Oturma Sanatı

Çoğu insan çalışma zamanının çoğunu oturarak geçiriyor.  Günden güne değişse de bu durum benim için de geçerli oluyor çoğu zaman. Ne yapmak lazımmış,

aşağıdaki videolarda siz de izleyebilirsiniz.

Özetle ben de belirteyim. Oturmaya devam ettikçe oksijen geçişi ve kan dolaşımı azalabiliyor. Yağları yakan enzimler deaktive olabiliyor. Ve durum beyni de etkilediğinden yararlı fikirlerin çıkması ve yapılan işin verimli ve iyi yapılması adına bizi de olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Bu videoda da benzer durumlar anlatılıyor.

Özetle yapmamız gereken yarım saat oturduktan sonra şöyle bir kalkıp temiz hava almamız, biraz da hareket etmemiz. Hatta bence ek olarak arada 1 bardak da su içmeliyiz, ki bu doğal olarak bir müddet sonra bizi kaldıracaktır 😉

Bu linkte de sandalyenizde otururken yapabileceğiniz hareketler gösteriliyor. Kısacası çalışma ortamımızda yoga.

Bu linkte ise işten eve döndüğümüzde arada bir yapılması özellikle kalçamız için gerekli olan hareketler var. Bakmak bile beni rahatlatıyor. O kütürdemeler filan, güzel şeyler..

Bu kadar dedikten sonra ben yapıyor muyum bunları, Gandhi ve şeker muhabbetini düşünecek olursak, ben bu bahsettiklerimi yapıyor muyum ?

Bir kadın Gandhi’nin yanına gelmiş küçük oğluyla.
“Mahatma-ji, ne olur oğluma şeker yemeyi bırakmasını söyle. Oğlum için hiç iyi değil şeker yemek.”
Gandhi kadına oğluyla beraber bir hafta sonra gelmesini söylemiş.
Bir hafta sonra geldiklerinde Gandhi oğlana, “Şeker yemeyi bırak” demiş.
Kadın şaşırmış ve Gandhi’ye neden bunu bir hafta önce söylemediğini sormuş.

Gandhi cevap vermiş, “Çünkü o zaman ben henüz şekeri bırakmamıştım.”

Eh, arada filan, yani tamamen kendimi vermiyorum nedense. Nedense diyorum çünkü ben de anlayamıyorum kendimi. Neden kendimize verdiğimiz sözleri tutamıyoruz. Bir ben miyim böyle durumlar yaşayan..

“Tekrar eden karar sendromu” demek istiyorum ben bu duruma. Farkettim ki aynı kararları tekrar alıyorum, ki her insan yapıyordur, tabi eğer kararını uygulamayı doğru dürüst becerebiliyorsa yapmıyordur. Anladım ki; tek günlük, hatta saatsal bile olabilir; planlar yapmak çok daha yararlı olacak benim için. Yavaş yavaş büyütmek lazım.

O zaman şimdiden başlayalım doğru oturmaya, hareket etmeye, sonra da yorumlarda buluşalım. Bu sendromu yaşamamak için planlı bir çözüm yolu düşünülmeli bence. Sonra da bu plan takip edilmeli. Problem çözme yöntemleri uygulanabilir.

Ayrıca verilen sözleri tutup alışkanlıklara devam etmek için zincir takvimini de kullanabiliriz. Başarılı geçen her gün için takvime bir çarpı atıyoruz. 2016 takvimi için, takvimsiz versiyonu için tıklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s