Varlığımızın Asıl Sebebi?

17141642_insanolmak

Geçenlerde bir arkadaşım “varlığımızın asıl sebebi nedir? diye sordu. Teknik olarak bakarsak production ya da asıl anlamıyla üremektir. Bunun üzerine biraz düşündüm. Elbette biz de diğer bütün canlılar gibi olsaydık, aktif bir biçimde kullandığımız beynimiz, aklımız olmasaydı bu cevap doğru olabilirdi. Ama bu çok eksik bir cevap.  Peki gerçekten bu dünyada neden varız? Kişiden kişiye göre cevabı değişen bir soru. Ben düşündüğümde buna “şartlar ne olursa olsun, koşullar ne karar zor olursa olsun iyi bir kadın, iyi bir anne, iyi bir erkek, iyi bir baba, iyi bir kardeş olmak” olarak cevap verdim. Peki iyi olan nedir? Neye inanıyorsak inanalım bence iyiliğin göreceli olmayan taraflarını bulabiliriz. Neye göre iyi, kime göre iyi, ne kadar iyi kuşkularındansa, bazı ana kavramlar üzerinde birleşebiliriz.

102361-3-4-91415

Günümüzde insanlar paraya, güce tapar olmuşlar. İşlerinde yükselmek, daha büyük bir ev almak için, daha lüks arabalara binmek için üstlerine yalakalıklar yapıyorlar, yalan söylüyorlar, hırsızlık yapıyorlar, garibanın üzerine basıp geçiyorlar. Özetle artık kendileri olmuyorlar.

İlkokulda Din Kültürü hocam “kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma” derdi. Bence bu sözün etrafında toplanmalıyız, ana kavramımız bu olmalı. Çünkü varoluşumuzun sebebi karakteri sağlam iyi bir birey olmaktır. Öldüğümüzde bir kişi bizleri iyi hatırlamazsa, güzel bir şekilde bizden bahsetmezse arkamızdan  bu dünyaya, yakınlarımıza ne katmış oluruz. Mesela ben bana yalan söylenmesini istemiyorsam, yalan söylememeliyim. Ben kendi hakkımın yenmesini istemiyorsam, bir başkasının hakkını yememeliyim. Aslında ne kadar basit! Bu hayatı zorlaştırıp, yaşadığımız hayatlardan zevk almayan, 50 yaşına gelince stresten, sinirden rahatsızlıkları olan bizleriz. Hiçbir kavgaya karışmayıp, evde eşlerimizi döven, kocalarımızı aldatan, tecavüz eden, küfür eden, sigaraya para verip evine ekmek götürmeyen insanlar biziz. Eğer insanların gerçekten olmak istedikleri karakterler bunlarsa buyursunlar devam etsinler.

Biliyorum konu çok dallandı, budaklandı. Yaşamak istediğimiz hayatları bizler seçeriz. İyi olalım, adil olalım. Bize verilen bu vücut, bu ruh bile ödünçtür aslında, onu kirletmeyelim. gerimizde mülk, miras bırakmaktan öte yakınlarımıza, çocuklarımıza kültür mirası, güzel ahlak, güzel bir örnek idol bırakalım. Beden çürür, evler yıkılır, arabalar hurda olur ama fikirler, anılar yıkılmaz, ölmez. Aktarılabilir. Ve bu da bizim elimizdedir.

Varlığımızın Asıl Sebebi?” için 4 yorum

 1. Neden var olduğumuz sorusu bence cevabını kimsenin bilmediği bir soru. Dediğin gibi üremek işin bir boyutu olmalı. Varolmamızın sebebi neden var olduğumuzu araştırmak üzerine olabilir. Ve etrafında toplanılacak diğer bir söz ise, kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak başkalarına da öyle davranmak. Bulduğumuz gibi değil bulmak istediğimiz gibi bırakmak. Bu konu burada bitmez..

  Liked by 1 kişi

 2. Bence de neden var olduğumuz sorusu insan için hep bir bilmece olarak kalacak gibi. Neden ve nasıl var olduğumuzu sorgulamamız evrendeki kendi yerimizi bulmamız açısından bence çok önemli. Bu sorgulamayı yaparken de insanın evrende diğer bütün varlıklardan daha önemli bir yeri olduğu varsayımıyla yola çıkmamalıyız. Bu varsayım insanı çok yanlış yerlere götürebilir.

  Bence üreme var olmamızın nedeni ve nasılıyla alakalı değil gibi. O daha çok var olma durumumuzu sürdürmek için bir neden gibi geliyor bana. Yani var olmamızın asıl ebebiyle alaksı olmadığını düşünüyorum.,

  Bence bizde diğer bütün canlılar gibiyiz. Bizim var oluş sebebimizin bir ağacın ya da bir karıncanın var oluş sebebinden daha değerli olduğunu düşünmüyorum. Var oluş sebebimizin diğer canlıların var oluş sebebinden daha değerli bir sebebi olduğunu düşünebilmemiz için bence bütün canlıları tam olarak anlamış olmamız gerekir.

  Var oluşumuzu sürdürmek için diğerleriyle uyum içerisinde yaşamalıyız ve belli değerlere sahip olmalıyız. Sahip olduğumuz bu değerlerin var oluş sebebimizle ilişkilendirilebileceğini düşünmüyorum.

  Eğer ki yaptıkları eylemlere bakarak canlıların değerlerini belirleyecek olsaydık bence insan canlıların en değersizi olurdu. Bunu düşünmemin sebebi ise insanın yaşadığı ortama en saygısız canlı olduğunu düşünmem.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s