İlginç Bir Soru

Ahşap levha üzerinde bir yazı beliriyor karşımda. İlk başta ne olduğunu anlayamıyorum. Sonra biraz dikkatli bakınca levha üzerinde bir soru olduğunu görüyorum.

Soruyu okuyorum. Okuduğum anda donup kalıyorum. Daha önce hiç böyle bir soru görmediğimi fark ediyorum. Soru bana çekici de geliyor çünkü üzerinde biraz düşünürsem çözebileceğim türden bir soru olduğunu hissediyorum.

Kelimesi kelimesine hatırlamasam da soru şu: insan yapımı(yapay) ve doğal(Burada birkaç kanyonun adı yazmakta ama ben bunlardan sadece birini hatırlıyorum o da büyük kanyon) kanyonlar arasındaki fark nedir? Soruyu okur okumaz gözümde bir kanyon resmi canlandı. Bu canlanan resmin Büyük kanyona ait olduğunu varsayıyorum.

Düşünmeye başlıyorum. Aklıma ilk insan yapımına örnek kanyonların isimlerini hatırlamak geliyor. Kendimi biraz zorluyorum ama bu tarz bir kanyon adı hatırlamadığımı fark ediyorum. Sonra doğal kanyonları düşünmeye başlıyorum. Büyük kanyon üzerinde düşünüyorum. Büyük kanyonun tabanından bir nehrin aktığı aklıma geliyor. Acaba fark bu mu diyorum. Acaba insan yapımı kanyonlardan(tabanından) su akmazken doğal kanyonlardan su akması mı fark diyorum. Aklıma Coğrafya derslerinden hatırladığımı varsaydığım bir bilgi kırıntısı geliyor ve bu cevabın doğru olmadığına kanıt olarak bu kırıntıyı gösteriyorum kendime. O bilgi de şu ki; bir oluşumun kanyon sayıla bilmesi onun akarsu tarafından aşındırılmış olması gerekliliği.

Aklıma gelen ilk cevabın doğru olmadığını kabul ettikten sonra yeni bir cevap ihtimali üzerinde düşünmeye başlıyorum. Bu sefer de doğal kanyonların üst kısmında bırakılan bir cismin kanyonun tabanına değmesinin yapay olandan daha uzun süreceğini düşünüyorum. Buna kanıt olarak da yapayların daha sığ kanyonlar olacağını gösteriyorum çünkü insan doğal kanyonlar kadar derin kanyonlar açamaz(kazamaz).  Bu bırakılan cismin kanyonun tabanına değmesini hayal ederken birden aklıma Pizza kulesinde yapılmış olan ve farklı kütleli cisimlerin aynı yükseklikten bırakıldığın da yere aynı anda düşmeleri ile ilgili deney geliyor. Aklıma gelen bu deney üzerinde düşünmeye başlıyorum ve bana sorulmuş soruyu bir anlığına unutuyorum.

Bana sorulan soruya geri dönme gerekliliğiyle irkiliyorum ve yatakta olduğumu fark ediyorum. Gördüklerimin rüya olduğunu anladığım zaman kendime gülüyorum. Yatakta kısa bir süre için İnsan hafızasının ve beynin ne kadar anlaşılmaz ve komik olduğunu düşünüyorum. Saate elimi atıyorum ve kalkma vaktinin geldiğini fark ediyorum.

İlginç Bir Soru” için 2 yorum

  1. Günlük burç yorumu: Erken yatıp erken kalktığınızdan dolayı, çok güzel rüyalar görebilirsiniz. Bu rüyalar yazarlığınızla birleşince tadından yenmeyecek bir romana başlangıç olabilecek bir pozisyon yaratabilir. Bu günlerde kim 500 milyar ister gibi bilgi yarışmalarına katılabilirsiniz, şansınız açık. Merakla okudum gerçekten, sorunun cevabını da merak ettim, ama senin açıklamalarınla bekleyeceğim 😉

    Beğen

    1. Gerçekten çok ilginç bir rüyaymış, beğendim. Sorunun cevabını ben de düşündüm okurken fakat bulamadım 🙂 Bir de çok akıcı yazmışsın kendimi öykü falan okuyor sandım, rüya kısmına gelene kadar 🙂

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s