Sabırsızlık ve Bazen Saygısızlık

vapurdaBu fotoğraf vapurun kapılarının açılmasına 5-10 dakika varken çekilmiştir. Neden bu kadar acelemiz var anlayamıyorum. Bu çoğu yerde böyle, trafikte kimseye yol vermiyoruz. Otobüse, dolmuşa ilk biz biniyoruz ve ilk biz iniyoruz. Uçağın tekerlekleri yere dokunur dokunmaz kalkmak istiyoruz. Bunların arkasında bence biraz saygısızlık yatıyor. Ve insan kendi haklarını korumaktan öte kendini en çıkarlı yapmak istiyor.

Mesela ben de hiç beklemeyi sevmem, özellikle banka kuyruğu gibi kuyrukları hele hiç sevmem. Trafik sıkışıklığını da sevmem, yapabiliyorsam yolumu uzatırım, hatta bekleyince daha kısa sürecek bile olsa, farklı bir arayışa girişebilirim. Ama beklemem gerektiğini biliyorsam da itiş kakış yapıp başkalarının önüne geçmem, hatta itiş kakışı izleyip sona bile kalabilirim.

Şehirlerarası otobüslerde bavulumu kimi zaman en son vermeyi daha yararlı buluyorum, böylece bagajını ilk alanlardan biri olabiliyorum. Bir süre önce otobüs yolculuklarımın birinde bir adamın hep aynı filmler çıkıyor diye söylendiğini hatırlıyorum. Otobüste 3-4 adet kanal belirli filmleri döndürüyor, bunların yanında 8-9 da tv kanalı bulunuyordu. Bu kişinin yıllar öncesinde nasıl seyahat ettiğini düşünmek istedim böyle söylendiğini duyduğumda. Ki söylenmesi normal; ama söylenmekten ziyade daha sert bir dil takınmıştı bu kişi.

Bir eğitimde şu durumda nasıl davranmalıyız diye sorulmuştu, ben de kendimize davranılmasını istediğimiz gibi davranmalıyız demiştim. Doğrusu bu zaten çoğu durumda; fakat nedense uygulanmıyor. Ben de genellikle uygulamaya çalışsam da es geçebiliyorum ara sıra. Mesela günlük karşılaştığım bir olay serviste geçiyor. 2 kişilik koltuklara genelde tek tek rahat oturuluyor, ve koltuklar arkaya doğru yatırılıyor, epey yatabiliyor bu koltuk ve arkada oturan da yatırmazsa rahatsız edebiliyor, kimi aralıklar daha dar olduğundan daha da sıkıştırıcı bir hâl alıyor. Aslında yerine göre rahatsız olunursa söylenebilir, yalnız böyle bir rahatsızlık dile getirildiğinde sanki olumsuz bir durum oluyormuş gibi geliyor bana. Fazla abartıyorum farkındayım 🙂

Duygusal zekamın yüksek olduğunu düşünüyorum. Sanırım daha düşük olsaydı bu durumları problem olarak görmezdim. Hiç kafama takmadan daha rahat yaşardım.

Başlıkta saygısızlık yazmamın sebebi, sabırsız davranışlarımızın ve bazı günlük sıradan davranışlarımızın, çoğu zaman farkında olmadan bir saygısızlık oluşturmasındandır. İnsanların farkında olmadıklarını düşündüğümde pek kızmıyorum yaptıkları davranışlara. Ki bence çoğu zaman farkında değiller, bu duruma böyle optimist bakmak istiyorum.

Ayrıca haksızlık en sevmediğim şeylerden biri. Sabırsızlık, saygısızlık ve haksızlık kavramları kimi zaman birbirine çok yakın bir hâl alabiliyor. Bunların çözümünü ise pek mümkün görmüyorum. Bilmem siz ne düşünürsünüz ama eşitlik filan olacak iş değil bu dünyada 🙂 Paranın rolünü çok büyük görüyorum bu işlerde.

Herkesin daha sabırlı ve saygılı olduğu zamanları görmek dileğiyle..

Sabırsızlık ve Bazen Saygısızlık” için 2 yorum

  1. Bu işlerin düzelmesi çok zor. İnsanlar tamamen kendilerini düşünür oldular, başkasının hakları, saygı gibi kavramlar ortadan kayboldu. Tamamen insanın kendi çıkarları doğrultusunda yürüyor herşey, empati denen olay zaten yok olmuş. Bir de günümüzde herkes kendisini büyük görüyor, padişah zannediyor. Herkes istediği şeyi istediği anda yapabileceğini düşünüyor, ne getireceğini, sonuçlarını bilmeden. İnsanlarımızın “çoğu”ndan benim hiçbir ümidim yok. Bu dediğin kavramların onlarda önemli bir hale gelmesini sanırım biz göremeyiz..

    Liked by 1 kişi

  2. Bu problemlerin düzeltilmesi tabiki de çok zor ama imkansız değil. İyi bir eğitim sistemiyle 3 ya da 5 nesilde bu problemler çözülür. Bunu yapabilmek için kendi çıkarlarını kamunun çıkarlarından üstün gören dürüst siyasetçilere ihtiyacımız var. Bu tip siyasetçiler şuan yok bizde.

    Yazının sonunda değindiğin eşitlik ve para hakkındaki düşüncelerine kesinlikle katılıyorum. Kimsenin kimseyi düşünmediği şu şartlar altında paranın rolü büyük.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s