Kitap : Atlas Silkindi

atlas_shrugged

Atlas Silkindi kitabının adını çokça duymuştum. Önceden kitabın ingilizcesini okumayı denemiştim ama bitirememiştim. Kısa süre önce ne okuyayım ne okuyayım diye düşünürken aklıma tekrar bu kitap geldi. Türkçesini edindim ve okumaya başladım. Kitabın daha önsözünü okurken kendimi anlatılan hikayenin akışına kaptırmış buldum.

Kitabın yazarı Ayn Rand. Kitabın İngilizce adı Atlas Shrugged. Kitabın ilk yayınlandığı tarih 1957.  Kitabın benim okuduğum basımında Serdar Erener tarafından kaleme alınmış “Bu Kitap Kime Satar” başlıklık kısa bir yazı var. Bu yazı beni çok etkiledi. Bu yazıyı okuduğum andan itibaren kendimi hikaye ile kenetlenmiş olarak buldum. Kitap yaklaşık 1200 sayfa. Kitabı bitirmem 15 günümü aldı. Kitabın elektronik formatını Kindle Marka elektronik kitabımdan okudum.

Kitabı okumak isteyenlerin okuma zevkine zarar vermemek için kitabın anlattığı hikayeden çok bahsetmek istemiyorum ama şu kadarını söyleyeyim: Öyle bir dünya hayal edinki; bütün üreten, kalkındıran, istihdam yaratan ve insanlık için ilerlemeler kaydeden bireylerini birer birer kaybediyor. Sizce bu dünya nasıl bir yer olurdu ve geride kalanlar tarafından nasıl yönetilirdi?

Kitabın benim için ne ifade etttiğinden daha çok bahsetmek istiyorum. Kısa bir süre önce Ekonomi ile ilgilenmeye başladım. Bu alan üzerine yazılmış olan popüler kitap denebilecek seviyedeki kitapları okumaya başladım. Okuduğum bu kitaplar merakımı dahada körükledi ve daha çok okudum. Okuduğum her kitap insalara, medyaya, insan ilişkilerine ve politikalara olan bakış açımı kökten değiştirdi. Benim için Atlas Silkindi kitabı çok dahiyanece hikaye edilmiş bir ekonomi kitabı. Bence anlatılan öykünün konusu da insanların ihtiyaçlarına başkalarının karar vermesinin getireceği hazin son.

Atlas Silkindi kitabında beni etkileyen  önemli noktalardan biriside kişi ile yaptığı iş arasında kurulan bağdı. Kitap bu konuyu çok felsefi bir şekilde ele almış ve birçok noktada bu bağın insanın hayatını nasıl etkileyebileceğine değinmiş.

Ayn Rand’ın Türkçe kitabını okumadan önce yazarı hep Erkek sanıyordum. Kitabını okurken Kadın olduğunu öğrendim. Ayrıca isminin hikayesi de çok ilginç Aslında Ayn Rand yazarın ilk adı değil. Yazar bu adı kendisi için yaratmış. Bununla ilgili bilgileri Wikipedia’nın İngilizce Ayn Rand makalesinden edinebilirsiniz.

Kitabı okurken kendim için yaptığım bir kaç alıntı ile yazımı sonlandıracağım. Yakın zamanda ne okusam diye düşünüyorsanız ve bu kitabı okumadıysanız kaçırmayın derim.

 • Benim felsefemin esası, insanın kahraman bir varlık olduğu, hayattaki manevi amacının kendi mutluluğu olduğu, en soylu faaliyetinin üretici başarıları olduğu, sahip olduğu tek absolünün da kendi mantığı olduğu yolundadır.
 • “Papaz geçen pazar günü, her zaman içimizdeki en iyi şeye uzanmamız gerektiğini söylemişti. Bizim içimizdeki en iyi şey nedir sence?” “Bilmiyorum.” “Bulmamız gerek.” Kız cevap vermemişti. Gözleri ötelere, tren yolunun ilerisine doğru bakıyordu.
 •  “İnsan bilgi kazanmazsa var olmayı sürdüremez, onu kazanması için kullanabileceği tek araç da mantıktır. Mantık, duyularından gelen malzemeyi algılama, tanıma ve birleştirme gücüdür. Duyuların işi, ona var oluşun kanıtlarını toplamaktır, ama onları tanıma işi, o insanın mantığına aittir. Duyuları ona yalnızca bir şeyin var olduğunu söyler, ama o şeyin ne olduğunu öğrenen, akıldır.”
 • Fiziksel emekten başkasını harcamayan adam, üretime kendi getirdiği katkının değerini kendi tüketir,ne kendisi için, ne de başkaları için fazladan bir değer katmamış olur. Ama herhangi bir rasyonel girişim alanında bir fikir üreten adam… yeni bir bilgi keşfeden adam… insanlığa kalıcı katkı sağlamış demektir. Maddesel ürünler paylaşılamaz, onlar her zaman son kullanıcıya aittir. Sınırsız sayıda insanlar arasında paylaşılabilecek tek şey, bir fikrin değeridir, tüm paylaşanları daha zengin kılar, hiç kimse birşey kaybetmez, yaptıkları iş ne olursa olsun, verim kapasitesi mutlaka yükselir. Güçlü akla sahip olanların zayıflara aktardığı şey, zaman süresinin değeridir. Kendi keşfettiği işlerde onların çalışmasına izin verir, kendisi başka keşiflerle uğraşır. Çalışmayı isteyen, hak edilmemişin peşine düşmeyen insanlar için, zekalarının düzeyi ne olursa olsun, aklın çıkarları hep aynıdır.

Kitap : Atlas Silkindi” için 2 yorum

 1. Uzunmuş baya, benim daha da çok vaktimi alacak ama olsun. Bu gaza getirici kitaplar ile hayatımıza nasıl devam edeceğiz merak ediyorum. Ufak titreşimlerde olsam da şu an, gün gelince silkinmeyi umuyorum. Çok geçmeden gelsin.

  Beğen

 2. Kapitalizm dünyasında yaşarken bu tarz ekonomiyi farklı bağlamlarda ele alan kitapları okumak gerekli. Kitap okuma oranım çok düşük, üstelik bu dönem çok yoğunum. Fakat Ocak ayından itibaren senden ekonomi kitapları önerisi alacağım, onun dışında daha önce önerdiğin 2-3 kitap da var. Baya uzunmuş bu arada. Alıntıların hoşuma gitti, özellikle son ikisi. Zihin ve beden arasındaki ilişki için bugüne kadar söylenmiş bir çok olgu var. Yazıyı okurken sanki Matrix’in zihin konuşmaları aklıma geldi ve bir kaç araştırma yaptım;
  http://matrix-ikariam.8k.com/matrix.htm Ctrl+F yapıp zihin yazınca çok güzel alıntılar çıkıyor. Çok derin.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s