Üzücü Bir Anı

Bir kaç gün önce idman yapmak için atletizm pistine gittiğim zaman başımdan ilginç ve üzücü bir olay geçti. Bir pazar günüydü. Canım, o gün pek de idman yapmak istemiyordu. Bunun sebebi bir süredir çok ciddi ve yoğun bir şekilde idman yapıyor olmamdı. Sonbaharın son günlerinden biri olmasına rağmen hava yazdan bir gün gibiydi. Ne kadar isteksiz olsam da dışarı çıkıp ta bu havayla karşılaşınca bir anda idman yapma isteğiyle dolup taştım. Bisikletime atladım ve atletizm pistinin yolunun tuttum.

Piste ulaştığım zaman ise sahanın çok kalabalık olduğunu gördüm. Aslında bunu bekliyordum. Çünkü cumartesi günleri Amerikan Futbolu takımının antrenman günüydü. Her ne kadar bu kalabalığı bekliyor olsam da sahaya ulaşınca canım bu kalabalık dolayısıyla bir an sıkıldı. Aslında sahanın kalabalık olması ile bir problemim yok. Aksine sahanın spor yapmaya çalışan insanlarla dolup taştığını gördüğüm zaman çok mutlu oluyorum. Bu insanların çabasının ve enerjisinin beni iyi yönde etkilediğini hep hissetmişimdir. Bu hissettiklerimi saha Amerikan futbolu yapan insanlarla dolduğu zaman nedense bir türlü hissedemiyorum. Amerikan futbolu ya da bu sporu yapan insanlarla bir problemim yok.

Her zaman yaptığım gibi öncelikle sahada yavaşça koştum. Sonrasında kültür fizik hareketleri yapmaya başladım. Bu esnada okulumuzun hocalarından ve sporu çok seven bir hocam yanıma geldi ve beraber spor yapmaya başladık. Isınma hareketleri bittiği zaman hocam ile beraber koşmak için hazırlanmaya başladık. Bu esnada sahada bir elektronik cihazın(tablet bilgisayar) birinci kulvar içerisinde durduğunu gördük. Kulvarda çokça yer kaplamıyordu ama yirmi santim kadarda kulvarın içerisine girmişti. Gerek bu cihaza zarar vermemek için gerekte kendimizi tehlikeye atmamak için bu cihazın sahibinden cihazı oradan kaldırmasını rica etmek için o yöne doğru ilerlemeye başladım.

Cihaz birinci kulvarın hemen kenarında idman yapan Amerikan futbolu takımında birisine aitmiş. Cihazın sahibi takıma yeni katılmış çocukları(muhtemelen ya hazırlık ya da birinci sınıf öğrencileri) çalıştırıyordu. İdman yapanların yanına yaklaştım ve rahatça duyulabilecek bir sesle cihazın sahibinin cihazı kulvardan almasını rica ettim. İlk başta kimsenin bana tepki vermediğini görünce aynı çağrıyı daha yüksek bir sesle yineledim. Çocukları çalıştıran kişi bana doğru yaklaştı ve bana “bir şey yapmaya çalıştıklarını ve neden onları rahatsız ettiğimi sordu”. Bu soru üzerine biraz sinirlendim ama hiç de bunu belli etmeden bende ona “benimde orada birazdan bir şey yapacağımı ve bunun yapılmasına tabletinin mani olduğunu” söyledim. Ben bunu söylediğim zaman söylediklerimi anlayıp anlamadığını anlamamıştım ama daha bir dakika geçmeden hiç bir şey anlamamış olduğunu fark ettim.

