Rory’nin Hikâye Küpleri & Matematik Zarları

Bu hikâye küplerini ilk olarak yabancı bir sitede görmüştüm. Kısa bir süre sonra bir kitapçıda karşıma çıkınca bunun bir işaret olduğunu düşünüp almaya karar vermiştim. Kadir: “Ne yapacaksın bunu” diye sormuştu, ben de “çocuklarım için alıyorum” demiştim, daha evlenmemiştim.

Uzunca müddet rafımda yerini alsa da geçen günlerde kullanma ve oynama fırsatım oldu. Çok basit bir oynanışı var, 9 adet zarı atıyorsunuz, sonrasında gelen şekillere göre bir hikâye uyduruyorsunuz. Farklı oyun türleri de var, ve ayrıca istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Ben eşimle oynarken ilk olarak birimiz gelen zarları sıralamıştı, diğerimiz ise bu sıraya göre hikâye uydurmuştu. Sonrasında ise ilk kim dizdiyse düşündüğü hikâyeyi anlatmıştı. Zarları gruplayan kişi hâliyle daha düzgün bir şey anlatıyor; ama diğeri de saçmalayarak komikleştirebiliyor.

Zarların üzerindeki resimler direk kullanılmadan mecazi anlamları da kullanılabilir. Ve tekrar tekrar atarak bitmeyen hikâyeler yapmaya çalışabilirsiniz. Serinin ek zarları da bulunuyor, tatil ve eylemler olarak 9’lu paketleri var.

Bir de 3’lü setler de çıkıyor ve çıkmaya devam ediyor, bunlara da örnek olarak galaksiler arası, spor, hayvanlar, korku ve mitoloji verilebilir.

Batman temalısını bile yapmışlar ki yaratıcılığın yaratıcılığı olmuş, ne hikâyeler anlatılır. Ayrıca telefon uygulaması olarak da satın alabilirsiniz. Satışını yapan bir site için buradan buyurun.

Bir de böyle resimli hikâyeler oluşturmuş bir kullanıcı var, pek beğendim doğrusu.

Zar demişken bir de matematik zarından bahsedelim. Henüz karşılıklı olarak denemediğim; fakat epey merak ettiğim bir oyun olan matematik zarları, 5 adet zardan oluşmaktadır.

İki büyük zar atılarak hedeflenen sonuç bulunur. Sonra diğer 3 zar atılarak kullanılacak sayılar belirlenir. Bu gelen 3 sayıyı toplama, çıkarma, çarpma, bölme ve üs işlemini kullanarak hedeflenen sonucu bulmaya ya da sonuca en çok yaklaşmaya çalışıyoruz.

Bu versiyonunda ise hedef sayıyı belirlemek için atılan zarlarda üs işlemi kullanılmaktadır.

Reklam olacak ama satın almak için buradan

Online alıştırmalar için buradan

Kullanma kılavuzu için buradan yararlanabilirsiniz.

Online oyun biraz çocuklara göre yapılmış. Arkadaşlarımla oynayacağım zaman herkesin zarları aynı anda gördüğünde 10 saniye gibi bir sürenin başlamasını ve süre bitince herkesin bulduğu sonucu yazılı olarak göstermesini düşlemekteyim, bakalım.

Umarım çocuklarım benden de yaratıcı olurlar ve aldığım ıvır zıvırları boşa çıkarmazlar 🙂

Rory’nin Hikâye Küpleri & Matematik Zarları” için 5 yorum

 1. Bu zarları aldığımız gün bu zarların güzel tasarlanmış bir oyun olduğunu düşünmüştüm.
  Bugünde aynı şeyi düşünüyorum. Hem çocuklar hem de büyükler için güzel bir oyun.

  Matemetik zarlarını ilk defa duydum. Videolardan anladığım kadarıyla matematik zarlarıyla oynamak da eğlenceliye benziyor.

  Bu güzel yazı için teşekkürler 🙂

  Beğen

 2. Çok güzel yazı olmuş, eline sağlık. Yaratıcılığın sınırlarını zorlayabilirsin resmen, diXit gibi. Ayrıca matematikli olanı ve yüzüklerin efendisi konseptli olan çok hoşmuş. Yüksel ihtimalle farklı değişkenler ve toplam 9 zar olduğuna göre baha değişik ihtimal var demektir. En yakın zamanda bu zarlardan edinmek istiyorum 😊

  Beğen

 3. Sitenizi kısa bir süre önce keşfettim. Dixit ve bu oyunu da sizin sayenizde keşfetmiş oldum. Arkadaşlarlayken oynanan 101 tabu gibi alışıldık oyunlardan bunalmış biri olarak güzel vakit geçirebileceğimiz alternatifler olmuş. Bu tarz içerikleri daha sık görmek isterim. İyi karantilar…

  Liked by 2 people

  1. Merhabalar fikrinizi bildirdiğiniz için teşekkür ederim, yazdıklarımızın işinize yaraması pek güzel, amacımız yerini bulmuş oldu böylece. Alışılmışın dışında kalabilecek ama çok da zor bulunmayan oyun alternatiflerimiz vardı, onları da tanıtma listemize alalım madem.. Sizlere de iyi karantinalar.. Yorumunuz için de tekrar teşekkürler.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s