Başka bir ekonomi kitabı daha : Basic Ecenomics – Thomas Sowell

Kitap resmi
kitap resmi

Uzun bir aradan sonraki ilk yazımda gene bir ekonomi kitabından bahsedeceğim. Bu ekonomi kitabı bir önceki yazımda bahsettiğim ekonomi kitabından daha geniş bir perspektifle konulara değinmekte. Burada Basic Economics kitabının anlatığı sadece bir kaç konuya değineceğim . Sonrasında ise bu kitabın benim düşünüş şeklimi nasıl değiştirdiğini ve bana neler düşündürdüğüne değineceğim.

Basic Economics kitabında fiyatların(price) rolü üzerinde çokça durulmakta. Kitap fiyatların bir ekonominin işleyişinde ne denli önemli bir role sahip olduğunu çok ayrıntılı ve güzel bir şekilde anlatmakta. Fiyatların görevini yapması engellendiği zaman neler olacağına dair hepsi gerçek hayattan bir çok örnekle fiyatların nasıl vazgeçilmez oldukları gözler önüne serilmekte. Kitapta Türkiye’den hemen hemen hiç örnek yoktu ama okurken yanlış uygulamaların bir çoğunun bizde olduğunu gördüğüm zaman çok şaşırdım.

Kitabın bir diğer üzerinde durduğu konu serbest bir ekonomiye sahip olmanın önemi. Kitapda serbest ekonomiye sahip olmamanın aslında fiyatların üstlendiği rolün insanlar tarafından üslenilmesi demek olduğu anlatılmakta. Sonrasında ise fiyatların başarılı bir şekilde üstlendiği bu rolün insanlar tarafından nasıl başarısız bir şekilde yerine getirildiğine gene hepsi yaşanmış olaylardan bir çok örnek vermekte.

Ekonomik politikaların sonuçları ve bu politikaların sebep olduğu güdü ve teşvikler üzerinde kitapda çokça durulmakta. Bir çok ekonomik politika ilk sonuçları göz önünde bulundurularak uygulamaya geçirildiğinden bahsedilmekte. Uygulandıktan sonra görülmekteki bu ekonomik politikalar çoğu zaman hesaplanan ilk sonuçları bile üretememekte. Hatta ve hatta bir probleme çözüm olarak getirilmiş bu politikaların çoğu zaman problemin daha da derinleşmesine sebep olduğu gene bir çok gerçek yaşam örnekleriyle anlatılmakta.

Kitabın içeriği ile ilgili son olarak bahsetmek istediğim ve kitapda çokça bahsedilen diğer konu ise politikacıların ekonomik karaları alırken nasıl kendi çıkarlarını düşündükleri. Bu konu ile alakalı olarak da politikacıların kamu kaynaklarını nasıl daha fazla oy ve bağış alacakları kapılara aktardıkları bunu yaparken de yasaları nasıl kullandıkları çok açık bir şekilde gözler önüne serilmekte. Ayrıca bir çok ekonomik politikanın ekonomik problemleri çözmediği zadece bir seçim dönemi daha ertelediği çok açık bir dille anlatılmış.

Bu kitabı okumadan önce ben bir çok ürünün fiyatının satıcılar tarafından rasgele belirlendiğine inanırdırm. Ayrıca kitabı okumadan önce devletin getireceği ekonomik müdahelelerin insanların ekonomik durumunu iyileştireceğini düşünürdüm. Gene kitapdan önce politikacıların ekonomi ile alakalı vaadlerini pek anlamlandıramazdım. Bankaların bir ülkenin refahı için ne kadar büyük bir role üstlendiğine dair hiçbir fikrim yoktu. Açıkça söyleyebilirimki bu kitap benim için bir dönüm noktası oldu.

Bu kitabı okuduktan sonra ekonomi eğitiminin ne kadar önemli olabileceğini gördüm. Bence insanımız temel seviyede ekonomiyi anlayabilseydi her şey daha farklı olabilirdi. Daha farklı bir Türkiye’de yaşıyor olabilirdik.

Kitap içinde yayınlandı

Başka bir ekonomi kitabı daha : Basic Ecenomics – Thomas Sowell” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s