Firar İstanbul – Alcantraz’dan Kaçış

Oyundan bir kare
Oyundan bir kare

Alcantraz’dan kaçış bir evden kaçış oyunu. Oyunun varlığından arkadaşlarım aracılığıyla haberdar oldum. Daha doğrusu böyle bir oyun tipinin varlığından ilk defa arkadaşlarım aracılığıyla haberdar oldum.Alcantraz’dan kaçış oyununa isteyenler www.firaristanbul.com internet adresinden ulaşabilirler. Bu oyuna daha önceden gitmemiş olanları ve gitmeyi planlayanları şimdiden uyarmak istiyorum: Yazı oyun hakkında detaylı bilgiler içermektedir.

Oyunun adından da anlaşılacağı gibi oyun bir kaçış oyunu. Alcantraz’dan kaçış en az iki en fazla beş kişi ile oynanabilmekte. Oyun bir villanın bodrum katında oynanıyor. Bu kat iki adet odaya ve hole sahip. Oyunun amacı verilen süre, bir saat ,içerisinde gerekli ip uçlarınıda kullanarak kilitli olan çıkış kapısının anahtarlarına ulaşmak ve kaçışı gerçekleştirmek. Bu kaçışı gerçekleştirebilmek için ayrıca odaların kilitli kapılarınıda açmamız gerekmekteydi.

Oyunun başında, oyun yöneticisi bize gerekli bilgileri verdi ve bizi oyunun oynandığı katın holüne bıraktı. Gerekli olduğu zamanlarda oyun yöneticisi ile iletişim kurabilmemiz için(yardım istemek, acil durumda vb) bize bir adet telsiz verildi.

Biz(ben ve arkadaşlarım) oyunu dört kişi oynadık. Oyuna evin holünde başladık. Holdeki masanın üzerinde Alcantraz’dan kaçmaya çalışan mahkumun bize bıraktığı mektubu bulduk. Bu mektup bizim yol göstericimizdi. Mektupda kilitli odaların kapılarını açmamız için gerekli ip uçları bulunmaktaydı.

Oyunda genel olarak bize verilen ip uçlarından yararlanarak kapıların anahtarlarına ulaşmamız isteniyordu. Ekibimiz kapıların anahtarlarına ulaşamadı ve Alcantraz’dan verilen süre içerisinde kaçmayı başaramadı.

Evden kaçmayı başaramamamızın sebeplerinin bizden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle bize mahkumun mektubu aracılığıyla verilen ip uçları çok zor anlaşılıyordu. Bunun sonucunda da biz bir süre sonra artık ip uçlarını takip etmeyi bıraktık ve deneme yanılma yoluyla kapıları açmaya çalıştık. Bence; İp uçları orta zorlukta, anlaşılabilir ve takip edilebilir olamlıydı. Ayrıca oyunu oynadığımız mekan çok loştu. Bu loşluk hikaye ile çok alkalı gelmedi bana. Bazı kilitlerin şifreleri görünmez mürekkep ile ortamda bulunan nesnelerin üzerine yazılmıştı. Bu şifreleri mor ışık yardımıyla bulmamız isteniyordu. Bunu yapmak çok zordu çünkü ip uçları bizi doğru yönlendirmiyordu. Ayrıca mor ışığı birden çok kez kullanmamız gerekiyordu. Bu bize çok can sıkıcı geldi. Birbirinin tıpatıp aynısı olan kutuların kilitlerini açıp onların içerisindeki ip uçlarından faydalanmamız gerekiyordu. Okadar çok aynı kutudan bulduk ki artık kutuları bir birine karıştırdık ve durum içinden çıkılmaz bir hal aldı. Ayrıca bir odada bulunan ipuçları sadece o odadaki kilitleri değil başka kilitleride açmak için kullanılıyordu. Buda işleri daha da karıştırdı. Son olarak çıkış yapacağımız kapının 3 ya da 4 adet kilidi vardı ve bütün anahtarlar bir bavulun içerisinden çıktı bu da beni çok hayal kırıklığına uğrattı.

Bahsettğim sebeplerden dolayı ben ve arkadaşlarım oyunu çok beğenmedik ve oyundan da zevk alamadık.

Bu oyun fikrini ben çok beğendim. Fikir güzel uygulama başarısızdı. Bu fikri uygulamaya dökmek için bence uzmanlardan yardım alınmış olasaydı bu oyun çok daha güzel bir oyuncu deneyimi yaşatabilirdi.

Neler yapılabilirdi: Öncelikle oyunun hikayeleştirilmesi aşamasında uzamanlardan yardım alınabilirdi. Oyunun dekoru iyi yazılmış bir hikayeye bağlı kalarak tasarlanabilirdi. Ortamda bulunan nesneler hikaye ile uyumlu olabilirdi. Hikayeye uygun ışıklandırma yapılabilirdi.

Bence Alcantraz’dan Kaçış iyi bir fikrin kullanıcıya(müşteriye) nasıl kötü bir şekilde ulaştırılacağına dair çok güzel bir örnektir.

Firar İstanbul – Alcantraz’dan Kaçış” için bir yorum

  1. Hahah kaçamamışlar 🙂 Dediğin gibiyse tabi biraz saçmaymış, tüm kilitlerin birden çıkması ve ışıkla bulmak filan pek düşünceyle alakalı gelmedi bana. http://www.bizevdeyokuz.com/evden-kacis-oyunlari-listesi linkten bakabilirsin bu tarz oyunlar son zamanlarda arttı sanırım, Bursa’da da varmış. Ben bir müddet önce bazı oyunlara bakmıştım İstanbul için. Özellikle haftasonları 5-6 hafta boş yer yoktu. Bursa’da ise bir hafta sonrasına bile pek doluluk gözükmüyordu. Umarım kapanmazlar buradakiler; çünkü ben de gitmeyi düşünüyorum. Sanırım oyuna gitmeden önce biraz spoiler içermeyen yorumlar okumak iyi olur. İleriki bir tarihi planlayıp şimdiden yer ayırtalım isterim. Araştıralım ve bizi zorlayabilecek kaliteli bir kaçış oyunu bulalım 😉

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s