Oyun – Just Dance Now

Bu yazıyı okursanız muhtemelen aşırı terletici ve etrafa telefon fırlatıcı dakikalar sizi bekliyor olacak; tabi bir o kadar da eğlenceli..

Just Dance Now Ubisoft tarafından geliştirilmiş bir video oyunu olmaktadır. Bu dans oyununu oynamak için bir akıllı telefon ve bir bilgisayar yeterli olacaktır, tabi bir de internet. Uygulamayı telefonumuza indiriyoruz, justdancenow.com sitesine giriyoruz, orada çıkan sol üst köşedeki oda numarasını telefonumuza giriyoruz ve artık oyundayız. Şu an gördüğüm kadarıyla bedava olarak 3 seçili şarkıyı oynayabilirsiniz. Ben yıllık 53 tl karşılığında bütün şarkıları açarak VIP üyelik almıştım. Tavsiye ederim. O zamanlar sadece tek bir şarkı ücretsiz oyuna açık oluyordu, aynı şarkıyı 15 kere oynadığımı bilirim puan kazanmak için, bir de kız şarkısıydı sormayın, yani dans hareketleri kız işiydi 🙂

Oyunu oynamak için telefonumuzu sağ elimize alıyoruz ve ekranda görüntülenen dansçının sağ el hareketlerini aynı zamanda biz de yapıyoruz. Ekranın sağ altında gelecek hareketleri görebilirsiniz. Başlarda zor gözükse de oynadıkça alışıyorsunuz gelecek hareketleri anlayabiliyorsunuz. Sadece sağ eli uygulayarak da puan alabilirsiniz; fakat yerine göre tüm vücutla takip etmek daha uygun olacaktır, hem oyunun hakkını vermek hem de akışı sağlamak açısından. Aldığınız puan anlık olarak ekranın sol altında gözükmektedir, buradan kimin önde olduğu da takip edilebilir. Her şarkıda 5 yıldız seviyesi vardır, oyun içinde bu seviyelere geldikçe sesli uyarı da yapmaktadır. Bir şarkıdan 125 oyun parası kazanabilirsiniz. İlkinde 25 veriyor ki bu biraz kolay, hemen alabilirsiniz. Sonrasında 40 ve 60 puan verebiliyor eğer çok az yanlış yapıp 5 yıldız alabilirseniz. Toplamda 125 puan ile satın alınabilen başka bir şarkıyı açabilirsiniz, eğer vip üyelik almadıysanız şarkıları tek tek de açabilirsiniz. Tabi bazı şarkılar satınalmaya açık olmayabiliyor.

Oyunda tek kişilik, 2 kişilik şarkılarla 3 ve 4 kişi oynanabilen grup şarkıları bulunmaktadır. 1 kişiden fazla dansçılı bir şarkı açarsanız oyunun başında telefondan hangi dansçı olacağınızı seçiyorsunuz ve onun hareketlerine göre puan alıyorsunuz. Herkes aynı dansçıyı da seçebilir, sonuçta 4 kişiden fazla da oynayabilirsiniz. 

Sevdiğim şarkılardan birinin güzel bir videosunu ileteyim dedim. Korkmanıza gerek yok, kimi şarkılar daha kolay, kimine ise alışmak gerekiyor.

Telefonumu değiştirdiğimde ve güncellediğimde bu üyelik ve puanlarım filan gitmemiştir, meraklısına yazayım dedim. Ve bir kişinin vip üye olması aynı odada bulunan diğer kişilerin de tüm şarkılara erişimini sağlamaktadır. Aynı odaya bağlanma konusunda kişi sınırı yoktur. Telefonlarla aynı ağa bağlandığınızda bilgisayar da aynı ağdaysa genelde otomatik olarak ekranın sol üstünde çıkan numarayı girmeden dans odasına bağlanmış oluyorsunuz. Girmezse de dediğim gibi oda numarasını telefonunuza girip bağlanabilirsiniz. Sonrasında oynamak istediğiniz şarkıyı seçip devam ediyorsunuz. Akabinde sıradaki şarkıları başka oyunculara seçtiriyor. Bilgisayar ekranının sağ üst köşesindeki ayar yerinden hangi kişinin şarkıyı seçtiğini anlık değiştirip dilerseniz bilgisayardan da seçim yapabilirsiniz. Şarkının üzerine geldiğinizde önizleme olarak dans hareketlerini de görebilirsiniz. Oyunda bağlantı kopması gibi sorunları da pek yaşamadığımı belirtebilirim. Bir de millet uygulama yorumlarına önceki güncellemelerde oyuna giremiyoruz filan yazarken biz dil ayarlarını ingilizce yapıp da oyuna girebilmiştik. Bozuk yorumlara aldanmayın, sonrasında tabi güncelleme oturunca kimse sıkıntı yaşamıyor da bizimkiler biraz sabırsız hemen patlatıyorlar yorumları ve düşük yıldızları 🙂 Android ya da iOS kullansanız da aynı dans odasına bağlanabiliyorsunuz sıkıntı yok.

Siteyi açtıktan sonra telefona 119 yazıp odaya bağlanabilirsiniz.

Telefon ekranımın sol üst köşesinde 119 numaralı odaya bağlandığım gözüküyor. Favori şarkılarım ve diğer başlıklar aşağıya doğru görüntülenebilir.

Biraz da bilgi aktarımı yapalım; Just Dance Now, oyun konsoluna erişimi olmayanlar için yapılmıştır. 2009 yılında, Lady Gaga’nın Just Dance adlı şarkısından isimlendirilerek Just Dance oyunu çıkarılmıştır. İlk oyun Nintendo Wii’de çıkmıştır, devamında xbox, playstation ve windows platformlarına da gelmiştir. Bizim bahsettiğimiz Just Dance Now ise 2014 yılında çıkmıştır. Yakın zamanda uygulamaya bir güncelleme gelmiştir ve arayüz biraz daha güncellenmiştir. Anlayacağınız farklı platformlarda da aynı oyundan var; ben onları denemedim bilemiyorum, yani aynı oyun aslında, Just Dance Now’a güncel şarkılar bir tık sonradan geliyor ve sanırım hepsi de gelmeyebiliyor. Ama epey ve yeterli şarkı var, merak etmeyin. Şu anda 330 şarkı bulunmakta.

ÖNERİ ŞARKILAR

Benim önereceğim şarkılara gelecek olursak 4 kişi için Copacabana ve #thatPower olacaktır. I Will Survive en eğlenceli şarkılardan, Apache ve Dagomba da güzel ter attırıyor.

Diğer şarkıları da buradan ve buradan görebilirsiniz.

Not 1: Bence mutlaka bedava şarkılardan deneyin, daha kısa süreli satınalmalarda da bulunabilirsiniz; ama kalabalıksanız yıllık üyeliğe değeceğini görebilirsiniz.

Not 2: Gerçekten telefonunuz elinizden fırlayabiliyor, yahut yanınızdakiyle çarpışabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s