Tohumdan Ağaca

Yakın bir zamanda ofisimde kağıt bardaklarda tohumdan ağaç yetirştirmeye başladım. Bunu daha öncede denemiştim. Önceki deneyişimde başarısız olmuştum.

IMG_0161         IMG_0170

Önceki deneyişimde başarısız olmamamın sebebi ise cahillikti. Ufak bir saksıya karaçam tohumu ekmiştim. Tohumları ekmeden önce internetten araştırma yapmıştım ve tohumları bu araştırmalar doğrultusunda saksıya ekmiştim. Bir süre sonra ise topraktan karaçam bitkisi çıktığı zaman çok şaşaşırmıştım çünkü bitki topraktan ters çıkmıştı. Aslında bunun doğru olmadığını bu seferki tohumdan ğaaç yetiştirme deneyimimde gördüm. İlk seferinde ektiğim çekirdeğin topraktan dışarı çıktığını gördüğüm zaman düşündüğüm şey bitkini kökünün dışarı çıkmış olduğuydu. Kendimce bu olaya müdahale etmeye çalışmıştım ve bitkini ölmesine sebep olmuştum.

IMG_0174

Bu sefer çok sabırlı davrandım ve hiçbir müdahalede bulunmadım. Beş adet kağıt bardağa ikişer ikişer tohumlar ektim ve sabırla bekledim. Tohumlar kısa bir sürede çimlendirler ve bitki toprakdan dışarıya çıktı. Şuan iki adet bitki topraktan çıktı ve ikisi de fıstık çamı. Tohumları ekerken nedense fıstık çamı tohumlarından pek umutlu değildim ama. Ektiğim çekirdeğin topraktan dışarı çıkması beni çok şaşırttı. Ağaç önce kökünü toprağa salıyor sonrasında ise çekirdekten yapraklarını çıkartıyor.

IMG_0175

Ağaç yetiştirme fikri bana hep çekici gelmiştir. Ufacık bir tohumdan kocaman bir ağaç oluyor, gerçekten çok ilginç. Ektiğim bu tohumların birgün kocaman ağaçlara dönüşecek olma ihtimalleri heyecan verici.

Tohumdan Ağaca” için 4 yorum

  1. Berker, ağaç yetiştirme serüvenim ikinci kez başarısızlıkla sonuçlandı. İki kez de aynı toprağı kullandım. Bu kullandığım toprak marketlerde de baharın başlamasıyla çok ça satılan torf ismi verilen topraktı. Sanırım bu toprak ağaç fidanlarını besleyemiyor. Ağaç işinden anlayan bir kaç kişiye de sordum; torf da ağaç yetişmez dediler, çok kireçliymiş torf.

    Sonuç olarak ektiğim ağaçlar torf içerisinde hızlı bir şekilde çimlendiler. Yaklaşık beş santim olduktan sonra da ölmeye başladılar.

    Belki bu ağaç yetiştirme işine eşzamanlı tekrardan başlayabiliriz. Ben bu konuyu araştıracağım ve uygun toprağı edineceğim. Sonra tekrar bir deneme yapacağım.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s