Fotoğraflarıma Yol Göründü

Yaklaşık bir senedir fotoğraf çekmekteyim. Bu süre de on bin adede yakın fotoğraf çektim. O gün bugündür de fotoğraflarımı kendi bilgisayarımda bir klasör içerisinde saklamaktayım. Fotoğraf sayım üç haneli sayıları gördüğü zaman bu fotoğrafları bilgisayarda saklamanın iyi bir fikir olmadığını anlamıştım ama artık tembellikten midir nedir bu yaklaşımı değiştirmemiştim.

Fotoğrafları kendi bilgisayarımda saklamanın birçok potansiyel problemi var.  En önemli problem fotoğrafların güvenliği. Bir gün bilgisayarımın ya da sabit diskimin başına bir şey gelirse bütün fotoğraflarım yok olabilir. Diğer bir problem ulaşılabilirlik problemi. Fotoğraf arşivim büyüdükçe artık aradığım fotoğrafları daha az bulabilir oldum. Ayrıca eski fotoğraflarımı göremez oldum. Bir diğer önemli problemse fotoğrafların paylaşılması konusunda. Ben birçok fotoğrafımı paylaşıyorum ve arşivimdeki hangi fotoğrafın paylaşıldığını hangisinin paylaşılmadığını kolayca anlamak istiyorum. Bunu kullandığım sistemle yapmanın tek yolu yeni klasörler oluşturmak ki bu da zaten karışık arşivi daha da karıştırmak demek oluyor.

Saymış olduğum problemleri de göz önünde bulundurarak bir çözüm aradım. Bulduğum çözüm ise fotoğraflarımı internet üzerinde saklamaktı. İnternet üzerinde fotoğraf saklamak için aklıma ilk gelen seçenekler Dropbox, Facebook, Google Drive ve Picassa idi. Sonradan yaptığım araştırmalar sonucunda bu seçenekler arasına Flickr da girdi. Kullanmakta karar kıldığım sistem ise Flickr oldu.

Saymış olduğum bu sistemlerden Drop Box ve Google Drive veri saklama konusunda uzmanlaşmış sistemler ama bunların fotoğraf paylaşma ve saklama özellikleri çok kısıtlı olduğu için listeden bu ikisini çıkardım. Diğer bir aday olan Facebook ise bir sosyal paylaşım sitesi. Facebook her ne kadar resim paylaşımını desteklese de amacı resim saklamak ve paylaşmak olmadığı için onunda bu işe uygun olmadığını düşündüm ve onu da listeden çıkardım. Zaten Facebook’a yüklediğiniz resimlerin kalitesi daha az yer kaplaması için düşürülmekte. Ayrıca her geçen gün Facebook da aradığını bulmak zorlaşıyor.

Elimde kalan son iki seçenek Flickr ve Picassa idi. Bu iki platform da resim saklamak ve paylaşmak için geliştirilmişler. İlk başta Picassa’yı kullanmaya karar verdim ve bundan çok kısa bir sürede vazgeçtim.  Picassa bir Google ürünü. Picassa dan vazgeçmemin en önemli sebebi burada sakladığım resimleri Google’ın Google Plus sosyal ortamında paylaşmam kolaydı ama bunu diğer sosyal ağlarda paylaşmam zordu. Ayrıca Picassa, Flickr dan daha pahalıydı.

Flickr’ı seçmemdeki en büyük sebep sunduğu kullanımı kolay ara yüz ve burada depoladığım resim ve albümlerim paylaşımının kolay olmasıydı. Flickr bir TB lik alanı kullanıcılarına ücretsiz sunuyor.  Flickr da sakladığım fotoğrafların orijinallerine istediğim zaman ulaşabiliyorum.

Fotoğraflarımı yavaş yavaş Flickr’a yüklemeye başladım. Umarım yakın zamanda bu işi bitirebilirim…

Fotoğraflarıma Yol Göründü” için 3 yorum

 1. Tamam o zaman, çekmeye başlayınca Flickr’da buluşuruz. Ayrıca hangi fotoğrafı paylaşmış olduğunu bilememek ürkütücü bir durum, arşivine göz gezdirirken paylaştıklarına da göz gezdir. Bir de flickr’da yüklediklerin arasından paylaşıp paylaşmadığını mı gösteriyor, nasıl oluyor bu durum, başka ortamda flickr üzerinden paylaşabiliyor musun, mesela facebook’a, biraz açıklama istiyoruz 🙂

  Liked by 1 kişi

 2. Şöyle Berker: Google Picassa ya resim yükledin diyelim(Ben bunu denedim). Resim yüklendikten sonra resimin sayfasına gidiyorsun ve orada bir paylaş butonu çıkıyor buna tıkladığın zaman paylaşma seçenekleri içerisinde sadece Google Plus olduğunu görüyorsun. Muhtemelen bu resim Facebook üzerinden de paylaşıla biliyordur ama nispeten zor.

  Bu tarz paylaşım sitelerindeki bir fotoğrafı paylaştığın zaman genelde bu siteler sana bir link verirler ve bu linke tıklayanı senin fotoğrafın bulunduğu Flickr ya da Picassa sayfasına götürürler. Yani senin dediğin Facebookda paylaştığın bir şeyin flickr dan da paylaşılması mümkün değil. Bu ancak elle yapıldığı zaman mümkün olabilir.

  Ayrıca dediğim gibi Facebook resimlerin kalitesini bozuyor ve orjinal resmi ulaşılmaz yapıyor.

  Aslında Berker Flickr da yüklediğin her şey otomatik olarak Flickr üzerinden paylaşılmış oluyor. Yani hem depolama hem paylaşma problemini tek hamlede çözmüş oluyorsun. Fotoğraflar flickr a otomatik olarak diğer kişiler tarafından görülebilir olarak yükleniyor ama sen istersen istediğin fotoğrafı sana özel yapabiliyorsun.

  Yukarıda da belirttiğim gibi Flickr’ın kullanımı gerçekten çok kolay ve orjinal resme her zaman ulaşabiliyorsun. Son olarak Flickr 1TB alanı bedavaya veriyor. Bu alan Picassada 15Gb olması lazım. 15 Gb fotoğrafla çok kısa bir sürede dolacak bir alan.

  Beğen

 3. Ben de sayende başladım kullanmaya, üstelik dediğin gibi yahoo üzerinden şipşak üye olmadan giriş yaptım 😉 teşekkürler yoksa teşekkür ederim mi demeliydim (!)

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s