Çekirdek Açma Fabrikası – Tretman

Bir kısa film tretmanı olarak düşünülmüştür.

Bir grup öğrenci bir kafede oturmaktadırlar. Önlerinde dizüstü bilgisayarları ve akıllı telefonları vardır. Bu öğrenciler orada bir projelerini yapmaya çalışıyorlardır ve projeleri hakkında konuşmaktadırlar. Kadir’in canı abur cubur birşeyler çeker ve elinde Ipad’iyle birlikte masadan kalkar. Bakkala gidip kendisine almak için bir şey bakınır. Kadir hem cihazıyla oynayıp hem de abur cuburunu ararken, gözüne açılmış çekirdekler takılır ve onlardan bir paket alıp fiyatını sorar, ardından kasaya ödemesini yapar. Ayaktayken, paketi açmadan önce, paketin üzerindeki büyük harflerle yazılmış “Made In China” yazısına gözü takılır. Kadir bu yazıyı görür görmez bir hayâl kurar. Kadir’in hayâlinde bir fabrikada toplanmış bir takım Çinli işçi vardır. Bu işçilerin üstündeki kıyafetler yırtık ve ayaklarındaki ayakkabılar ise oldukça eskidir. İşçiler çekirdekleri ağızlarıyla açmaktadırlar ve açtıkları çekirdeği ise önlerindeki kovalara koymaktadırlar. Masanın başında göbekli bir adam, patronları, yapılan işi denetlemektedir. İşçiler bütün gün çalıştıktan sonra, akşamleyin işyerinden ayrılırken, göbekli adam onlara birer birer günlük yevmiyelerini vermekte ve bu arada işçileri küçümser bir tavır takınmaktadır. İşçilerin her biri günlük çalışma karşılığı olarak ise 1 dolar almaktadırlar. İşçilerden birisi parasını alır almaz karşı kaldırımda bulunan eski tarz bir marketin önüne koşar. İşçi, bu akşam ailesine değişik bir şey almak ister ve tezgahın önüne gelir. Fiyatların hepsine baktıktan sonra almak istediği hiçbir şeye parasının yetmediğini görür. Bir an için, bir ekmeğe, bir elindeki dolara bakar ve sonra ekmeği alıp 1 doları marketin tezgahtarına ödedikten sonra arkasını dönüp gider. Akşam, evine gitmeden önce fabrikanın patronu aynı markete uğrayıp, marketin günlük hasılatını alır. Kadir’in hayâli biter. Cafede kendilerine abur cubur almış öğrenciler yiyeceklerini atıştırmaktadırlar. Kadir yazıdan gözlerini ayırdıktan sonra çekirdek açma fabrikasındaki işçilere yardımda bulunmak için cihazıyla yardım fonu araştırır. Sonra elindeki paketi açar ve yiyerek tekrar arkadaşlarının muhabbete devam ettiği cafeye döner.

Hikâye burada bitiyor, peki gerçekte bu çıkarma işlemi nasıl oluyor diyorsanız videoyu izleyiniz.

Bu hikaye sanırım, kazandığımızı da aynı sisteme vermemiz üzerine ortaya çıkmıştı, Kadir’in fikri olsa gerek. Özellikle vergi kavramı beni böyle düşündürüyor. Şirinler gibi olmasa bile biraz daha kolay olabilirdi herşey.

Ayrıştırdığımız bu ayçiçeği çekirdekleri ise depresyona çözüm niteliğindeymiş.

Çekirdek Açma Fabrikası – Tretman” için bir yorum

 1. normalde evde çekirdek pek yememizdim ama son bir aydır eve üç kere falan çekirdek aldım canım çok istediği için. Ne zaman çekirdek yesem aklıma burada bahsettiğin çekirdek açma işçileri geliyordu.

  Açılmış çekirdek nasıl yapılıyor diye çok ça merak etmiştim ama hiç hakkında araştırma yapmamıştım. Güzel oldu bu yazı :).

  Vergi kavramı beni de çokça düşündürüyor ama vergi olmasın diye düşünmüyorum. Vergi ile alaklı sıkıntı siyasilerin vergileri kendi, çıkarları doğrultusunda kendi çıkar gruplarını gözetecek şekilde kullanmalarında.

  Mesela, günümüzde tokiden alınacak dairelere fazisiz kredi sağlanması gündem de olduğu gibi. Vergiler kimse faizsiz ev sahibi olsun diye halktan toplanmıyor.

  Bu vergi meselesi çok derinlere iner. Onun için onunla ilgili pek yorum yapmayacağım. Yakın zaman da bir ekonomi kitabı okudum. Onunla ilgili yazıyı yazarken bu vergi meselesine de günlük hayatımızdan örnekler vererek değineceğim.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s