Kahve Kültürü

coffee-wallpaper

Henüz yemek konularına girmemişken, vazgeçilmez bir ritüel hâline gelmiş, en azından benim için sıradanlaşmayan, kahve konusuna deyinmek istedim.

Hemen hemen herkesin içtiği bir şeyi ben de kendi zevklerimle ve öğrendiğim, uyguladığım tarifleriyle ele alacağım, öncelikle en çok tercih ettiğim French Press’ten başlıyorum.

  • French Press

Günümüzde french press, kahvenin haricinde çay için de kullanılabiliyor kafelerde. Hiç kullanmayan birine çok yabancı gelse de bir iki denenince basit ve kullanışlı olduğu anlaşılacaktır.

En son kullanmakta olduğum tariften bahsedeyim, öncelikle şu site ve videodan da inceleyebilirsiniz. Tarifte 44 gram çekirdek kahve çekilip üzerine 700 ml su ilavesi kullanılıyor. Starbucks çekirdek kahvelerinin arkasında 10 gram kahveye 180 ml su eklenmesi uygun bulunuyordu, çalışanlara da teyit ettirdiğim üzere 400 ml press yapmak için 28 gram kahve kullanılıyor. Su 93 derecede ekleniyor ve 3-4 dakika bekletiliyor. Bu tarifteki farklı bulduğum nokta bekleme süresiyle ilgilidir, gramajlar pek farklı değildir.

Kahve press’e koyulur ve üzerini geçecek kadar kaynatılmış su ile ıslatılır, 30 saniye beklenir.

Tüm su koyulur ve 2.5 dakika daha beklenir.

Karıştırılır ve 2 dakika daha beklenir.

Bu süre sonunda artık kahve hazırdır, yavaşça press bastırılır.

Bu tarifi uygulayınca daha zevkli bir kahvenin içime hazır olduğunu görmüştüm, ondan sonra da hep böyle yapmaktayım.

  • Espresso

Espresso yaparken kullanılan kahve daha ince çekilmiştir ve daha sert bir içim elde edilir. En iyi espresso 20-30 saniye boyunca 9 bar basıncıyla elde edilecektir.

Bunun haricinde evde kullanabileceğimiz moka pot denilen alette basınç 1-2 bar olmaktadır.

Kahve hakkında yazdığımdan çok bilgili olduğum sanılmasın, bu espresso yapma aletinin adının moka pot olduğunu yeni öğrendim. Daha önceleri kullanım hatasıyla bir tane yakmıştım, yani buharlaşma sonucu fazla ısıtarak sapını eritmiştim, bir tane de yakma tehlikesi geçirmiştim gene 🙂 Sanırım farklı ocak, ısı kullandığım için olacak.

Gelelim yapımına, gene yakın zamanda görüp kendi uygulamamı modifiye ettiğim bir tarifi size aktarıyorum. Moka potun kahve koyma bölgesine espressoyu kaşıkla koyuyoruz. Üzerine çok sıkı olmadan hafifçe bastırıyoruz ve yerleşmesini sağlıyoruz, bir bardağın arkasıyla da bu işlem yapılabilir, fazla kahveyi de almış oluyoruz kenarlardan. Sonrasında sıcak yahut ılık suyu aletin alt kısmında bulunan işaretli yere kadar dolduruyoruz. Suyu doldurup kahveyi oturtup üzerini kapattıktan sonra, ocağa alıyoruz fakat ısının kenardan gelmesini sağlıyoruz, yoksa birden çok fazla ısınıyor, hem buharlaşıyor hem plastik kısımlar eriyor. Bu işlem sırasında kısık ateş kullanılabilir. Bir noktadan sonra su yavaş yavaş buharlaşıp espressoyu oluşturacaktır. Kahvenin gelmesi bittiğinde ocaktan alınıp ıslak bir havlunun üzerine oturtulabilir.

espresso

Videodan tarifi izleyebilirsiniz gayet açık ve benden iyi anlatıyor.

