Kitap : Turing’s Vision, The Birth of Computer Science

Turings Vision The Birth of Computer Science.jpg

Ara tatili çalışarak değerlendirmek istediğim için Boğaziçi Üniversitesi’nin kütüphanesine Matematik kitabı almak için gitmiştim. Ne zaman kütüphaneye gitsem almak istediğim kitabın bulunduğu kısımdaki diğer kitaplara da şöyle bir bakarım. Sanırım kütüphane kullanmanın zevklerinden birisi de bu. Bunu her defasında yapıyorum çok da zevk alıyorum yapmaktan. İstediğim kitabın bulunduğu kısımdaki kitaplara şöyle bir bakarken bir kitap ismi gözüme takıldı. Hemen kitabı aldım, şöyle bir karıştırdım ve hoşuma gitti. Kitabın adı Turing’s Vision The Birth of the Computer Science. Sizlere bu yazımda çok kısa bir sürede bitirdiğim bu kitaptan bahsetmek istiyorum.

Günümüzde internetin, medyanın ve sinemanın  yardımıyla bazı kavramlar, bazı insanlar, bazı konular inanılmaz bir şekilde bilinirlik kazanabiliyor. Bu bilinirlik genellikle sığ bir bilinirlik oluyor. Kimi zaman da birçok yönden yanlış bir bilinirlik oluyor. Belirli dönemlerde belirli konular hakkında sürekli aynı sığ fikirler internette, medyada ve sinemada boy gösteriyor. Yaptığı çalışmalarla ve yaşam öyküsüyle adından çokça söz ettiren kişilerden birisi de Alan Turing. Turing’s Vision The Birth of the Computer Science kitabı büyük ölçüde Turing’in ve çağdaşlarının çalışmalarından, yer yer onun ve çağdaşlarının yaşam öyküsünden bahsediyor.

Öncelikle bu kitabı okurken hissettiğim tatmin duygusundan ve bunu neden hissettiğimden bahsetmek istiyorum. Daha önceden çeşitli ortamlarda Turing adını çokça duymuştum. Bilgisayar biliminin(Computer science) babası olduğunu duymuştum. Hakkında bir iki film izlemiştim. Turing test diye bir test olduğunu biliyordum. İnternette gördüğüm CAPTCHA’ların bir tür Turing test olduğunu biliyordum. II. Dünya savaşında Alman ordusunun kullandığı şifreleri kırdığını biliyordum.  Kendimce bir şeyler biliyordum işte. Kimi zaman kendimce bildiğim bu şeyler hakkında ortamlarda cahil cahil konuşuyordum. Bu kitabı okurken ne kadar az bildiğimi ve ne kadar çok konuştuğumu bir kez daha hatırladım. Okuduğum her satırda yeni bir şeyler öğrendim. Her satırda bölük pörçük bildiğim birçok kavramın birleşip bir bütün oluşturduğunu gördüm. Bilgisayar biliminin aslında ne hakkında olduğunu öğrendim(öğrenme yolunda bir adım attım demek daha doğru). Turing in yaptığı çalışmanın sebepleri ve sonuçları hakkında düşünebilme hazzını tattım. Aydınlandığımı ve cahilliğimin bir nebze de olsa azaldığını(bendeki cahillik bitmez) hissettim.

Bu kitap sayesinde daha önceden tek tek bildiğim birçok kavramı zihnimde tek bir çatı altında topladım. Aralarındaki ilişkiyi bu kitap sayesinde gördüğüm kavramları sıralamak istiyorum : decidable and undecidable problems, state machine ,finite state machine, regular languages ,regular expressions, algorithm, computing ,Turing machine, computer, universal computer, λ-calculus, Cellular automaton, Prim’s tag system, Peano axioms, successor function. Bu kavramları daha önceden birçok yerde görmüştüm. Aralarındaki ilişkiyi  görmem bu kitap sayesinde oldu.

Bilgisayar biliminin doğuşu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin okuması gereken bir kitap. Kitabın dili çok sade ve basit. İçerisindeki matematiksel argümanları anlamak için temel seviyede matematik bilmek gerekiyor. Okumayı düşünenlere şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

 

Kitap : Turing’s Vision, The Birth of Computer Science” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s