Yetenekli Olmak

Atletimz pisti

Geçen akşam koşmak için üniversitenin atletizm pistine gitmiştim. Hava çok soğuktu. Yerler iki gün önce yağan kardan dolayı buzlu ve yer yer karla kaplıydı. Piste girip de yerlerin durumunu gördüğüm zaman o gün yapmam gereken idmanı yapamayacağımı anladım. Bende idmanımı değiştirdim ve tempolu koşu yapmaya karar verdim. Bu kararı alırken çok zorlanmıştım.  Çünkü havanın çok soğuk ve karanlık olması bende isteksizliğe sebep olmuştu. Kendimi zorladım ve yapmam gerekenin havanın izin verdiği ölçüde koşmak olduğuna kendimi inandırdım. Sonrada koşmaya başladım

Koşuya ilk başladığımda sahada çok yalnız ve üşümüş hissettiğimden biraz canım sıkılmıştı. Bir iki tur koştuktan sonra başımdan beni çok mutlu eden bir olay geçti. Bu olayda şuydu: Sahada koşarken yoldan geçen birisi(tanımadığım) benimle ilgili yanındaki kişiye koşu stilimi göstererek benim çok yetenekli birisi olduğumu ve stilimin çok güzel olduğuna dair bir şeyler söylüyordu.

Her ne kadar koşudan anlamayan insanların koşan kişilerle ilgili yaptığı yorumlara güvenilmeyecek olduğunu bilsem de bu yorum beni mutlu etti. Ben ilk koşuya başladığım zaman amacım kilo vermekti. Bir süre kendim koştum ve kilo da verdim.  Sonrasında ise okulun atletizm takımına girdim. Atletizm takımında koşunun teknik bir şey olduğunu öğrendim. Stilin önemli olduğunu da öğrendim. Kendi stilimi ilk defa Berker’in çektiği bir video da izlediğim zaman çok şaşırmıştım. Stilim gerçekten çok kötüydü. Koşarken çok kötü bir vücut duruşuna ve çok kısa adımlara sahiptim. Stilin önemli olduğunu öğrendikten sonra stilimi iyileştirmek için senelerce çalıştım. Daha güzel koşa bilmek için sürekli araştırma yaptım. Sürekli denemeler yaptım. Geldiğim nokta da ise birçok insan benim stilimin ve tekniğimin güzel olduğunu söylüyor(bu insanlar arasında atletizm den anlayanlar da var).

Sonuç olarak dışarıdan bir gözün benim koşumu güzel bulması çok hoşuma gitmişti. Bu beni çok mutlu etti. Burada benim stilimin güzel olmasının yetenekle alakası çok az. Esas etkili olan şey çok çalışmaktı. Ben stilimin güzel olması için dört sene boyunca yoğun bir şekilde çalışmıştım ve en sonunda başarılı olmaya da başladım. Çok çalışmamda bana isteklendirme kaynağı olan insanlar benim takım arkadaşlarım ve hocalarımdır. Onlara buradan teşekkür etmek istiyorum; teşekkürler…

Yetenekli Olmak” için bir yorum

  1. Osman, sen ve benim birlikte yaptığımız, hatırlayamadığım mesafelik koşu antrenmanlarında, en önde sen varken ayaklarını arkaya doğru açışlarını hatırlarım, hiç de kısa değildi 🙂 tabi o zamanlar gelişmiş olduğun zamanlardı zaten, teşekkürler sana da..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s