Sevgililer Günü Nedir?

5 Gün önce 14 Şubattı. Bu günün önemi Dünyada Sevgililer Günü ( Valentine’s Day) olarak kutlanmasıdır. Ben de biraz araştırayım dedim bu Valentine kimmiş çünkü biraz Victoria’s Secret gibi geldi bana sanki bir isim gibi. 

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi‘nin inanışına dayanan bu gün,Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” ( Valentine’s Day ) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılırmış. Sanırım haklı çıktım diyebilirim. Ayrıca Valentine, Romalı askerlerin evlenmelerinin yasak olduğu dönemlerde askerlere yardım ederek onların evlenmelerini de sağlamış diyorlar. Tam bir aşk adamıymış 🙂 14 Şubat günümüzde sevgililerin, sevgili kalabilenlerin birbirlerine hediye aldıkları, şarap içip romantik bir akşam yaşadıkları bir gün. Bazı insanlar bunu kapitalizmin bir oyunu olarak görüp bu günü önemsemezler. Bu sene ben de yalnız olmama rağmen böyle düşünenlerdenim. Mümkün olduğunda karşıdaki kişiyi özel hissettirmeli, onu mutlu etmeliyiz illa böyle günleri beklemeye gerek de yok 🙂 Sevgililerinizin kıymetini bilin, her anınızı güzel değerlendirin, hala diyebiliyorken onu sevdiğinizi söyleyin. Aşık olmak ne güzel şey..

deli-gibi-asik-olmak-istemek_171692_m

14.02.2015 benim için ayrı bir önem taşıdı bu sene. Biricik canım ablamın sözü vardı. Herşey olumlu gitti ve sözlendiler. Allah tamamına erdirsin, çok mutlu olsunlar 🙂

IMG_7156

Sevgililer Günü Nedir?” için 2 yorum

  1. Cümlemize Arif, Amin 🙂 Yalnızlığı fiziksel olarak kastetmişsin bence burada. Senin aklında düşündüğün birileri ve benzer şekilde seni düşünen birileri de olduğu sürece yalnız değilsindir. Ve düşünceler açıklanana kadar bilemeyebilirsin. Belki de yakında bu düşünceler ortaya çıkacak 😉 Belki de çıkmayacak tabi.

    Liked by 2 people

    1. Evet fiziksel olarak yalnızlık artık yanımı sıkmaya başladı. Tabii bu varolan alışkanlıkların yitirilmesiyle oldu. Diğer yandan beni düşünen, beni seven insanların olduğunu bilsem de bazen yalnız hissedebiliyorum. Umarım yakında son bulur. Sağ ol Berkerim 🙂

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s