Film – Z – Ölümsüz

Z

Kadir’in birkaç ay önce bu filmi izlemesi ve önermesi üzerine ben de filmi listeme almıştım, izlemek bu zamana kısmet oldu. Filmin temasını hafif bildiğimden dolayı kendimi pek izleme modunda hissetmiyordum; fakat dün belki biraz da yağmur yağdığından ve son zamanlarda komediden uzak sakin dram tarzı filmler izlediğimden, modumu bu filme ayarlayabildim ve severek izledim, bazı yerlerinde güldüm bile. Sanırım bende biraz da gülünecek bir şey bulma özelliği var.

Kadir bu film hakkında birşeyler yazmıştı, onu da eski yazdıklarını postlamaya davet ediyorum 🙂

Kadir çeşitli duygularla izlediğini söylemişti, çoğu negatif olan duygular; ama bir de umut da vardı. Ben de umutlanmadım değil; fakat değişimlerin gerçekten çok zaman aldığını da unutmadan izledim.

Ağabeyim bir mail göndermişti 2008 yılında, adı “Dünden Bugüne Flört” fıkra gibi eğlencelik bir şey. Kimin yazdığını bulamadım, bahsi geçen 2017 yılına az kaldı. Neyse durum şu ki yıllar geçiyor, ve değişimler uzun zaman içinde daha iyi anlaşılıyor. Büyük bir değişimin birden gelmesi daha mı iyi olur bilemiyorum. Ülkemizin durumunu ise yıllardır pek umutlu görmüyorum. Ama yine de umut yok değil.

Biraz içimizi açalım, filmin müziklerini pek beğendim. Kredilerde Mikis Theodorakis ismini görünce şaşırmadım doğal olarak. Zülfü Livaneli’yle birlikte çalışmaları da var.

Şu sahneden de hatırlayabilirsiniz.

Filmin girişindeki söz, gerçek kişilerle herhangi bir benzerlik kasıtlıdır diye çevrilmiş. Filmin sonundaki açıklamalarda ise Z harfinin eski Yunanca’da yaşıyor anlamına geldiği yazıyordu.

“Z” filmi Vasilis Vasilikos adlı yazarın kitabından çevirme. Aynı kitabı 2012 yılında “Shanghai” adında tekrar uyarlamışlar. Film Hindistan’da geçiyor. Filmi izlemedim ama 1969 yapımı olan “Z” filmiyle kıyaslanamayacak olmalı.

Bu filmi beğenirseniz, yine aynı yönetmenin, yine bir kitaptan uyarlanmış olan  “Kayıp” adlı filmini önerebilirim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s