Film – I Origins

I-Origins

Filmi izlerken neden sevdiğim insanların gözlerine daha çok bakmıyorum diye düşüncelere daldım.

Gözlerin, filmde oynayan oyuncunun kendi gözleri olduğunu filmi izledikten sonra teyit edip öğrendim. Film direk olarak gözlerle ilgili olduğu için Astrid Berges-Frisby‘nin sectoral heterochromia denilen, fotoğrafta görüldüğü gibi gözün birkaç renge sahip olma durumu yaşaması, filme “cuk” oturmuştur. Böyle olmasaydı muhtemelen efektlerle düzelteceklerdi, ki filmde başka bir oyuncu için bu durum yapılıyor.

Filmin bütçesi 1 milyon dolar, ilk filmi Another Earth‘ten sonra biraz vakit geçince yönetmen artık yazmaktan bunalıp çekime geçmek istemiş ve yüreklendirmeler sonucu tam bitmemiş bir proje olan “I” filmine başlamış. Filmi sabah ve akşam olarak iki yarıda izledim, yarı yarı izleyince de filmin tam toparlanmayışını hissedebildim, belki de bana öyle geldi. Yine de düşünceleri güzel buluyorum.

Trailerını koymuyorum çünkü bütün filmi gösteriyor; fakat filmin bu güzel müziğini dinlerseniz belki daha çok izlemek isteyebilirsiniz.

Film aslında iki film olarak düşünülmüş, devam filminin ismi “I” olacakmış, bu filmin adındaki “Origins” ilavesi bu yüzden. Devamı yakın tarihte gözükmesede hakları aynı yapımcı tarafından satın alınmış, 20 yıl sonrasında geçtiğinden ve uzaylıları da içereceğinden dolayı film şu an yapım değil gelişim sürecinde yer almaktaymış. Artık yönetmen kafasını toparlayıp bütçeyi ayarlayabilince devamını da görebiliriz.

Jenerikten sonra kısa bir sahne yer almakta, izleyecekseniz onu kaçırmayın. Devam filmiyle bir bağlantısı olması lazım.

Filmler hakkında yazarken çok detaya girmek istemiyorum, bir öneri olarak tanıtmayı daha doğru buluyorum çoğu zaman. Bu filmde kendime yakın bulduğum şey ise, filmde reenkarnasyon sözü kullanılmasada bu tarz bir kavrama yakınlaşılması. Dünyanın çözülmemiş olan ama bence kesinlikle var olan sırlarından birine değişik bir yorum getirdiğini düşünüyorum.

Film – I Origins” için 2 yorum

  1. Filmi izlemiştim, baya etkilenmiştim. Böyle iki film olacak olması hoşuma gitti, zaten sanki böyle biraz yarım kalmış gibiydi. İnsan vücudu çok garip, tamamen bize özel. Parmak izlerimiz, gözlerimiz.. Özellikle renkli gözler çok ilgimi çekerdi, artık daha bir ilgi duyuyorum. Filmde ki kızın da gözleri inanılmaz değil mi? Spoiler vermekten korkuyorum, seninle ayrı bir ortamda konuşuruz bu filmi.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s