Düşüncelere Taşan Chrome Sekmeleri

sekmeler

                  Uzunca bir süredir uygulama geliştirici olarak çalışmaktayım. Yaptığım iş gereği, iş günümün büyük çoğunluğu bilgisayar başında geçmekte.  Üzerinde  çalıştığım projede ne zaman başım sıkışsa Google’ı yardıma çağırıyorum. Google’ı yardıma çağırırken tabiki de Google Chrome’ı kullanıyorum. Neden başka bir tarayıcı değilde, Google Chrome’u kullandığımın yüzlerce sebebi var ama konumuz bu değil.  Chrome’da açık sekmeye bilgi almak istediğim anahtar kelimeleri yazıyorum ve macera burada başlıyor.

Son zamanlarda, Chrome’da ne zaman bir konu ile alakalı olarak arama yapmaya başlasam farkında olmadan onlarca yeni sekme açıyorum. Açılan yer her yeni sekemede bir önceki sekmede okuduğum ve anlamadığım bir şeyle ilgili arama yapıyorum.  Bu açtığım sekmelerin sayısı çoğu zaman o kadar çok oluyor ki ilk olarak ne üzerinde çalıştığımı unutuyorum.  Her geçen gün kendimi daha fazla Google da ne aradığını bilmez şekilde gezinirken buluyorum ve bu beni çok korkutuyor.

Google da yaşadığım sıkıntıya benzer bir durumu akıllı telefonum la da yaşıyorum. Bazen kendimi akıllı telefonun menüleri arasında gezinirken buluyorum, bu gezintiye neden çıktığımı ise bir türlü hatırlayamıyorum.

Teknolojik araçlarla yaşadığım bu problemin düşünüş şeklime de sıçradığını düşünmeye başladım. Bazen bir konu ile alaklı yapmam gereken şeyi düşünmeye başlıyorum ve ardından o konu ile alakalı başka bir şey üzerinde kafayormaya başlıyorum. Sonra başka bir şeyle kafa yormaya başlıyorum. En sonunda ise yapmam gereken şeyi unuttuğumu fark ediyorum. Sonra aramaya başlıyorum acaba yapmam gereken şey neydi diye.

Etrafımızı çevrelemiş teknolojilere karşı daha dikkatli olamamız gerektiğini düşünüyorum. Ben yukarıdaki gözlemleri yapabiliyorum.  Acaba benimle aynı problmelere sahip ama bunu gözlemleyemeyen kaç insan vardır?

Düşüncelere Taşan Chrome Sekmeleri” için bir yorum

  1. Dediğin gibi aynen.. Ben de şu anlarda aynı durumları yaşıyorum. Telefonda gezinirken olmasa da, özellikle iş hayatında oluyor bu durum. Bir konu, kimyasal ya da patent/yöntem araştırması yaparken, sekmeler çoğalıyor da çoğalıyor. El altında dursa iyi olur dediklerimin çıktısını alıyorum, bir kısmını dosya içinde dosyalara kayıt ediyorum, tabi sık kullanılanlara da kaydediyorum, hatta en önemli bulduğum kilit kısımları defterime de not alıyorum. Hangi bilgiler ne kadar önemli ayırt etmek zorlaşıyor. Ama önemsiz gibi gözüken bir bilgi kimi zaman hayat kurtarabiliyor. Bir eğitimde söylemişlerdi, google yapıldığında hangi bilgilere ulaşılmasını sağlayacağız diye düşünmüşler, sadece doğru olanları mı versek filan, ama öyle olursa gelişme sağlanamazdı, bu konu uzar gider, daldan dala uçmayayım, kaliteli bilgiye ulaşmak için sekmeler arasında kaybolup, sonrasında birer birer inceleyip eleyip sekmeleri sıfırlamak gerekiyor bence..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s