Gerisin Geri Yürümek

Geçen hafta koşmaya çıktığım bir gün eve dönerken aklıma nasıl olduysa geri yürümek geldi, sanırım bayırı çıkarken başladım ilk olarak, sonra bir rahatlama hissettiğimde düz yola çıkınca da devam ettim. Akşam vaktiydi ve etrafta çokça insan yoktu, ama yine de arabalardan geçenlerin gözünden kaçmadığıma eminim. Çok da kısa sayılmayacak bir yol gidiyordum çünkü.

Yürürken aklıma bir keresinde yaptığımız atletizm antrenmanı gelmişti. Atletizmciler bilir, ısınma sırasında hızlandırma ve teknik geliştirme olarak drill hareketleri yapılır. Bilmeyenler için bizim yaptığımız video çalışması aşağıdadır.

İşte antrenman olarak da bu ve benzeri drilleri tersten yapmıştık. Öncesinde ısınmaya devam niteliğinde başladık; fakat canımız çıktığı için antrenman moduna döndürdük.

Velhasılıkelam ben yürümeye devam ettim ve evime kadar geldim, asansöre tersten binmek yerine, merdivenleri tersten çıkmayı seçtim, bir iki düşme tehlikesi sonrası kapıya kadar geldim.

Sonra ne mi oldu, sonrasında normal, düz yaşamıma devam ettim.

Bu tersten yürüme olayı geçenlerde yazdığım postla bağlantılı olarak Castaneda kitaplarında da rutini kırmak olarak geçiyordu.

“Ne düşündüğün beni ırgalamaz. Bir avcı olmak için yaşamın sıradanlığını kırman gerekir” der Don Juan. Yaşamının bir döneminde aslında o da Castaneda gibi davranmıştır. Aslında hepimiz, peşinden gittiğimiz av gibi davranırız. Bu yüzden de bir başka şeyin ya da kimsenin avı olup çıkarız. Bütün bunları bilen bir avcının başlıca işi, kendisini av haline getirmemektir…

Sonra araştırınca gördüm ki böyle bir trend varmış.

http://www.womenist.net/tr/p-7209/geri-geri-yurumek-egzersizde-son-trend.html

Ayrıca işin koşma boyutu da varmış, onu da aşağıdaki linkten görebilirsiniz.

http://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/379895/Laura-Cattivera-learns-to-run-backwards-after-suffering-from-focal-dystonia

Bunların haricinde rutin konusuna dönersek, devamlı aynı döngüde yaşıyormuşum gibi geliyor. Ev-İş-vb. gibi değil aslında demek istediğim. Tabiki belirli döngüleri kırmak zor, ama bu döngülerin içindeki küçük döngüleri kırmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Geçen gün Kadir’e de dediğim gibi kendimize sessiz bir zaman ayırmamız gerekiyor bu döngülerin farkına varabilmek için.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s