Oyun – Gunpoint

Görsel sonucu

Oyunları yazmak daha basit geldiğinden oyunlardan devam ediyorum. Basit demişken bu bahsedeceğim Gunpoint oyunu da basit ve eğlenceli bir oyun. Çok da uzun olmayan bir oynanışı ve hikâyesi bulunmakta. Oyun türü için stealth puzzle, gizlilik bulmacası vari bir isim kullanılmış. Mouse ve yön tuşlarını kullanarak oynayabilirsiniz.

Oyunda serbest bir ajanız. Oyunun hemen başında üzerimize bir suç yükleniyor, olay mahalinden kaçıyoruz. Ve sonrasında para karşılığı başkalarının bizden isteyeceği işlemleri yaparken, ana olayı da anlamaya çalışıyoruz. İşlemler derken, kamera kayıtlarını silmek, bilgisayardan dosya kaçırmak vb. küçük görevlerden bahsetmekteyim. Bu görevler oyunu bitirip başa döndüğümüzde 1 dakikadan kısa sürede bile çözülebilmekte. Oyun 2 boyutlu bir platform oyunu. Ekran epey küçük boyutta. Ajanımız ise kendi boyundan çokça yükseklere ve ilerilere sıçrayabilmekte, duvarlara tutunup gezinebilmekte.

Kazanılan paralarla ekstra silahlar ediniyoruz. Bunların arasında sessiz cam kırma, kapıları tekmeleyerek açma, silah alma ve kurşun sayısını arttırma gibi özellikler var.

Bir bölüm 1 dakikadan kısa sürebiliyor derken, tüm bu özellikleri açtığımızda, hiç durmadan kapıları tekmeliyoruz, kapının arkasındaki adam bayılıyor. Ardından camları kırarak ve ateş ederek hedefimize ulaşıyor ve çıkışa gidiyoruz, işte o zaman 1 dakikadan kısa sürüyor. Bu özellikler olmadan da çok fazla uzun süren bölümleri yok. Birkaç kat ve oda yapısı bulunuyor her bölümde. Bazı kapılar kilitli oluyor. Bunları açmak için crosslink moduna geçiyoruz. Tek tuşa basılarak geçilen bu modda binadaki devreleri görüyoruz. Bu devreler birkaç renkten oluşmakta. Aynı renkleri birbiriyle etkileşime geçirebiliyoruz.

Mesela normalde bir buton oradaki ışığı açıyorsa, bunu farklı bir katın kapısını, ışığını açmak veya asansörü çağırmak için kullanabiliyoruz. İlerledikçe güvenlik görevlilerinin silahlarını kontrol etme gibi bir özelliği de alabiliyoruz. Bölüm sonunda birkaç kategoride değerlendiriliyoruz, bunlar görevi bitirme hızı, çıkardığımız ses miktarı, öldürdüğümüz kişi sayısı, ve güvenlik tarafından farkedilmek olmaktadır. Silah almamışsak yumruk da kullanabiliyoruz, ya da hiç farkedilmeden ve öldürmeden de ilerlemek mümkün.

Görsel sonucu

Oyunu steam üzerinden alabilirsiniz. Bunun dışında oyunu kendi sitesinden demo olarak da indirip deneyebilirsiniz.

İlk oynadığım ajan oyunu Splinter Cell idi. Kalbimde bu oyunun çok ayrı bir yeri vardır. Uzak olmayan bir gelecekte onu da anlatmak üzere..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s