Lumosity

lumosity ile ilgili görsel sonucu

Evet, herkese keyifli günler. Böyle bir giriş yapalım uzun süreden sonra. Bu konuya sonra değinelim, pozitif başlangıçlar konusuna. 2. Giriş cümlem ise şu olacak; Size birkaç yıl önce başlayıp kullandığım iş yoğunluğundan bırakıp geçen günlerde tekrar kullanmaya başladığım bir uygulama/programdan bahsedeceğim. Bu programın adı Lumosity. Hafıza, dikkat, hız, problem çözme, vb. yetenekleri geliştirmeye odaklı oyunların oynandığı bir internet sitesi, bir müddettir telefon uygulaması da çıkmış.

Ücretli ve ücretsiz seçeneklerle kullanabiliyorsunuz. Ben ücretsiz olarak kullanmaktayım, gene de yararını görüyorum. Ücretsiz seçeneğinde günlük olarak 5 oyun seçeneğinden 3’ünü size açıyor. Farklı farklı alanlarda oyunlar mevcut, karışık olarak erişiminize sunulup gelişmeniz sağlanıyor. Oyunlardan aldığınız skorlar sistemde tutulup genel olarak karşılaştırma yapılarak size bir puan veriliyor. Bu puanınız gitgide artıyor; çünkü oynadıkça kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz. Beyninizi ve dikkatinizi zorlayarak sınırlarınızı yükseltiyorsunuz diyebilirim.

Bu arada bu yazdıklarım benim kendi fikirlerim, bazı yerler bu programın beyin gelişimini etkilediği yönünde kesin bir kanıt olmadığını söylüyor. Oynanan oyunlarda gelişme sağlandığı kesin diyebilirim. Mesela matematiksel oyunlar ve görme yeteneğini geliştiren oyunlar var, bence bunlardaki gelişim hayatta da sizi geliştirecektir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünden son 4 güne ve birkaç yıl öncesindeki ortalamalarıma göre (sanırım) problem çözmede düşük kaldığımı görüyoruz. LPI dediği puanlama, orada da yazdığı gibi Lumosity performans indeksi dedikleri bir hesaplamayla oluşturulmuş. Aslında havuz problemlerini, merdiven problemlerini filan çok severim. Merdiven problemi dediğim yürüyen merdivende ileri geri hareketler hız değişiklikleri filan gibi soru çeşitleri vardı, günümüzde devam ediyorsa birlikte tartışabiliriz.

lumosity ile ilgili görsel sonucu

Oyunlardan örnek vermek gerekirse, ilk ekranda gördüğünüz 5 kuşun ortasındaki kuşun olduğu yönü seçmeniz gerekiyor, siz seçim yaptıkça ekran yenilenip kuşların yönleri değişiyor. Yaprak oyununda yapraklar yeşil ise sivri ucunun yönünü, sarıysa yaprakların gittiği yönü göstermeniz gerekiyor, yapraklar hareketli bu arada 🙂 yeşil kareli oyunda kareler bir anlığına görünüyor, sonra kapalı karelerden hangi karelerin yeşil olduğunu seçiyorsunuz. Kare seçme oyununda süre yok, ama diğer ikisi zamana karşı oynanıyor. Benzeri ve çeşitli oyunlar mevcut.

Siz de girerseniz sevdiğiniz oyunları ve puanlarımızı tartışabiliriz.

Bu arada lumosity.com 2007 yılında 400.000 dolar gibi bir bütçeyle kurulmuş, değeri ise şu an 23 milyon dolar üzerinde gözüküyor.

Linkte benzer oyunlar gözüküyor. Ben de benzerlerinden denemiştim daha sonrasında, sonra silmişim, benzerlerini de deneyebilirsiniz, öneriniz olursa beklerim. Ben şu an ilk göz ağrımdayım; ama bir sonra oynadığımı da bulup tekrar deneyeceğim.

Hoşkalın..

Lumosity” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s