Yoga: Kitap, Müzik ve Rahatlık

Sutra öğretici, yol gösterici anlamına geliyor. Aquarian age ise, içine geçiş yaptığımız ya da yavaş yavaş hâlâ geçiyor olduğumuz, spiritüel bir çağ. Bu sözleri okumak, düşünmek beni rahatlatıp, bana huzur veriyor, bu yüzden paylaşmak istedim. Fotoğraftaki yazı ise bir blogdan alınma, öyle yazabilmek isterdim.

Yogaya başlamam üniversiteden arkadaşlar sayesinde olmuştu. Sonra ben de başkalarına vesile oldum, Kadir Bey gibi. Yoga dersinden sonra kendimi çok rahatlamış ve enerjik hissediyordum, ders bitiminde boynumuza, ensemize ve saçlarımıza hafiften sürülen tiger balm denilen madde de rahatlamaya yardımcı oluyordu.

Yeşil Şişe

Evde annemin bilmem nereden bulduğu benzer bir ürünü arasıra deneyip kendimi yaktığım da oluyor. Özellikle duştan sonra azcık alayım dediğim fakat birkaç damlanın bile zaman geçtikçe yakıcılığını hissettiğim, sonrasında daha az almalıydım diye pişman olduğum zamanlar, bana o ders sonlarını hatırlatıyor. Sanırım az birşey alıp bütün avuca yaymak sonrasında ovalamak gerekiyor. Aynı saç kremleri gibi..

Nefes alıp vermenin düzeni de insanı güzel etkiliyordu. Şu an bu konudan bahsederken tekrar kendimi derin nefes alırken buldum. Siz de okurken deneyeceksiniz, ne kadar da çabuk unutuyoruz şu nefes olayını. Hâlbuki vücudun içi bu nefesten ibaret, ha bir de su var ama o konuya Kadir Bey değinsin.

Yogada en çok sevdiğim şey ise denge hareketleri, kafamın üstünde durmaya bayılıyorum. Amuda kalkma denemelerim de oluyor, ne kadar uzak bilmiyorum ama bir gün gerçekleştireceğim.

IMG_0294

Durmuyor değilim ama durduğum süreyi arttırmam lazım.

Bana huzur veren başka bir şey ise Snatam Kaur’un şarkıları. Her ortamda ya da her durumda dinlenilemeyecek olsa da..

Aadays tisai aadays

Mul mantra

Şarkıların sözleri sanskrit dilinden meditatif kelimeler içermekte.

Aslında bir de Loreena Mckennitt var ama onu biliyor olmalısınız.

Bir iki tane de kitap önereceğim.

Bir tanesi The Mind: Its Projections and Multiple Facets – Yogi Bhajan

kitabın içinden bir paragrafla kitabın içeriğini aktarıyorum

Mind

Kitabın son kısmında meditasyon egzersizleri bulunmakta. Bağdaş kurup oturularak, eller sabit veya hareketli yapılan, kimi birkaç dakikalık, kimi ise 10-30 dakika arasında değişen egzersizler. Egzersizi yaparken sanskritçe mantralar söyleniyor, tekrar eden kelimeler. Kimi nefes alınırken kimi verilirken söyleniyor, uyguladıkça nefes alışverişin ne kadar kolaylaştığı farkedilebilir.

Diğer kitap ise İnsanın Sekiz Yeteneği – Gurmukh Kaur Khalsa

20141119_192040

Özellikle nefes ile ilgili egzersizler içeriyor, aslında nefes derken her an nefes aldığımız için herşey nefes ile ilgili. Başucu kitabı olarak kullanılabilecek tarzda bir kitap. Ben de arasıra başucuma alsam da pek fazla deneyemedim, özellikle okuduğum sırada bir kısmını deneyimleyebildim. Bundan sonrasında düzenli olarak uyguladığım ve memnun kaldığım hareketler ile ilgili de yazarım. Bu kitabın büyük bir kısmını serviste okumuştum, sabah işe giderken serviste nefes egzersizi yaptığım günler güne daha bir uyanık başlıyordum. Özellikle servisin yaklaşık 1 saat sürdüğünü düşünürsek, ve binen herkesin hemen anında uyumaya başladığını, kendimi çok dinç ve hazır hissediyordum.

Son olarak arasıra bu videoyu izlemek de beni kendime getiren şeylerden biri.

Çoğu zaman unutsak da yaşamak güzel şey..

Yoga: Kitap, Müzik ve Rahatlık” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s