Sorumlusu kim?

İstanbul dan bir kare

Bu fotoğraf ile ilgili gerçekleri söylemek biraz zor.Bu alışılmış kareden bütün bir toplum sorumlu. Annesi, babası, zengini, fakiri, okumuşu, okumamışı, devlet adamı, bürokratı, kadını ve erkeği ile bütün bir toplum. Bu karede gördüklerimden ne kadar tiksinsem de benimde sorumluluğum var.  Benim sorumluluğum ise yaşam kaygısıyla ses çıkaramamaktan dolayı.

Toplumumuz tıpkı balığın denizin içinde yaşayıp da denizden habersiz olması gibi içinde yaşadığı şeyin farkında değil.

Sorumlusu kim?” için 3 yorum

 1. Çarpık kentleşme filan diyorlar ya, biraz da öyle değil mi.. Ben de koşmamış mıydım acaba o yollarda, tanıdık geldi.. Çözüm görebiliyor musun ?

  Beğen

 2. Evet, muhtemelen koşmuşsundur buralarda. Bu resim köprünün altından biryerlerden çekildi. Bence bir çözüm var ama Türkiye de uygulanabilirmi bilmiyorum. Bence çözüm yasa uygulayıcıların yasaları uygulamaya başlaması ve daha caydırıcı yasaların yapılması.

  Kimsenin hiçbir yasadan korkusu yok Türkiyede. Bir de bugün ben bir sebepten dolayı birisinden şikayetçi olsam hakkımı almam imkansız karışık devlet işleri dolayısıyla. Belki bu süreçte hızlandırılır ve insanlara da yasanın üstünlüğü gösterilirse belki herşey farklı olabilir.

  Bir de yalanda büyüme rakamları üreteceğiz diye hertarafı AVM’lere boğdular. Artık bunada bir son verilmeli. Şehirlerde yaşayan insanların artık daha fazla AVM’ye ihtiyacı yok. Örneğin istanbul öyle bir hal aldı ki hafta sonu olunca bir yerde oturmak için AVM’ye gitmek zorundasın çünkü yakın civarda oturabileceğin en yakın yer AVM’de.

  Senin önerin var mı?

  Beğen

 3. Bence herşey toptan yıkılıp baştan yapılmalı. Aslında burada gözüken otopark sorunu biraz da, anlamak için orada yaşamak yahut araçla misafirliğe gitmek gerekiyor, özellikle İstanbul’un çoğu yeri böyle, çoğu zaman. Bursa bile öyle olmaya başladı. Yer altlarını otopark olarak kullanmak iyi bir çözüm olabilirdi uygun yerlerde. Geleceğini düşünmeden birşeyleri yaratmak problem doğuruyor. Dediğin gibi başka bir yerde, farklı durumlarda sorumlusu biz olabiliriz benzer olayların, ki oluyoruz da.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s