Puzzle Üzerine

Düşünüyorum da çocukken çok severdim puzzle yapmayı, aynı yapbozu defalarca bozup yapardım, eksik bir parça olduğunda yapbozlarımı koyduğum tüm torbalarda bulabilmek umuduyla arardım. Hâlâ saklı o yapbozlar, günün birinde tekrar küçük Berker’ler tarafından yapılmayı bekleniyorlar 🙂

20 küsür yaşıma kadar neden puzzle yapmadım bilemiyorum, sınavlarla uğraşmaktan aklıma gelmedi herhâlde, gelse de zor yapılırmış ya okul eşliğinde. Yakın bir arkadaşımla Bursa’da dnr ya da öyle bir yerde görmüştük tekrardan başlamama vesile olan puzzle’ı. Sonra ben aynısını İstanbul’da bulup aldım, bir baktım ki o da almış. Fakat başlama aşamalarını geçemedi 🙂 Ben ise 2-3 yılda yapabildim. 1000’lik bir puzzle bu. Fakat renklerin çoğu koyu ve gün ışığından yararlanmıyorsanız yapmak çok kolay olmuyormuş, lamba ışığında çok fazla parlıyor parçalar. Her puzzle ayrı tecrübe kattı bana. Parçayı elime alıp şu boşluk ya da şu çıkıntı var deyip, diğer parçalarda o çıkıntı ve boşlukları aramak hoşuma gidiyor, tabi pozisyona göre çok da sırt ağrıtabiliyor. Parçalar yakın renkte ve koyu olduğundan enine, boyuna ve parça büyüklüğüne göre sıralayıp tarama yapmak gerekiyordu, yerine göre tek tek bile alıp denedik. Çok kişi bu puzzle’a katkıda bulunmuştur, öğrenci evinde yere serdiğim için gelen giden de hâliyle dokunabiliyordu. Kimin puzzle’dan anladığı eline aldığı parçayı yerleştirmeye çalışmasından belli olabiliyor.

Puzzle 1Bu resmin çizeri Victoria Frances adında bir çizer. Puzzle’lara bakıyorsanız ona ait benzer çizimleri muhakkak görmüşsünüzdür. Sağ üste yakın bir kedi var, altındaki tüplerde kimyayla ilgili zaten 😉

İlk defa puzzle yapacaksanız size tavsiyelerim, yalnız yapmayın, mutlaka sevdiklerinizi ayartın. 500’lük ya da 1000’lik puzzle ile başlayın, sevdiğiniz resim ya da desenler olsun ve tek renk olmasın. Ayrıca bir puzzle halısı ve birkaç tane karton da gerekli şeyler arasında.

Daha ilk puzzle’ı tamamlamadan yenilerini planlamaya başlamıştım. Hatta arkadaşlarımdan da hediye olarak geliyordu. Şu an yapıyor olduğum bir kedi puzzle’ını bana arkadaşlarım 6 yıl önce hediye etmişti. Kediyi yapmaya yazın başladım, dış çerçeveyi yapıp bırakmıştım, ama 2-3 haftadır hızlı ilerleme gerçekleştirdim, diğer puzzle’ları yapışımla kıyaslarsak gayet hızlı 🙂 umarım yakında bitecek ve ben de rahatlayacağım son parçaları koyarken, evet güzel bir rahatlık getirmiyor değil..

Elimde puzzle’lar varken ben gidip yeni bir tane aldım, sebebi ise 750 parçalık olması ve içeriğini duvarda görmek istememdi.

Puzzle 2

Bu puzzle serisinin ismi Legends of the Silver Screen, Master Pieces markasından bir puzzle. Adı ise Midnight Matinee. Bu seride Elvis Presley, Marilyn Monroe, James Dean ve Humphrey Bogart yer alıyor. Sonrasında bir başka sevdiğim arkadaşım bu serinin diğer resimlerinden bir posteri hediye etmişti. Az sanatsal değildi o zamanlar evim. Puzzle’ın çok güzel cırt cırtlı, açılır kapaklı özel de bir kutusu vardı. Yapmam 2 gün sürmüştü, dediğim gibi 750 parça olmasının yanında parçaların büyük bir kısmı da eşsiz yapıdaydı, kimi dik kimi yatay birbirinden farklı uzunluklarda olunca yapmak da bir o kadar kolay olmuştu.

En son tamamladığım puzzle ise yakın arkadaşlarım tarafından hediye edilmişti, yine bir doğum günümde beni şaşırtmışlardı, 1500 parça olmasına rağmen el alışkanlığıyla daha kolay tamamlayabildim, renkler benzese de gün ışığında ufak farkları ayırmak kolay olabiliyor.

Puzzle 3

Bu puzzle da Victoria Frances’ten, şu anda duvarımı süslüyor, hatta bu yazıyı onun karşısında yazmaktayım.

Yaptığım 3 puzzle da farklı parça çeşitleri içeriyordu, her puzzle ayrı bir tecrübe katıyor. Düşününce aklıma yaptığım iki puzzle daha geldi, biri çok küçük, diğeri ise biraz küçük. Onları da kedi kategorisinde son puzzle’ımı tamamlayınca yazarım.

Son olarak, Master Pieces serisinden puzzle’lar çok sevdiğim Bahariye Caddesi’ne yakın olan Kadıköy’de Puzzle Galeri adlı bir dükkanda bulunuyordu. Bir de Eminönü’nde tramvaya yakın iki üç katlı bir oyuncakçı vardı, orada da en üst katta bolca farklı markalardan puzzle’lar mevcuttu. Bu dükkanlar size tavsiyem olabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s