İki Fotoğrafla Türkiye

Ççöp dökmeyin uyarı levhasının altına bırakılmış çöpler Üniversite Kampüsünde banklların hemen yanında, oturanlar tarafından atılmış çöpler. Herbankın yanında bir adet çöp kutusu bulunmakta

Bu iki fotoğraf, kameramla çektiğim ilk fotoğraflardan sayılırlar. Bu fotoğraflarda görülen manzara beni uzun zamandır rahatsız ettiği için kameramı elime alır almaz bunları çekmek istedim. Bence fotoğraflardaki manzaralar Türkiye’nin genel olarak içinde bulunduğu durumun özeti niteliğinde.

Fotoğraflarda görülen mekânlar bir birlerine çok yakınlar. Bankların bulunduğu kare, öğrencisi olduğum üniversitenin(Boğaziçi Üniversitesi) güney kampüsünde çekildi. Bu üniversite Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olarak bilinir. Uyarı levhası bulunan karede üniversitenin bulunduğu muhitte olan evimin kapısının önünden çekildi. Evim üniversitenin kampüslerine yürüme ile sadece beş dakika uzaklıktadır.

Bu fotoğraflar insanlarımız ve kurumlarımız hakkında aslında birçok gerçeği gözler önüne sermekteler. Uyarı levhasının bulunduğu karede; uyarı levhasının çöp kutularına olan uzaklığı sadece iki yüz metre. Ama insanlar ellerindeki çöpü sadece iki yüz metre daha taşımak yerine bunu getirip yolun ortasına, tam da altında çöp dökmeyiniz yazısının olduğu yere koyuyorlar. Bu çöpler hem kendi evlerinin penceresinden görünen manzarayı mahvediyor, hem de çöpün konulduğu duvarın bitişiğinde bulunan evde yaşayan insanların haklarını ihlal etmekte. Her gün bu çöp dökmeyiniz yazısını altından belediyenin çöp toplama ekipleri çöpleri gelip alıyorlar. Bu bahsedilen durumun görüldüğü birinci resim, içinde yaşadığım ülkede insanların ne kadar tembel ve saygısız olduğunu gözler önüne sermekte. İnsanların birbirlerinin haklarına ne kadar kolayca tecavüz edebildiklerini göstermekte. Ayrıca bu tecavüz, saygısızlık ve tembelliğin devlet kurumlarınca nasıl ödüllendirildiğini göstermekte.

İkinci fotoğraf ise üniversitenin kampüsünden. Bu karede, çöp kutusu ile yere atılan çöpler arasında sadece bir metre mesafe var. Fotoğrafta yer alan bank sırası boyunca yerde çöp var ve her bankın yanında bir adet çöp kutusu var. Bu yerde ki çöpler de akşamları bu banklarda oturan gençler tarafından yere atılmaktalar. Genellikle bu çöpleri yere atan gençler, sonraki günde buraya gelecek ve burada eğlenecek ve gene çöpünü yere atacak. Neden mi? Çünkü bu kişiler biliyorlar ki bu çöpler yarın temizlenecek ve yaptığı bu uygunsuz davranış yüzünden hiç bir olumsuz geri bildirim almayacaklar. Yani aslında yaptığı uygunsuzluk yüzünden ödüllendirilecek.

Türkiye’nin en iyi üniversitesinin öğrencisinin kalitesi bu durumdayken, sokaktaki çöp dökmeyin yazısının altında çöp bulmak çok da abes değil aslında. Bu fotoğraflarda görülenler, bu fotoğraftaki görüntünün oluşmasına sebep olan insanların ve şartların dışa vurumları.

NOT: Sadece iki fotoğrafla bunları söyleyemezsin diyen herkes etrafına şöyle bir baksın lütfen.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s