Oyun – Divide by Sheep

sheep5

Gene bir oyundan bahsetmek istiyorum siz değerli okuyucularımıza. Adı divide by sheep, kuzu ile bölmece oluyor sanırım. Oyunda amaç belli sayıda koyunları sandala bindirmek diyebiliriz kısaca. Matematik puzzle’ı olarak tanımlama yapılmış oyun için.

Oyunda her bölümde sırasıyla 3 sandal geliyor ve istenen sayıda koyun sandala bindirilmeye çalışılıyor. Resimde görebileceğiniz gibi farklı sayılarda kareler mevcut ve koyunları hamle hamle oynatarak gerekli sayıya ulaştırıp sandala bindiriyoruz. Bir koyun demişim, bir kuzu demişim artık idare edin. Sandal, bot, kayık gibi karıştırmıştım da onları da sandal olarak düzeltiyorum 🙂

Bir karedeki koyunları yanındaki yöne çektirince hepsi birarada zıplayıveriyor, çekilen yöndeki kare sayısı düşük ise fazla koyunlar suya düşüveriyor. İlerledikçe karmaşıklık artıyor. Zıplamayı önleyen tel örgüler, koyunları ikiye bölen lazer ışınları ve koyunları yiyen kurtlar vb. şeyler ilave oluyor. Aynı zamanda koyun yerine kurt da bindirmek gerekebiliyor. Hatta hatta ilerledikçe grim reaper, azrail, sandal ile geliyor ve belirtilen sayıda ruhu sandalına bindiriyor, onu yapmak için ise koyunları kesmek, kurtlara yem etmek, koyun veya kurtları suya düşürmek gerekiyor.

 

Karelerin de değişik özellikleri olabiliyor, mesela üzerine gelince zıplatıp iki yöne ayıran hoplatıcılar, üzeri boşalınca patlayan tnt kareler, her turda üzerindekilerden birini yok eden kareler, atlatılan yöndekiyle karşılıklı yer değiştirten kareler vb. özellikler bulunabiliyor. Yazdıklarımı okuduysanız ve kafa karıştırıcı geldiyse videoyu izleyerek biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

3 sandalında hepsi için isteneni vermeden de bölüm geçilebiliyor, bölüm sonu 3 sayı da sırasıyla tamamlanmış ise 3 yıldız alınıyor. Bazen ilk denememde 3’lesem de, bazen 5-6 dakika uğraşabiliyorum, bazen ise pas geçtiğim oluyor sonra tamamlamak için. Deneyimlenmesi gereken güzel bir matematik oyunu olduğunu düşünüyorum. Zaman geçtikçe Plants & Zombies’deki gibi yeni bölümler ekliyor yapımcılar.

Oyun steam’de ve googleplay’de mevcut. İyi oyunlar !

Oyun – Divide by Sheep” için 2 yorum

  1. Çok zevkli bir oyuna benziyor. Berker senin oyun zevkine güveniyorum :). Oyunun ücretsiz versiyonunun olmaması beni üzdü. Oyun Play Store’da 6 TL’den satılmakta.

    Beğen

  2. Güzel bir oyuna benziyor. Daha önce bu tarz bir oyun vardı hatta ben de bir arkadaşımın telefonunda oynamıştım ama ismini hatırlayamadım. Bu ara oynadığım bir oyun da yok ( pokemonGO’da bir süre sonra sıkmıştı ) indirip deneyebilirim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s