Kutu Oyunu – Dixit

Dixit

Merhaba ! Bugün size bir kutu oyunundan bahsedeceğim. (Böyle abidik bir giriş yapayım istedim)

Oyunla ilgili detaylı anlatımlar internette tabi ki mevcut. Ben de ufak tefek yorumumu katacağım.

Kısaca oyunun amacı elinizdeki kartı istediğiniz kadar cümle, kelime kullanarak anlatmak. Bir de herkesin bilmemesini sağlamak. Herkes bildiğinde, ya da kimse bilemediğinde anlatıcı hiç puan alamıyor çünkü.

Oyunun ek paketleri ve devamı mevcut; fakat ülkemizde ilk oyun haricinde henüz bulunmuyor, artık bulunuyor, D&R vb. yerlerden temin edilebilir. Bu bahsettiğim ilk oyunda 84 adet birbirinden farklı kart var. Tüm kartların genel görünümünü ekleyeyim.

Kartlar

Gördüğünüz gibi çok renkli kartlar var, sizden de istenen yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak. Tabi bazen Osmanlaşabiliyoruz, birazdan açacağım.

OYNANIŞ

Başlangıçta herkese 6 kart dağıtılıyor. Bir kişi anlatmaya başlıyor. Bu anlatma işlemi bir kelime yahut bir paragraf olabilir, tamamen bizim elimizde. Örneğin ilk oynadığımızda Osman anlatırken bir iki defa sadece “Kadir” demişti 🙂 Anlatma tamamlanınca herkes elindeki bir kartı anlatıcıya veriyor, tabi anlatılan karta benzer birşeyler koyup diğer oyuncuları yanıltmak önemli. Kartlar karıştırılıp açılıyor ve kişiler doğru kartı seçmeye çalışıyor. Yerdeki kartlar soldan başlayarak numaralandırılıyor. Herkes 1’den 6’ya kadar numaralanmış olan küçük seçim kartlarını kapalı olarak koyuyor ve aynı anda açıyor.

Oyun Görünüm_001

PUANLAMA

Puanlama ise şöyle, herkes bilirse veya kimse bilemezse, anlatıcı 0 puan, diğerleri 2 puan alıyor. Aksi durumlarda bilenler ve anlatıcı 3 puan; bilemeyenler 0 puan alıyor. Alınan puanlara ek olarak, kartınızın başkası tarafından seçilmesi durumunda ekstra 1 puan daha alıyorsunuz. Her seçen kişi +1 puan olarak ekleniyor puanınıza. Oynayınca daha iyi anlaşılır tabi. Renkli küçük tavşanları ilerletiyorsunuz puanınıza göre.

SONUÇ

Kesinlikle pişman olmayacağınızı düşünüyorum oyunu alırsanız. Mutlaka denenmesi gerek. Hayalgücü ile epey alakalı bir oyun, yahut karşınızdaki kişilerle olan bağlarınız ile. İlk oynamalarımızda Osman’ın “Kadir” diyerek bir kelime ile anlatmaya çalıştığı turda yere açılan kartları örnek olarak göstermek istiyorum.

Kadir’i tanıyınca insan çok tereddütte kalıyor tabi. Hangisi sizce.. Cevap geliyor.

Daha sonrasında “çünkü o bir beyefendi” diyerek düşünme yöntemini açıklamıştı. Aynı oyunda tekrar “Kadir” diyerek bizi şaşırtmayı bilmişti. Aslında güzel bir yöntem, herkesin bilememesini sağlayarak puanını garantiliyor.

Oyunun katalog anlatımı için tıklayın.

Satın almak isterseniz farklı kaynaklarda da bulunabiliyor, bir tanesi ise bu site.

To be continued..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s