Ben yanlarından uzaklaştıktan sonra, elbisemi değiştirmek üzere duvar kenarına doğru yaklaştığım zaman, bu idman yapan grup içerisinden sesler yükselmeye başladı. Bir kaç kişi bu tabletin çok azıcık yer kapladığı ve bunun beni nasıl rahatsız etmiş olabileceği hakkında konuşmaya başladılar.  Sonra birisi çıkıp bunun beni rahatsız etmiş olamayacağını söyledi. Tabi bu konuşmalara ben dahil edilmiyordum ama benim duymamda sağlanıyordu. Sonra, tabletin sahibi olan ve bu çocukları çalıştıran kişi çocuklarla konuşmaya başladı. Onlara yaptıkları işlerin çok güzel olduğunu ve diğerlerinin onları çekemediği için onları idman esnasında rahatsız ettiklerini söyledi. Onlara ayrıca güçlü bir takım için dayanışma içinde olmaları ve dikkat etmeleri gerektiklerini belirten cinsten bir şeyler daha söyledi ama ben bunları sinirden tam hatırlayamıyorum.

Sinirlenmemin en büyük sebeplerinden birisi onları çalıştıran kişinin onların gözlerini kör etmesi akla ve mantığa uymayan insanlar yaratıyor olmasıydı. Ben bu tabletin sahibinden tabletini hemen geri almasını ve işi uzatmamasını beklerdim(aslında uzaktan hiç tanımadığım bir insan olsa bunu beklerdim ama…). Ama o ne yaptı? Yaptığı yanlışı gençlere(ileride bu sporu devam ettireceklere) haklı olarak gösterdi ve onların gruplaşmasına sebep olacak akla ve mantığa aykırı bir söylemde bulundu.

Başımdan geçen bu olay çok basit ve önemsizmiş gibi görülebilir ama ben bunun basit bir şey olmadığını düşünüyorum. Burada benim gördüğüm; bir eğitmen(bu durumda bu eğitmen çocukları çalıştıran ve tabletin sahibi) öğrencilerini akla ve mantığa aykırı bir yola yönlendirmekte. Türkiye’nin gelecekteki spor hayatına küçük siyah lekeler bırakmakta. Bu küçük siyah lekeler belki bugün görülmeyecek boyuttalar. Beni korkutan ve bu olayı üzücü olarak nitelendirmeme sebep olan ise bu lekelerin büyüme ve göze batma ihtimalinin çok olası olması.

Üzücü Bir Anı” için 3 yorum

 1. Bence başlığı küçük siyah lekeler olarak değiştirmelisin 😉 Kendimi senin yerine koymaya çalıştım, ne yapacağımı bilemedim. Öncelikle o kişilerin sahanın kurallarını bilmeleri gerekir, sonra toplum içinde yaşamanın kurallarını da bilmeleri gerekir. Bir kere söyleyince duyup tepki verilmiyorsa, ikinciyi söylemen senin hatan olarak gözükmüş. Dediğin gibi karşındakiler için birşey ifade etmiyorsa suçlu sen oluyorsun. Böyle durumla tekrar karşılaşmamak için alttan alman gerekebilir. Ha gerek var mı yok mu onu bilemem, neyse. Çoğu senden küçükler, daha da inatlaştırma sen onları. Atletizmdeki beyaz noktaları çoğaltmaya devam 😉

  Beğen

 2. Bu yaşanan olay ilk defa olsa belki daha farklı tepki verebilirdim ama bu olayı belki on kere yaşadık. İlginç bir şekilde adamlar birinci kulvardan koşulduğunu anlayamıyorlar.

  Bu dediğin ikinci kez tekrarlama olayına da katılmıyorum açıkçası. Bugün ülkenin durumunun her konuda kötüye gitmesinin sebebi haklı olanların ısrarcı davranmaması. Ben bugün orada ısrarı bırakırsan yarın gelecek çocukların hakları gasp edilecek.

  Hatta bunuda konuşmuşken, ben sahaya kuralların yeniden asılması için şimdi hocaya mailde yazacağım.

  Liked by 1 kişi

 3. Tekrar okudum da Kadir, aslında en güzeli ezeceksin kulvarda olan eşyaları 🙂 mesuliyet de kabul etmeyeceksin tabi 🙂 bazen ısrarcı olmak da sorunu çözmeyebiliyor, kesin çözüm ise sorunu direk kaldırmak hatta sorunu yapan kaynakları da kaldırmak 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s