İşe Yarayabilecek Bir Fikir

Ambalajlar

Bugün internet üzerinden siparişini üç gün önce verdiğim ürün elime ulaştı. Kargo şirketi bana ne zaman bir ürün ulaştırsa yaşadığım duyguların aynısını gene yaşadım. Bu duygular elime ulaşan ürüne ilk bakışı atabilmek için bir sabırsızlık ve ürünle gelen kutunun çöpe gidip yok olacak olmasına üzüntü.  Ben üzüntülü kısım hakkında yazmak istiyorum. Çünkü sabırsızlıkla ilgili kısmı herkesin yaşadığını bildiğim içim bu kısım hakkında yazma gereği olmadığını düşünüyorum(şimdilik).

Her zamanki gibi ürün ile beraber bir kutu elime ulaştı. Bu kutu ürünün taşınması ve güvenli bir şekilde yerine ulaştırılması için ürünün içerisine konduğu kutuydu. Daha önceki ürün teslimatlarında düşündüğüm aynı şeyi düşündüm, hiç kullanılmadan çöpe gidecek bir kutu daha. Belki de bu kutuyu üretmek için çok az bir doğal kaynak ve emek kullanıldı, belki de bu kutuyu üretmek için çok az enerji harcandı diyerek kendimi avutmaya çalıştım. Sonra aklıma bugün benim gibi kargo şirketinden bir kutu alan kaç insan olabileceği sorusu geldi. Sonra bu sorunun cevabı olabilecek sayıyla bu bir kutu için harcanan emek, enerji ve doğal kaynak miktarını çarptım. Hayalimdeki sonuçlar beni korkutmaya yetti.

Elime ulaşan kutu benim tarafımdan uzunca bir süre kullanılmış olsaydı kendimi kötü hissetmezdim ama sadece birkaç dakikada kutuyu çöpe atmak zorunda kaldım. Aslında kutuyu geri dönüşüm çöpüne attım ama bu benim içimi rahatlatmaya yetmedi çünkü biliyorum ki bu çöpe atılan kutu yüzde yüz geri dönüştürülüp eskisi gibi bir paketleme ürünü olarak kullanılamayacak. Bu geri dönüştürülmüş kâğıttan daha düşük kalitede ürünler üretilmek zorunda kalınacak.

Günümüzde birçok insan internet üzerinden alışveriş yapmakta ve kullanıcıya ulaştırılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu, kullanıcının eline ulaştığı anda çöpe gidecek olan kutularla paketlenmekteler. Bu problemi nasıl çöze bilirim diye düşündüğüm zaman aklıma güzel bir fikir geldi. Şöyle ki: Kargo şirketleri kutu kiralama hizmeti de sunacak. Kargo şirketi sağlam ve uzun ömürlü bir malzemeden belli ebatlarda üretilmiş kutuları kargo göndericilerine kiralayacaklar. Gönderici ürünü kargoya verirken kutuyu kargo şirketinden kiralayacak ve ürünü bu kutunun içerisine koyacak daha sonrada kargo şirketinin kutuyu mühürlemek için sağladığı malzeme ile kutuyu mühürleyecek. Kargo şirketinin kuryesi, kutulanmış ürünü alıcıya ulaştırdığı zaman alıcı kutunun mührünü açacak kargosunu içinden alacak ve kutuyu kargo kuryeye teslim edecek.

Tarif ettiğim yöntemle kargo gönderen firmaların ambalaj harcamaları düşecek. Kargo şirketi kiraladığı kutulardan para kazanacak. Ürünler sağlam kutular sayesinde yerlerine zarar görmeden ulaşacaklar. Belki de hepsinden daha önemlisi daha az kaynak kullanacağız ve çevreye daha az zarar vereceğiz

Not: Bu aklıdan geçen fikri bir kargo şirketine yazmaya çalıştım. Şirketin internet sitesine girdim ve aklımdan geçenleri detaylı bir şekilde öneriler kısmına yazdım ve gönder tuşuna bastığım zaman önerinin en fazla 1000 karakter uzunluğundan olması gerektiğine dair uyarı aldım. Günümüz dünyasında kimsenin bir fikri etraflıca düşünecek ya da anlamaya çalışacak zamanı yok.  İnsanların karakterler mertebesinde düşünmesi isteniyor.

İşe Yarayabilecek Bir Fikir” için 3 yorum

 1. Mail olarak filan at bari detaylı anlatımını, hem önerilere çok açık oluyorlar, tabi cevaplamak için, uygulamak için ne kadar açık olabilirler onu bilemedim 🙂 Bu arada bizim (iş yerinde) ortalama 3 günde 1 diyelim, 44 tane 25 kg’lık karton paket, 10 tane 25 kg’lık kağıt paket ambalajı geri dönüşüme gidiyor, içindeki malzemeyi kesmeden bantları açarak çıkarıyoruz, aynısını bile kullanabilirler aslında. Tabi kağıdı keserek açıyoruz. Böyle çalışma koşullarını da düşünürsen acayip bir sarfiyat var, ah ah, vah vah. Şu geri dönüşüm işine iyice girmek lazım.

  Liked by 1 kişi

 2. Berker aslında burada bizim örneklerde verdiğimiz durumların çözümü geri dönüşüm değil. Tamam belki geri dönüşüm çok verimli bir şekilde yapılsa bu durumların olumsuz etkilerini inanılmaz azalta bilir ama problemi çözmez. Bunu söylememin sebebi: bir ürün her geri dönüştürüldüğünde kalitesi düşecek ve bir süre sonra kendini bir çöp alanında geri dönüştürülemez bir şekilde bulacak.
  Burada vermiş olduğum örnekteki gibi bizim tükettiğimiz birçok malzemenin özelliklede ambalaj ürünlerinin kullanım süreleri çok kısa. Bir şekilde bu gereksiz ambalaj kullanımı sonlandırılmalı.

  Senin de burada dediğin gibi o kutular belki de tekrar kullanıla bilmeli. Mesela o kutuları kâğıt yerine daha sağlam ve geri dönüştürülmüş bir plastikten üretseler(mesela dönüştürülmüş pet şişelerden) ve birçok kez kullanılsa.

  Birde ambalajların bir diğer önemli problemi de bu ambalajların üzerine onu kullanan firma ile alakalı reklam ve amblemlerin basılması. Bu basılma işlemi boyalar sayesinde yapılıyor ve bu boyaların büyük çoğunluğu zehirli metaller ve maddeler içermekte. Bu boyalarda geri dönüşümün kalitesini çok düşürmekteler.

  Geri dönüşüm ağrı ve sızılarımızı hafifletir ama çare bu değil. Çare mümkün olabildiğince az tüketmek.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s