Mikro Öykü

Nasıl denk geldiğimi şu an hatırlayamıyorum. Bu mikro öykü kavramını bir şekilde görmüş oldum. Farkında değilseniz size de bahsedeyim; çünkü aslında gün içerisinde kullanmıyor değiliz.

Öykü zaten kısa bir yazı türü olmaktadır, mikro deyince iyice kısasını düşünebilirsiniz.

Çok kısa öykü de diyebiliriz mikro öykü yerine. Linkten kısa öykü türlerini görebilirsiniz, karakter sayısına göre değişik adlandırmaları yapılmış. 

Twitter’da 140 karakter ile öykü yazarsak Twitterature yapmış oluyoruz. 

Bu linkten 2015 yılında yapılmış Bilimkurgu Mikro Öykü Seçkisi’ni indirebilirsiniz. Hepsini okumuştum zamanında, çok uzun değiller doğal olarak, çok iddialı değiller ama bu kavram hakkında sizi bilgilendirip yazmaya cesaretlendirebilirler.

Mark Twain demiş zamanında; “I didn’t have time to write a short letter, so I wrote a long one instead.” Kısa bir mektup yazmaya zamanım yoktu, bu yüzden uzun yazdım. Ağzını açıp konuşmaya benziyor. Eğer düşünmeye zaman vermezsek çokça konuşmamız gerekebiliyor. Anlamını kaybetmeden içeriği özetleyebilmek, biraz da yetenek işi olabilir tabi.

Kısa olmasının yanında bir şaşırtıcılık da içermesi gerekiyor sanımca.

Şaşırtıcılık için alttaki örnekleri verebilirim,

Prodigy’nin bu müzik videosunu görmüş müydünüz bilmiyorum, çıplaklığa aldırış etmezseniz izleyin derim ama başından sonuna kadar izlemeniz lazım. Aldırış ederek de izleyebilirsiniz 😉

Bir de şu bilmece bulmaca gibi sorular var internette ilk rastladığım örneklerden birini yazıyorum. Cevabı koymayacağım bulamazsanız aratabilirsiniz tabi. Bir şöför yanındaki çocuk için bu benim öz oğlum ama ben onun babası değilim demiş, bu olayı nasıl açıklarsınız?

Çok kısa öykü nedir için, tıklayın.

İngilizce olarak çok çok kısa olmayan ama kısa olan öyküler için, tıklayın.

Bk Mikro 2015 Birincisi: Bertuğ Kodamanoğlu’nun mikro öyküsünü de verelim buradan; Yıldızları çok gecede düşündü; orada bir yerde gelişmiş bir canlı varsa, tıpkı bizim gibi olmalıydı. İki göz, burun, ağız. Nefes alıp, yemeli, içmeliydiler. Yemek deyince karnının acıktığını fark etti. Kolundan bir parça ısırıp yenilenmesini beklerken yine düşüncelere daldı.

Bu da bir başka mikro öykümsü söz Cellat ve Aşk başlıklı,  İstemediği bir işte çalıştığını söyler ama istediği maaş için hayallerinden vazgeçtiğini söylemez. İnsanoğlu korkaklığını doğrularında saklar. 

Ben de bilindik bir şarkı sözüyle mikro kapanışı yapayım; Kapat şu pencereyi, aşkımız gizli kalsın. Bizi kimse görmesin, saatler sessiz çalsın.

Mikro Öykü” için 2 yorum

  1. Mark Twain den yaptigin alıntı mikro öykü kavramıyla çelisiyor olabilir. Paylastığın bağlantılara bakamadım. Mikro öykü örneklerini incelemek istiyorum. Ben oykunun tutarli olmasını ve anlattığı olgulari diğer olgularla bağlamasini isterim. Bakalim bu isteğimi mikro öyküler karşılayabilecek mi? Günümüzde her şeyin yüzeysel, kısa ve kolay olanina ilgi var 🙂

    Liked by 1 kişi

    1. Beni biliyorsunuz, severim 🙂 Saka bir yana, bazen short story de merak uyandirici, dusundurucu bazen sasirtici olabiliyor. Belki de yazilirken bu tarz bir amaca hizmet ediyor. Ne bileyim cok duz olursa sevilmeyebilir 🙂 Boyle diyince aklima Nasrettin Hoca masallari geldi, kisa ve oz. Iletilen bir mesaj var, okumasi kisa. Boyle olmasi onu daha hos yapmaz tabi, farkli kategoriler. Oykulerdeki kisi, olay orgusu, mekan, konu isleyisi ve betimlemeler burada zor olurdu. Ingilizce attigina goz atacagim, kalemine saglik.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s