Kitap-Film – The Big Sleep

The-Big-Sleep-by-Raymond-Chandler-free-ebook

Okuduğumuz kitaplara bir tane daha eklenirken filmini de izleyince size bahsetmek istedim. Filmini pek beğendim, kitabına ise bayıldım.

Filmin imdb‘nin ilk 250 listesinde yer alması beni biraz şaşırttı, kitabını okuyunca insan filmi farklı bir gözle izliyor sanırım. Kitabı okumadan filmi izleseydim daha mı çok beğenirdim bilemiyorum.

Hafif açalım, kitabın türü polisiye. Ne garip bir kelime bu, polisiye. Kitabın kahramanı olan dedektif ise olayları bulmaca çözer gibi çözüyor zaman içinde. Kitabı bir iki solukta değil de birkaç solukta okumak bence daha güzel oluyor. Böylelikle okuma aralarında neyin arkasından kim çıkabilir diye düşünülebiliyor. Bu durum filmlerde pek böyle olmuyor. Daha hızlı akıp gittiği için anca sinemanın ara kısmında şu şöyle miydi bu böyle olabilir filan diye 5 dakikalık konuşmalar yapılıyor. Kimiyse hiç düşünmüyor, neyse.

Filmdeki dedektif karakterini daha genç bekliyordum; fakat izledikçe oturdu ve pek de yaşlı gelmedi. Okumadan önce trailerı izleyenler belki okurken öyle hayal eder, öyle mi olur ? Kitaptan farklı birkaç sahne var, çokça değil ama bazı eksik kısımlar da var. Özellikle izlerken bağlantının kopukluğunu farkettiriyor. Bu yüzden 250 kısmına hafif şaşırdım ya, tabi zamanının filmi durumu da var. Aslında bu bağlantı beklentim, filmlerde gereksiz sahne olmamasından biraz da, yani bir sahne varsa mutlaka birşey anlatıyordur, bir bağlantı olacaktır, ya karakteri tanıtacaktır, ya da birşey çıkacaktır durumları. Bu konudan bir örnek vermem gerekirse, kitapta birkaç kere takip edildiğinden bahsediyor, atlatmaya çalışıyor, bir ilişki yaratılıyor; fakat filmde bu durumlar olmadan beni sen mi takip ediyorsun diye dedektif direk olarak soruyor ve bir süredir takip edildiğini anlamış oluyoruz. İzlerken yanlış anlamadıysam bu durum böyle.

Kitabı ingilizce okudum, biraz karışık gelse de SparkNotes sitesinden bir iki defa bölüm özetine bakarak durumu teyit edebildim. Türkçesinin de aynı şekilde hafif karışık olabileceğini düşünüyorum.

Bu resim kitabın karmaşasını anlamaya yardımcı olabilir, aslında film için hazırlanmış; fakat kısmen kitap için de doğru olacaktır.

Filmin trailerını ekleyelim

Aynı kahramanın olduğu farklı kitaplar ve filmler de var. Zaman bulunca devam edeceğiz.

İlginçtir, İstanbul’a gittiğimde filmin İstanbul Film Festivali’nde de gösterildiğini gördüm, zamanlama denk geliyor bir şekilde.

Başroldeki aktörlerin birlikte 2. filmleriymiş, filmden sonra evlenmişler, sonra da yarı mutlu yaşamışlar.

Bu film sayesinde eski filmlere el atacak olursak Alfred Hitchcock’un “39 basamak” adlı filmini de pek beğenmiştim. Meğersem o da bir kitaptan çevirmeymiş. Listemize ekleyelim.

Son olarak bu sitede detaylı film incelemesi ve kesilen sahneler hakkında bilgiler edinilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s