Satranç

satranc karikatur

Satranca merakım ilkokul zamanında başlamıştı. Amcamın evinde bulduğum siyah beyaz bir satranç kitabından taş hareketlerini öğrenmiştim bir gece gezmesinde. Sonra aldığım mıknatıslı katlanabilir tavla/satranç oyununu babamla oynamaya başlamıştım. Ama bu oyunlar sayılıdır tabi, satranç manyağı değildim. Gel gitler yaşadım bu oyuna karşı. Çünkü satranç tango gibi nankördür bence.Ya tüm ilginizi verirsiniz, ya da hiç ilgilenmezsiniz. Ya da arada benim gibi kaybolursunuz. Benim hayatımda bu böyle olsa gerek, almanca kursu için de geçerli.

Neyse gelelim satranca, orta okul zamanında da çevremde bolca oynanırdı. Okul turnuvaları olsun, teneffüs araları olsun, gözlüklü çocukların vazgeçilmez oyunuydu bu. Ben genelde izlerdim. Korkardım oynamaya, korkmazdım da yenileceğimi bilirdim. Çok da izlemezdim sıkılırdım zaten.

Sonra bilgisayar muhabbetleri artınca, ben de daha rahat oynamaya başladım. Lise zamanlarında yüklediğim bilgisayar oyunlarıyla en çok keyif aldığım zamanları yaşadım. Bu oyunlarda gerek yöntem öğretme gerek hamle geri alma, gerek seviye ayarlama, bin türlü kolaylık vardı. O zamanlardan önerebileceğim oyun Chessmaster Challenge olacaktır. Bilgisayarımda hâlâ yüklüdür. Çok da yer kaplamayan, tıkla çalıştır basit bir oyun. Üniversitede de dönem dönem başlayıp bıraktığım oyun oldu bu. Oynadıkça rakip seviyelerini yükseltiyordum; fakat ara verdikçe aynı rakipleri yenemiyordum. Bu durum günümüze kadar geldi. İnsan bazen sıkılıyor ve bırakıyor, bazende tekrar merak sarıyor. Bu günlerde ise akıllı telefonun sağladığı kolaylıkla chess.com uygulamasını kullanıyorum. İnternet üzerinden sitesine girerek de oynayabiliyorsunuz, hatta facebook ile de bağlanabiliyorsunuz. Bunun sayesinde geçmişte de oyunlar oynamıştım internet üzerinden. Sonra uygulamasını keşfettim ve artık birkaç dokunuşla satranç oynamak mümkün oluyor.

Benzer basit uygulamalar da var, internet gerektirmeyen. Bu uygulama da internetsiz oluyor aslında; fakat internete bağlanınca günlük alıştırmalar, bulmacalar ve derslerden de yararlanabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla ya da başkalarıyla da puanlı ve puansız oyunlar açabiliyorsunuz.

satranc1Biz Kadir’le birkaç oyun oynadık. Genelde 2 ya da 3 gün hamle süreli oyun oynamayı tercih ediyoruz. İnsan bazen vakit bulamayabiliyor. Çok düşünerek hamle yapınca öyle oluyor tabi 🙂 Yemek aralarında ve yolculuk sıralarında basit oyunlara zaman ayrılabildiği gibi böyle düşündürücü şeyler de yapılması iyi oluyor. Karşı taraf hamlesini yapınca isterseniz bildirim ya da mail geliyor ve sıra size geçiyor.

Böyle hayatı kolaylaştıracak uygulamalar sayesinde insan isterse her yaşta satranç öğrenebilir. Aslında çok şey için geçerli bu.. Ne gazladım be.

Satranç” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s