Kitap : Ulusların Düşüşü

0000000572949-1

Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabını okumamın üzerinde çok zaman geçti. Bu kitabı okuduktan sonra kitapta cevaplandırılmaya çalışılan soru benim aklımı da uzunca bir süre meşgul etti. Soru; bugün neden bazı insan toplulukları büyük bir ilerleme kaydetmişken bazıları bu ilerlemeyi kaydedemedi ve geri kaldı. Bu sorunun cevabının insanların yaşamında fark yaratacağını düşünüyorum. Bugün bazı ülkelerde çok büyük bir refah varken bazılarında hayal bile edilemeyecek fakirlik ve imkansızlıklar var. Ulusların Düşüşü kitabında  yazarlar James A. Robinson, Daron Acemoğlu da aynı soruyu farklı bir teori ile açıklamışlar.

Ulusların Düşüşü kitabında yazarlar ana teorilerini tarihten ve günümüzden örneklerle desteklemekteler. Kitapta geçen örneklerin hepsi benim için çok bilgilendirici ve ilgi çekiciydi.

Kitap insan topluluklarındaki(devletler, kabileler vs.) refah seviyesindeki farkların sahip oldukları kurumlar tarafından şekillendirildiği savını öne sürüyor ve bunu şöyle açıklıyor: Bazı toplulular sömürücü(yönetimdeki elitin çıkarlarını gözeten) ekonomik ve siyasi kurumlara sahip. Bazı topluluklar ise kapsayıcı(halkın büyük bir çoğunluğunun çıkarlarını gözeten) ekonomik ve siyasi kurumlara sahip.  Sömürücü siyasi kurum sömürücü ekonomik kurumları besliyor, sömürücü ekonomik kurumlar da sömürücü siyasi kurumları besliyor. Buna kısır döngü deniliyor. Kapsayıcı ekonomik kurumlar, kapsayıcı siyasi kurumları desteklerken, kapsayıcı siyasi kurumlarda kapsayıcı ekonomik kurumları destekliyor buna da verimli döngü deniliyor. Kitapta bu kısır ve verimli döngülerin oluşum süreçleri, topluluklar üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri ayrıntılı bir şekilde anlatılmakta.

Ulusların Düşüşü kitabı, insan topluluklarının farklı gelişmişlik düzeylerini anlamlandırmam için bana yeni bir bakış açısı kazandırdı.

Kitap : Ulusların Düşüşü” için 5 yorum

  1. Kitabı okurken bizim hangi döngüde olduğumuzu çok düşündüm ama bir türlü karar veremedim Berker. Bence daha kıpkısır döngüde değiliz ama sanki oraya doğru gidiyormuşuz gibi 🙂

    Liked by 1 kişi

  2. Kitabı çok güzel özetlemişsin. Yeni bitirdim ben de. Bana biraz ağır geldi diyebilirim. Bilgilendiriciydi epey ama bana göre biraz derindi 🙂

    Beğen

  3. Berker, Narrow Corridor kitabini okumani oneririm. Onu yeni bitirdim. Aslinda onunla ilgili de yazi yazmam gerekiyor. Yakin zamanda yazarim umarim. Dedigin gibi kitab cok fazla bilgi veriyor ama bu bilgileri tezlerini savunmak icin veriyorlar. Ben ortaya koyduklari tezi savundum. Bir ara bu adama ekonomi ya da buna benzer bir bakanlik teklif edilmisti sanirim, ya da oyle haberler donmustu medyada.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s