Oyun – Hitman GO

Akıllı telefonumu aldığımda herkesin oynamadığı oyunları araştırmıştım. Telefonumu genel piyasaya göre sonradan aldığımdan oyun çeşitliliği de boldu zaten, hemen hepsi de gördüğüm oyunlardı. Sonsuza kadar giden basamaklı oyunlardansa biten oyunları daha çok sevdim. Bahsedeceğim oyun da onlardan biri. Herhâlde Hitman’i bilirsiniz. Eskilerden gelen ajanlı majanlı bir bilgisayar oyunu. Filmini bile çekmişlerdi, sanırım iki kez olsa gerek; ama bence iyi yapamadılar, neyse. Hitman’i pek oynamamışımdır aslında, en yakın arkadaşımı oynarken izlerdim genelde. Benim tavsiye edeceğim ajan oyunu Splinter Cell olurdu, buna da sonra değiniriz.

Hitman GO oynaması kolay; fakat ustalaşması zor olan, Hitman dünyasında geçen sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Of ne açıklama yazdım be, şaka şaka ben yazmadım, sadece Steam’den görüp çevirdim, güzel yazmış adamlar. İlk olarak zaten Steam oyun platformu üzerinde görmüştüm bu oyunu, sonra öğrendim ki android’de önceden varmış. Ben de hemen deneyeyim dedim.

Sıra tabanlı strateji oyunu, aslında geçen yazımda bahsettiğim sıralı satranç oyunu gibi oluyor. Oyunda bir hamle yapıyorsunuz ve sonrasında karşı tarafın hamlesini görüyorsunuz. Tabi karşı taraf size göre bir hamle yapmıyor, oyun belirli bir akış içerisinde devam ediyor. Çok karışık yazsam da oyunu yüklerseniz, ilk bölümünden basitçe başlayıp giderek çok karıştığını fark edeceksiniz. Karışacak dememin sebebi çeşitlilik artmasından ve biraz zorlaşacak olmasındandır. Karışık yazdım dedim sonra da iyice karıştırdım, biraz açmaya çalışalım 🙂

2016-03-28 18.08.57
Hitman sol alt köşede bulunuyor

İlk başlarda sadece hareket edebiliyorsunuz, gidebileceğiniz yollar ise ileri geri sağ ve sol olmakta, tabi yol seçeneği varsa, resimlerde yolları görebilirsiniz. Düşmanın bulunduğu alana gelirseniz onu öldürmüş oluyorsunuz ve bir piyon gibi oyun dışında bırakıyorsunuz. Düşmanlar farklı çeşitlerde oluyor, başlarda sabit duran ve tek doğrultu boyunca ileri ve geri giden tipler var. Bölümleri geçtikçe ilave tipler geliyor, örnek olarak yüzünü her turda bir tarafa dönen bıçaklı bir karakter, dikdörtgen ve kare olarak devamlı tur atan askerler, 2 boy mesafe uzaktan kokuyu alıp takip eden köpekli askerler, sabit lazerli sniperlar verilebilir. Bir taşa geldiğinizde taşı etrafında boş bulunan alanlara atabiliyorsunuz ve düşmanı oraya yönlendirebiliyorsunuz, daha sonraları silah ve sniper da alabiliyorsunuz. Bulunduğu kareye geldiğinizde kullanmanız gerekiyor. Hatta elbise değiştirme seçeneği bile geliyor, zaten en çok hitman oyununda sevdiğim budur. Ayrıca anahtarla kapı açma, tünelde başka kareye direk geçme ve yürüyen merdiven gibi değişik ilerleme şekilleri de bulunmakta.

2016-03-28 18.09.28
Bölüm Seçenekleri

 

Oyunda amaç çıkış noktasına gelip ilerlemek ve bir sonraki kısıma geçmek, ekstra bonuslar da oluyor herkesi öldür, kimseyi öldürme, evrak çantasını al gibi; ama zorunlu değiller. Oyun bölümlere ayrılmış, bazı bölümler Hitman oyunundan direk alınmış. 15-20 kısım bir bölümü oluşturuyor, bölüm sonunda ise genellikle önemli bir kişiyi öldürmek gerekiyor.

Kuzenimle konuşup oyunu bahsettiğimde Lara Croft GO da vardı demişti, şaşırmadım tabi benzer oyunların hepsinin GO’su yapılabilir pektabi. Lara Croft da benzeri bir bilgisayar oyunuydu bilmeyenler için, zaten bu yazıyı buralara kadar gelip okuduysanız Tomb Raider Lara Croft ablamızı bilirsiniz. Muhtemelen Hitman’den daha eğlencelidir. Denemek lazım.

Oyunu oynadığım sıralarda satrancı da yoğun olarak oynadığımdan satranca pek benzetmiştim. Hayatta çok şey de satranca benziyor ya aslında. Uzaktan bakmasını bilmek gerek; çünkü yaptığımız hareketler bir sonraki olmasa bile bir müddet sonra karşılaşacağımız durumları yaratabiliyor. Oyunu şiddetle tavsiye etmiyorum; ama madem o kadar oynadım ve bitirdim, araştıracak olanlara da az bir faydam olur belki dedim.

Son olarak oyun yapımcılarının 3d baskı ile oyunu şekillendirmelerine bakalım. Eskiden oynadığımız futbol oyununu anımsattı 🙂

Oyun – Hitman GO” için bir yorum

  1. Bizim ilk bilgisayarımızda Hitman yüklüydü. Çok severdim ama oynaması çok zordu. Zaten PC oyunlarında pek başarılı olduğum söylenemez. Bu tarz stratejik oyunları severim, satranca benzetmen de hoşuma gitti, aynı zamanda tam ben de benzettim yorumda yazacaktım baktım sen zaten bahsettin 🙂 Oyunun grafikleri çok hoşuma gitti, bu malzemelerin 3D baskıyla çıkmasından kaynaklanıyor olabilir. Deneyebilirim, teşekkürler.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s