Oyun – PokemonGO

Öncelikle söylemeliyim ki bu yazıyı yazmakta çok geç kaldım. Kusura bakmayın lütfen. Bana göre 80li 90lı yılların flaş çizgi filmi pokemon bu sefer Niantic aracılığıyla oyun olarak karşımızda. Biliyorsunuz bir çocuğun kendini pikachu zannederek balkondan atlaması sonucu çizgi filme ülkemizde son verilmişti. Bu aşk böyle yarım kalmıştı ama bizim yaşımızdaki insanlar ne zaman bir pokemon resmi görsek, onunla ilgili birşeye rastlasak duygulanırdık. 

Bu pokemonGo oyunu 6 Temmuz’da piyasaya çıktı. Araştırmalarıma göre ABD’de şu an bu oyunu indirmiş insan sayısı 7,5 milyon. İnanılmaz bir rakam değil mi? Türkiye’nin 10’da 1’i.Kürsel bir dünyada yaşıyoruz tabii her şey kapitalizm üzerine kurulu. Bu sebepten hemen Nintendo’nun hisseleri tavan yapmıştı. Bilsek önceden hisse alırdık 🙂 Neyse gelelim Türkiye’ye. Bu oyun hala ülkemizde uygulama marketlerinde mevcut değil. Geçen bir arkadaşım söylüyordu Kazakistan’a bile geldi diye, düşünün halimizi. Türkiye’de ama herkes oynuyor. Bu nasıl gerçekleşiyor? Oyun ilk çıktığında sadece Yeni Zelanda ve Amerika’da mevcuttu sanırım prototip olarak. Ben ve benim gibiler hemen kendilerine Amerika ve Yeni Zelanda ID’sine sahip bir hesap açtılar. ( Apple kullanıcısıyım. ) Oyuna başladığımda en önemli sıkıntının şarj meselesi olduğunu farkettim. Şarjınız sular seller gibi akıyor. Powerbank şart eğer dışarıda oynamak isterseniz.

Öncelikle oyunu oynarken her an her yerden pokemon çıkabilir. Yakınlarınızdaki pokemonları uygulamada nearby kısmından görebiliyorsunuz.

caterpie.jpg

Yolda bir pokemon.

Belli sayıda poketopunuz oluyor pokemonlara fırlatıp almak için. Bunlar bittiğinde napacaksınız; pokestop merkezleri oluyor. Buralarda çarkı döndürdüğünüzzde size poketop, yumurta, iyileştirici posion ve revive veriyor. Yumurta ise pokemon yumurtası. Her bir yumurta 2km, 5km ve 10km olacak şekilde. Bu yumurtayı çatlatmanız için eğer yumurta 2 km ise 2km yürümeniz gerekiyor.

outsidegym.jpg

Ortada gym, solda ve sağda ise pokestop merkezleri var.

İyileştirici revive ve posionların ise amacı şöyle; oyunun başında mavi sayı ve kırmızı takım olacak şekilde 3 takım oluyor ve siz bir tanesine katılmak zorundasınız. Gymler ise pokemonların geliştirilebilecceği ve savaş yaptırılabileceği ortamlar. Eğer gym kırmızı takıma ait ise sarı veya mavi takım o gym’in pokemonlarını yenerek ele geçirebiliyorlar. Tabii ki bu savaş sırasında pokemonlar hasar görüyor ama ölmüyor merak etmeyin. Bu revive ve poisonla pokemonlarınızı iyileştirebilirsiniz.

screen-shot-2016-07-14-at-12-54-33-pm.jpg

Cp denen bir olay var, bu combat power demek. Yani pokemonun dövüş gücü, bu ne kadar fazlaysa genel anlamda pokemonunuz o kadar güçlü oluyor. Pokemonunuzu isim sırasına göre, cp sırasına göre, yakın zamanda yakaladıklarınıza göre sıralayabilirsiniz.

improve-your-pokemons-stats-pokemon-go.w1456.jpg

Çok uzun ve karmaşık bir yazı oldu. Affınıza sığınıyorum. Oynamak isterseniz aşağıda indirebileceğiniz link paylaşıyorum; tabii isterseniz uygulama marketlerine arama yaparak da bulabilirsiniz.

Ios indirme

İyi oyunlar dilerim!

psyduck.jpg

Oyun – PokemonGO” için 2 yorum

  1. Psyduck en sevdiklerimdendir, hatta bir tane oynayan tasosu vardı onun bende 🙂 Hâlâ bir yerlerde duruyor olmalı. Ben oynamadım, bir ara düşünmüştüm; fakat hem uğraşarak indirilecek olması caydırdı, hem de o kadar yürüyecek ve telefona bakacak iş dışı zamanım yok demiştim 🙂 bir de savaş seçeneği pek olmaması da hoşuma gitmemişti. Hoşuma gitmeyen yerleri yazdım ama bir de oynadıkça seviyenin artması seviye arttıkça karşına çıkan pokemonların da seviyesinin artması var yanlış bilmiyorsam o hiç hoşuma gitmedi hele.. Eski nintendo vari oyunları vardı, ben öyle birşey mi demiştim ilk çıktığında. Hatta aratmıştım playstore’da. Pokemon red, blue, gold gibi seçenekleri vardı. Bilgisayarda emulator programı üzerinden oynardım, hey gidi günler..

    Liked by 1 kişi

  2. Evet en şapşalı oydu, ben de severdim 🙂 Evet o süreç caydırıcı, ben de bu tarz şeylerden geri kalmak istemediğimden hemen indirmiştim. Oyunun eksik yanları çok, birbirimizle savaşamıyoruz dediğin gibi. Bir de şarj meselesi. Benim de baktım şarj bitiyor hemen, oynamamaya başladım. Avrupa’ya gidince iyice koptum ama hevesimi de aldım. Belki ileride daha gelişmiş versiyonuyla çıkar. En hoşuma giden olay ise; yurtdışında bir çocuk pikachuyu çok seviyormuş. Küçükken vefat etmiş, ailesi de mezar taşına pikachunun resmini yaptırtmışlar. Bir gün ailesi oğullarının mezarına gidince ( mezarlıkta neden pokemon oynuyorlar bilmiyorum belki kardeşi oynuyordur ) çocuğun mezarının üzerinde pikachuyu görüyorlar..

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s