  • Soğuk Kahve

Genellikle yazları tercih edilmekte olsa da, kışın dondurma yemek gibi soğuk kahve de içilebilir bence. Geçen yaz boyunca birkaç kere denediğim tarifi aktarıyorum. Light ya da Medium Roast kahve kullanılması öneriliyor. Buradan kavrulma hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tarife gelelim French Press’e kahveyi koyuyoruz, üzerine soğuk suyu ilave ediyoruz, sıcak kahve ölçüsüne göre daha fazla su koyulması gerekiyor. 15-20 gram kahve için 500 ml. ve üzeri su ekliyorum; fakat kahveye ve istenen tada göre bu ölçü değiştirilebilir. Aşağıdaki videoda 1 kap kahveye 7 kap su olarak ölçü veriliyor. Suyu ekledikten sonra 1-2 parmak bastırıp dolaba koyuyoruz. En az 2 gün beklemesi gerekiyor.

Sonra da buz dolu bardağa döküp biraz da süt ekleyerek servis edebiliyoruz.

  • Frappe

Soğuk kahve deyince bir de frappe var tabi. Yunanistan’dan çıkmış bir tarif bu frappe. Videoda çok güzel gösteriyor yapımını.

Teyzemler geçenlerde 1 kutu getirdiği için karıştırma aletini alınca ben de yapacağım. Aslında elde çalkalanarak da yapılabilir sanırım, fark olur mu denemek lazım. Kuzenim 1-2 kere bana yaptığından tadının ve yapımının keyifli olduğunu söyleyebilirim. Güvenilir mi bilemedim ama şu sitede gözüküyor nescafe frappe.

  • Çekirdek Kahve

İş yerinden arkadaşım, şu TED konuşmasını göndermişti kahveyle ilgili. Videoda kahvemizi kavurup taze olarak tüketmemizi öneriyor. Sıcak suya dökülüp karışım yapılan kahvelerin ise çok tırt olduğundan bahsediyordu. Sonrasında çok geçmeden bu linkten kahve çekirdeklerini satın alıp kendisi kavurdu.

kahve tartımı

Sağolsun bana da getirmişti kavurduklarından. Ben de evde tartımı yapıp içmeyi deneyeyim dedim. Fakat baharat öğütücüsü yeterli olmadı, ezmeyi de beceremedim. Yarım yamalak press’e koysam da pek bir tad alamadım. Akabinde küçük bir öğütücü alıp çekilmişini de getirdi ve sonunda deneyebildim. Bahsettiği ekstazi etkisini göremesem de, kendi kahvenizi yapmanın tadının başka olduğuna ben de katılıyorum.

kahve öğütücü

Yakın bir tarihte ise bu öğütücüyü gördüm, Starbucks ya da Tchibo bize kendi kahvemizi öğütür mü geyikleri yaparken. Cevabımız Ikea’da yer alıyormuş. Herkesin kullanabileceği bir yerde kahve öğütücüleri bulunmaktadır, bilginize.

Bence kahve çekildikten sonra gerçekten 1 hafta içerisinde tüketilirse iyi olacaktır, yoksa tadında bozulmalar olmaktadır, şekerli içiyor olsam belki farketmezdim ya da farkederdim bilemiyorum 🙂 Aşırı kahve içtiğim söylenemez, bazen haftada bir ya da sıfır bile oluyordur, özel zamanların içeceği gibi bende, bu yüzden ritüel dedim. Özel zamanlarda ya da özel insanlarla içildiğinden dolayı.

Son olarak kahve kültürü dememin sebebi bazı insanların “benim kahve kültürüm yoktur” demesinden ötürüdür. Sanırım arkadaşlarla dışarıda oturup kahve içmem demek oluyor, o zaman belki çay kültürleri vardır, o da yoksa dışarıda oturmuyorlardır sanırım, çay kültürüne de ilerleyen zamanlarda değinmek üzere..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s