Kitap : Bir Ekonomi Nasıl Büyür ve Neden İflas Eder (Why Economy Grows And Why It Crashes) – Peter D. Schiff, Andrew J. Schiff

Uzunca bir süredir ekonomi ile alakalı bir kitap okumak istiyordum. Hergün karşılaştığım ekonomi haberlerini birazcık olsun anlamlandıra bilmek için istiyordum bunu.

Bir kaç gün önce kütüphanede arama yaparken “How an Economy Grows and Why It Crashes “   isimli kitaba denk geldim. Kitabı birazcık karıştırdım ve hoşuma gitti. Kitabı almaya karar verdim.

Kitabı aldığımın üçüncü günü kitabı bitirmiştim. Kitap çok basit ve anlaşılabilir bir dille yazılmıştı ve benim seviyeme de çok uygundu. Kitapta ekonomi bir adada yaşayan insanların yaptıkları etkinlikler üzerinden anlatılmaktaydı. Adada yaşanan her olayı okurken aklıma hep günlük hayyata yaşadıklarımız geliyordu. Kitapta anlatılan ve hayali adada geçen olayların hepsi günlük hayatta yaşadığımız olaylardı.

Ekonomi bilgisi çok az olanlara bu kitabı okumalarını öneririm. Bu kitap sayesinde ekonomik hayat bana daha anlamlı görünmeye başladı.

Vergi Sistemi Hakkında

Yazımın kitap ile alakalı kısmı bitti ama ben birazcıkta kitapta vergi hakkında yazılanlardan bahsetmek istiyorum Bunu birazda Berker için yapıyorum.

Adada öyle bir an geliyorki nüfus çok artıyor ve adalılar arasında anlaşmazlıklar çıkmaya başlıyor. Bu anlaşmazlıkların çözümlenmesi ve adalıların can ve mal güvenliklerinin sağlanması için adalılar bir yönetici grubu seçme kararı alıyorlar. Adalılar yönetici grubunu seçiyorlar ve bu grubun ne gibi haklarının olduğu üzerinde bir anlaşmaya varıyorlar. Sonra bu grubun aldığı kararları uygulayabilmesi için onlara bağlı bir polis teşkilatı kuruyorlar. Yönetici grubu ve polis teşkilatı artık halk için çalışacağından kendileri için balık tutamayacaklar. Bu sebeple halktan vergi alınması karara bağlanıyor. Kitapta vergi alınmasının başlangıcı bu olaylara bağlanıyor.

Kitapta geçenlere göre, vergiler bireylerin tek başına yapmayacağı(karlı olmadığından dolayı) yada yapamayacağı(yeteri kadar kaynak ayırılamayacağından dolayı) işler için kullanılıyor. Bu işler herkes için gerekli ve yeni yatırım olanaklarının oluşmasına da izin veren işler. Bunlar genelde altyapı işleri(su, kanalizasyon telefon vs).

Vergiler harcanırken halkın(bir grubun değil) çıkarı gözetilmeli ve gelecekte bu harcamanın ne getireceği göz önünde bulundurulmalı. Yani verginin harcandığı yer karlı olmalı çünkü vergi halkın birikimi. Verginin sorumsuz kullanımı demek halkın birikiminin sorumsuz kullanımı demek.

Günümüzde siyasiler vergileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyorlar. Genelde kendi etrafındaki insanları mutlu etmek için vergilerle karlı olmayan işler üretiyorlar ve buda onların bir dahaki seçimlerde daha fazla oyalmasını sağlıyor. Bu yapılan sorumsuz harcamalar devleti büyük bir borç yükünün altına doğru sürüklüyor. Bu borç da gelecek nesillerin refahından çalmak oluyor aslında.

Bu konu hakında söylenecek çok şey var ama aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

Kitap Resmi

Kitap : Bir Ekonomi Nasıl Büyür ve Neden İflas Eder (Why Economy Grows And Why It Crashes) – Peter D. Schiff, Andrew J. Schiff” için 2 yorum

  1. Güzel kitaplar seçiyorsun Kadir, biraz yavaş oku da yetişebileyim sana 🙂 şaka şaka.. Önerilerini bekliyorum merakla. Sanki buna benzer ada kavramı olan başka bir kitap okumamış mıydın, ekonomiyle ilgili, yahut ben bir yerde okumuştum.. Derken internette buldum http://drcetiner.org/ekonomi/issiz-ada-hikayesi.html sen mi önermiştin bilemedim ama bu hikayeyle karıştırmışım, yeni kitaplarda görüşmek üzere..

    Beğen

  2. Berker sanırım hikayeyi karıştırmadın. Ben bu kitapla hakkında ekonomi ile biraz ilgili bir arkadaşla konuşurken o bana dediki; genelde bu tip kitaplarda ya bir ada örneği yada limon satma örneği geçer. Yani örnekler çok tipikmiş.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s