Olumlu Düşünmek

Takip ettiğim bir blogta aşağıdaki videoya rastladım. Secret olsun, düşüncenin gücü vb. olsun kimisi piyasa olan kimisi bazen moda olan kitaplar var biliyorum, kimisi de fasofiso; fakat bu konsepte inanmamak bana mantıksız geliyor.

Videoda konuşma yapan kişi ayrıca tabi ki bir yazar, adı Louise Hay kitapları ve farklı çalışmaları da var. Gelirlerini bağış yaptığını biliyorum, yani fasofiso’lardan değil.

Şimdi biraz çeviri biraz yorumlama katarak söylenenleri size aktaracağım.

Kabul etmesi zor, ama ettiğinizde geleceğimizi şekillendirmeye başlıyoruz.

Sadece düşünüyoruz, düşündüğümüze önem vermiyoruz. Gün içerisinde aklımıza sık sık negatif düşünceler geliyor, bazen kendi hakkımızda bazen de etrafımızdakiler için geçerli oluyor bu durum. Kimi zaman öyle yargılıyoruz ki, onların değişmiş olabileceklerini bile hiç düşünmüyoruz. Bir söz vardı, “Benim en iyi dostum terzimdir. Çünkü ne zaman beni görse, derhal o andaki ölçülerimi alır. Oysa bütün öteki tanıdıklarım, benim hala eskisi gibi olduğumu düşünürler.” İnsanları öyle bir eleştiriyoruz ki, onları kalıplıyoruz resmen. Tamam, belki siz yapmıyorsunuz; ama ben sık yapabiliyorum bunu. Aynı durumu kendi üzerimde de uyguluyorum, kendimin değişebileceğini bile düşünmüyorum. Oysa arasıra karpuz tadarım, sevmesem de bakarım durum değişmiş mi diye 🙂

Bu düşüncelerimizi farkedebilirsek geleceği değiştirmeye başlayabiliriz. Bu sorunu çözmek için şu yolları deneyebiliriz.

Sık sık olumlama yapmalıyız. Olumlama, aklımıza iyi düşünceler getirmek ve kötü olanları azaltmak ve yok etmek anlamına geliyor. Örnek olarak otoparkta yeşil ışık bulmak bile olabilir diyor. Ki bu boş yer bulma olayı bir iki defa ağabeyimle başımıza gelmişti. Şu köşeyi dönünce hep boş yer olur diyordu ve döndüğümüzde o yer boş oluyordu.

Aynaya bakıp kendimizi seviyoruz demeliyiz, inanması yapması zor olabilir demiş kimine göre, bence yapılabilir. Kadir’in ne güzel bacaklarım var diye bana snap göndermesi gibi, böylece beni de ikna etmiş oluyor 🙂

Hayatımızda neyin olmasını istiyorsak onun tohumlarını ekmeliyiz, şu an mümkün olmayabilir, imkansız gibi görünebilir; ama gelecek için bunu başlatmalıyız. Mümkünse bir değil daha çok değişiklik için istekte bulunmalıyız, doğru yaklaşım ve ilgiyle bu tohum büyüyecektir.

Evren şükran duygusunu sever. Birisi size hediye aldığında o hediyeyi sevmezseniz, kötü bir tepki verirseniz size bir daha almayacaktır. Fakat severseniz devamı gelecektir. İşte evren de böyledir, yaşamımızdan mutlu olmalı, şükran duymalıyız.

Olumlamalar yapsak dahi, olumsuzlukları da kendimize çekebildiğimiz için bu durum gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden sadece olumlu şeyler düşünmemiz gerekir.

Şöyle bir çalışma öneriyor; aklınıza gelen bir konu hakkında düşüncelerinizi yazın, sonra olumlu ve olumsuzlarına bakın, sonra da olumsuz düşünceleri değiştirmeye çalışın. Bence bu düşünme konusunda, düşüncelerimizi yazıya yahut söze dökmeden gerçekte ne düşündüğümüzü bilemiyoruz. Konuştukça içimizden gerçekleri döküyoruz gibi geliyor. 2 düşün 1 söyle demişler ya, ağzımızı açınca neyin çıkacağı bizi şaşırtabiliyor işte. İnandığımız şeyler hayatımızı şekillendiriyor. Çünkü aslında hayatımızın gerçekleri onlar. Bir düşünce çok fark yaratmaz, bir damla su gibidir, ama damlamaya devam ederse büyüyüp gider. Bu olumsuzlukların içinde negatiflik içinde boğuluruz. Fakat unutmayalım ki hayatımızın sorumluluğu bizde.

Kendimizi sevmiyoruz, en büyük sorunumuz bu. Kendimizin yeteri kadar iyi ya da yeterli olmadığını düşünüyoruz, aslında çok değerli ve yeterliyiz. Kendimizle ilgili olumsuz şeyler söylemeyi durdurmalıyız. Bizden çıkanlar bize geri dönecektir. Hayat aslında düşündüğümüz kadar karışık değil.

Bir kitapta şu hikâyeyi okumuştum, bir penaltı atışı var, maçın son hamlesi. Topun karşısına geçen futbolcu eğer bu atışı kaçırırsam şampiyonluğu kaybedeceğiz diye düşünüyor. Aslında eğer bu atışı gol yaparsam şampiyon olacağız diye de düşünebilir. Ben de penaltı atışlarında kaçırırsam diye düşünmüşümdür, ki turnuvanın birinde güzel de kaçırmıştım. Bir başka turnuvada kaleciyken ise penaltılarda kazanmıştık, o zaman kurtarırsam kazanacağız diye düşünüyordum tabi.

Sözün kısası, olumlu düşünmek hayatımızı değiştirebilir, bakalım uygulayıp görelim. Bu arada bahsettiğimiz olumlamalar için telefon uygulamaları bile var, affirmation diye de aratılabilir.

Olumlu Düşünmek” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s