir ve israf edersek bunun cezasını hepimiz çekeriz.

Her insan birbirinden farklıdır ve bu farklılık insanlık için birçok yönden önemlidir ama bu farklılığın ana kaynağı sahip olduğumuz mallar olmamalıdır. Bu farklılığın ana kaynağı düşünüş yapımız, ilgi alanlarımız, hobilerimiz, becerilerimiz ya da kendimizi ifade ediş şeklimiz olmalıdır. Bu saydığım alanlardaki farklılıklar insan hayatını renklendirir ve tek düzelikten  kurtarır. Bu farklılıklar diğer insanların hayatına renk katar onların ruh dünyasını besler. Sahip olunan malların farklılığın temel kaynağı olması ise insanların arasına önü alınamaz kötülük tohumları ekilmesine sebep olur. Bunun en büyük örneği fakir ile zengin arasında tarih boyunca yaşanmış olan bir birini ötekileştirmedir. Belki de hepsinden önemlisi farklı olduğumuzun yanında, canlı olduğumuzu ve aynı dünyayı diğer canlılarla paylaştığımızın göz önünde bulundurmak ve ne kadar farklı olsak da aslında aynı olduğumuzu hatırlamaktır.

Farklı Olmak” için 4 yorum

 1. Bence sebep tamamen duygusal 😉 Kısacası farklı olup dikkat çekmek. Ama satın alma prensibinde de farklılıklar var bence, yani iki insan aynı ürünü aynı amaçla satın almıyor. Biri farklı olmak için alabilirken, biri sevdiği için alabiliyor. Bence gerçek farklılık bu doğallıkta yatıyor. Sinema reklamı ise bence bizim sinemamız diğerlerinden farklı demek istiyor, o reklamı oraya koyan kişinin bu konulara hiç mi hiç girdiğini sanmıyorum 🙂

  Liked by 1 kişi

 2. Bence burada insanların amaçları ile alakalı hiçbir sıkıntı yok. Farklı olmak için alanda, ihtiyaç için alanda ve ya sevdiği için alan da benim için bir ve hepsi eşit oranda haklı.

  Benim burada problemli gördüğüm nokta reklamlar. Reklamlar insanların fantaziler üretmelerine sebep olmakta ve bu fantaziler doğrultusunda savurganca bir harcama çılgınlığı yaratmaya çalışmaktalar.

  Yukarıdaki resimle ilgili olarak da sinemasının farklı olduğunu idda eden bence sinemasının ne yönlerden farklı olduğunu ortaya koyar ve insanların ilgisini çekmeye çalışır. Yani ben yukarıdaki resmin okadar da masum olmadığını düşünüyorum.

  Aslında reklam sektörüne düşman oldum(başka birçok sektöre olduğum gibi). İnsanların dikkatlerini çekmek uğruna ayaklar altına alınan değerlerin haddi hesabı yok. Bir de işin doğa yönü var. Gereksiz reklam yapılacak diye acaba ne kadar kağıt ne kadar boya boşa kullanılıyordur. Acaba bu boşa kullanılan boyalar yüzünden ne kadar balık gölerde ve denizlerde ölüyordur. Acaba bu doğanın talan edilmesinin hesabını kim verecek(bu sorunun cevabını net bir şekilde biliyorum çocuklarımız ve onların çocukları).

  Beğen

 3. Diğer postta bahsettiğin kitaba paralel gelişmiş yorumlar 🙂 bence de hesap milim milim gram gram ya da belirli bir ivme ile veriliyor ki farkında değiliz. Dünyanın varoluşu bir sonun başlangıcı, belki de insanların varoluşu demeliyim. İşte bu yüzden insanları sevmiyoruz ya. Reklamlara gelince ise, aslında herkesin aklı var, tabi kandırılmaya müsaitiz, bu kaçınılmaz olan. Yine de seçim bizim, ister kanarız ister kanmayız. Dünyada masum olduğu kim iddia edebilir ki 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s