Kitap : Soft Skills: The software developer’s life manual

Soft Skills: The software developer's life manual kitabının kapak resmi
Soft Skills: The software developer’s life manual kitabının kapak resmi

Soft Skills: The software developer’s life manual kitabının yazarı John Sonmez dir. John Sonmez bir yazılım mühendisi. Bende bir yazılım mühendisi olduğum için kitaba ilgi duydum ve kitabı okuma ihtiyacı hissettim. Kitabı okuduktan sonra bu ihtiyacın ne kadar yerinde olduğunu gördüm. Kitabı okuduktan sonra yaptığım işe ve yaşadığım hayata bakışım bir çok yönden değişti.

John Sonmez Soft Skills kitabında hemen hemen hiçbir teknik konuya değinmemiştir.  ‘Soft Skills’ İngilizce bir kelimedir. Türkçe anlamı sosyal beceridir. John bu kitabında  bir yazılım  mühendisinin sahip olması gereken sosyal becerileri bir çok başlık altında detaylı bir şekilde incelemiştir. Buradaki yazılım mühendisi ibaresi aslında kitabın sadece yazılım mühendisleri için yazılmış bir kitap olduğunu düşünmenize sebep olabilir. Ben okuduğum zaman gördüm ki öyle değil. Yazılım mühendisi ibaresinin yerine kendi mesleğinizin adını koyun ve okumaya başlayın.

Soft Skills’de John Sonmez: iş, aşk, emeklilik, verimli çalışma, birikim, yatırım yapma, insanlar arası ilişki, sağlık, spor gibi hayatın bir çok alanına değinmiş. Kitabın her bölümünde hayatın farklı bir yönü ile ilgili izlenimler ve ip uçları aktarılmış.

Kitabı okuduktan sonra sosyal becerilerin önemini anladım. Yaptığım işe bakışım değişti. Profesyonel davranmanın önemini anladım. İş mülakatlarında nasıl davranmam gerektiği ile ilgili daha önce hiçbir kaynakta rastlamadığım pek çok bilgiye ulaştım. Yatırım yapmanın ne anlama geldiğini ve neden önemli olduğunu anladım. İnsanlara kullanabilecekleri ve işlerine yarayan bilgiler ve materyaller vermenin önemini anladım. Kendimi nasıl pazarlayacağımı dair fikir elde ettim. Kitabı okurken daha bunlar gibi bir çok konu üzerinde düşünme fırsatı yakaladım.

Bu kitap değerli içeriği ve akıcı dili ile benim baş ucu kitaplarımdan biri oldu. Hayatı harikulade gözlemlemiş ve bu gözlemlerini kitaba dökmüş olan John Sonmez’e teşekkür ediyorum.

Kitap içinde yayınlandı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s