Bırakma Sanatı

let that shit go

Çoğu zaman yaşanılanları bir bulmaca gibi görüyorum; ama sonradan biraraya getirebiliyorum parçaları. Hayat bize yön gösteriyor, tabi biz bulmak istersek.

2 gün içerisinde karşılaştığım 3 olay bana bu yazıyı yazdırdı. Bir tanesi Kadir’in facebook’ta geçen gün paylaştığı bir yazı, aşağı aktarıyorum.

I forgive people but that doesn’t mean I accept their behavior or trust them. I forgive them for me, so I can let go and move on with my life.

Bir diğeri, yeni açılan bir mağazaya tesadüfen (!) girdiğimde karşılaştığım Buddha Board adlı ürün. Kutusunda “master the art of letting go” yazıyordu, yani bırakma sanatında ustalaşın. Ürün, anda yaşamak olan Zen düşüncesini gerçekleştirmeye yönelik tasarlanmış. Suyla tahtaya kafanızdakini aktarıyorsunuz, normal su ve bir fırça kullanarak, kısa bir süre sonra yazdıklarınız, çizdikleriniz tahtadan buharlaşarak uçuyor ve size temiz bir sayfa, temizlenmiş bir zihin bırakıyor.

Aşağıdaki videoda işin esprisini de yapmışlar, Vat19 sitesine girdiğimde çok acayip ürünlerle karşılaştım, ulaşması biraz güç olduğundan kurcalamaya devam etmedim. Ülkemize de geleceklerdir yavaş yavaş.

Küçük versiyonu da varmış linkten görebilirsiniz.

Iphone için ücretsiz uygulaması da varmış, Arif bir dene bakalım.

3. olay ise otoparkta bir sürücüye sinirlenmem oldu. Park etmek için bir aracın çıkmasını bekliyordum, ters açıdan başka bir araç gelip benim beklediğim yere park etti. Korna çalıp selektör de yaktım ama fayda etmedi. Düşününce normal bir durum; fakat haksızlık en sevmediğim şey ve kolay sindiremiyorum, yanlış ülkede doğmuşuz. Küçükken böyle değildim, lisedeyken filan daha rahat bakardım olaylara. Üniversitenin son yıllarına doğru değiştim gibi hissediyorum. Bir müddettir bu sinirlenme huyumu azaltıyorum ama daha da azaltmalıyım.

Kadir’in paylaştığı sözün Türkçe’si şöyle “İnsanları affediyorum; fakat bu onların davranışını kabul ettiğim ya da onlara güvendiğim anlamına gelmiyor. Onları kendim için affediyorum, böylece bu durumu kafama takmayı bırakıp yaşamaya devam edebilirim.”

Bilerek yapılan saygısızlığı kabul etmek istemiyorum. Fakat durumlara takılmak sadece bize zarar veriyor. Bu yüzden zihnimizi rahatlatmamız lazım.

Zenpencils’da benzer bir durum resimlenmiş.

Bu yazdığımız bloglar da bir nevi Buddha Board değil mi..

Bırakma Sanatı” için 4 yorum

  1. Şu sıralar bu tarz bir bord benim işime yarayabilir :). Kafama takmamam gerektiğini biliyorum ama bu takmama olayını da bir türlü gerçekleştiremiyorum.

    Şöförün yaptığı da gerçekten kötüymüş. Birisi bekliyor neden giriyorsun oraya bir daha.

    Bu davranış normal görüle bilir ama bir birimize olan güvenimize zedeleyeceği için bence çok normal değil.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s