Kitap – Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Ferhat’la birlikte okuduğumuz kitaplara geçen gün Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde’ı ekledik. Uzun olmayan bir kitap arıyorduk bu sefer. Bu hikaye yıllardır çizgi filmlerde ve muhtelif yerlerde karşımıza çıkıyordu. Kültür olarak bilinmesi gerekli diye düşünüyorum. İngilizce okurken biraz karışık gelmişti, alttaki Lego’larla yapılmış kısa filmi izleyince doğru anladığımı teyit etmiş oldum. Okumayanlar için çok saçma bir film olarak gözükebilir. Fakat kitabı özetliyor. Kitabın kısadan özeti ise bir karakterin kimyasal kullanarak çift kişilikli bir insana dönüşmesi.

Kitap hikâyelerden oluşmakta, zaman sıralamasında ufak farklılıklar olduğundan dikkatli okumak gerekiyor. Daha detaylı olabilir, ekstra hikâyeler ve boşluklar doldurularak süslenebilirdi diye düşündüm okuduktan sonra.

Jekyll ve Hyde psikolojide de çift karakterlilik olarak kullanıma geçmiştir. Düşününce kendimde bile bunu bulabileceğimi görüyorum. Bir verdiğimiz tepkiyi ertesi gün vermeyebiliyoruz, olaylar ve zaman karşımızdaki kişiler değiştikçe farklı anlamlar yaratıyor. Bir söz vardı benzeri; Benim en iyi dostum terzimdir. Çünkü ne zaman beni görse, derhal o andaki ölçülerimi alır. Oysa bütün öteki tanıdıklarım, benim hala eskisi gibi olduğumu düşünürler. Aslında bu sözü kendimize söyleyip, huyumuzu farklılaştıracağımız zaman, karşımızdakilerin bilmediğini kendimize hatırlatmalıyız.

Kitap çıktığı zamandan beri favoriler arasına girmiş, birçok kez filmi çekilip, tiyatro oyunları yapılmış. Yanlış hatırlamıyorsam, tiyatrodaki karakterini gerçek hayatta da kötü biri olarak bellemişler, oyunun oynandığı sırada gerçekleşen cinayetlerde onu şüpheli olarak değerlendirmişler.

Birkaç tane çizgi film paylaşayım da nostaljik yapalım. Farklı bir bugs bunny versiyonu vardı diye aklımda kalmış ama bulabildiğim bu oldu. Sanırım benim hatırladığım farklı gönderme olan bir çizgi filmdi.

http://www.supercartoons.net/cartoon/698/bugs-bunny-hyde-and-hare.html

Tom ve Jerry

Sylvester ve Tweety

Kitap – Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde” için 3 yorum

  1. Ben de bu kitabı daha önce duymuştum. Sanırım etrafta ki çift karakter tarzi hikayeler bu kitaptan sonra çıktı. Bir ikizler burcu olarak hep bu tarz ithamlara maruz kaldım 🙂 bence bir olayı iki farklı şekilde isteyebiliriz fakat Mr.Nobody olmadığımızdan seçim yapmak zorunda kalırız. Bizler de fikirlerimiz de hergün yaşadıklarımız çerçevesinde etkilenip, değişiyoruz. Bazen o an istediklerimizi yapıyoruz bazen geleceğimizi düşünerek hareket ediyoruz. Keşke bizden iki tane karakter olsaydı; biri içimizde kalan yapamadıklarımızı yapsaydı diğeri de yapmamız gerekenleri yapsaydı 🙂

    Liked by 1 kişi

  2. Bahsi geçen hikayeyi okumadim. Burada paylaştığın videolarıda mobil internet kullandığım için suan izleyemeyeceğim. Yukarida anlattıklarını okuyunca bir anda bu hikayenin bir çok cizgi filmde işlenmiş olduğunu farkettim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s