Parfüm Alma Sanatı

Uzun bir aradan sonra, merhaba! 2018 güzel başladı, daha güzel devam edecek ve ben bu yıl için daha çok yazı yazmayı planlıyorum 🙂

Şimdi bence birçok insanın faydalanacağı bir yazı okuyacaksınız. Parfüm nasıl alınır? Parfüm alınırken nelere dikkat edilir? Parfüm kadında ve erkekte kullanıldığında farkındalık, çekicilik ve ayrı bir ahenk katan güzel bir araç. Herkes mümkün olduğunca parfüm, deodorant ve kolonya benzeri ürünlerle güzel kokmaya çalışıyor.

Parfümlerin yoğunluğuna göre 3 alternatif oluyor; eau de cologne ( genelde kolonyalarda kullanılıyor ), eau de toilette ve eau de parfum ( bu iki alternatif parfümlerde kullanılıyor ). Nasıl birr yoğunluk aradığınıza göre tercihinize karar verebilirsiniz. Eau de cologne içerisindeki esans yoğunluğu %2-4 arasında değişiyor, eau de toilette içerisindeki esans yoğunluğu %4-10 arasında değişiyor ve eau de parfum içerisindeki esans yoğunluğu %10-20 arasında değişiyor. Genelde esans yoğunluğunun kalıcılıkla doğru orantılı bir ilişkisi vardır fakat tabii ki genelleme tümünü kapsamıyor.

Esans yoğunluğumuzu tercih ettiğimize göre artık istediğimiz parfümü satın alabiliriz. Artık bütün internet sitelerinde, bütün mağazalarda parfüm satılıyor. Çoğunda inanılmaz indirimler var. Peki sırf indirim var diye parfüm mü alınır? Hayır. Örneğin normalde fiyyatı 500 TL olan bir parfümü 100 TL’ye görüyorsanız oradan bir daha alışveriş yapmayın ya da 250 TL’ye görüyorsanız almayın. Evet, tabii ki indirimler olabilir fakat o kadar indirim sağlıklı olmaz. 500 TL’lik parfümü 100 TL’ye alırsanız muhtemelen sahtedir, 250 TL’ye alırsanız muhtemelen son kullanma tarihi geçmiştir veya geçmek üzeredir. Benim tavsiyem, kesinlikle reklam değil, parfüm alacaksanız Sevil veya Sephora’dan almanız, diğer mağaza ve siteleri ben önermiyorum. Evet parfümlerin de son kullanma tarihi var. Hatta bütün kozmetik ürünlerin üzerinde üretim tarihinden itibaren kaç yıl içerisinde kullanılması gerektiği yazıyor.

81KEkL9uBsL._SL1500_ (2)

Örneğin yukarıdaki parfüm kutusundan alınan resimde 24M yazıyor yani bu 24 Months ( Ay ) kısaltmasıdır. Yani bu parfümü üretim sonrasında 2 yıl kullanabilirsiniz. Peki parfümün üretim süresini nereden anlayacağız? Parfümlerin kutusunda ve şişesinde bazı kodlamalar mevcut.

Örneğin yukarıda benim şu an kullandığım parfümlerden biri olan Christian Dior Homme İntense kutusunda F077926009 ve şişesinde 5Z01 yazıyor. Aradığımız kodlar bunlar. Genelde 5Z01 işimize yarıyor. Üretim tarihini bulmak için kullanabileceğimiz iki tane site var;

http://www.checkfresh.com/

http://checkcosmetic.net/

Bu sitelere yukarıda bahsetmiş olduğum kodlardan birini yazarak üretim süresini, parfümün tavsiye edilen kullanma süresini ve son kullanma tarihine ne kadar kaldığını görebilirsiniz. Bazı parfüm markaları maalesef yok, bu tarz durumlarda ne yapılması gerekiyor bilemiyorum. Benim bu parfümün kontrol edilmiş resimleri aşağıdaki gibidir.

Siz de parfüm alırken daha bilinçli tüketici olabilirsiniz. Daha sonra bu parfüm farklı kokuyor, üzerinde hiç kalmıyor, 2 saatte uçuyor gibi söylemlerde bulunmayın. Keyifli ve bilinçli alışverişler!

Not: Bunu bahsetmeden bitirmek istemedim. Yukarıda bahsettiğim Dior homme intense parfüm alışverişimi https://www.1v1y.com/  (Maalesef kapandı, artık yok ) üzerinden gerçekleştirdim ve çok başarılıydı. Kendi sitelerinde Tekin Akar Cosmetics ( Maalesef  bu da kapandı, artık yok ) diye bir bölüm vardı, baktım parfümler indirimde. Önce inanmadım, sonra 1V1Y’yi aradım, bana gerçek Tekin Acar ürünleri olduğunu söylediler. Daha sonra Tekin Acar’ı aradım ve bu siteye ürün verip vermedikleri, veriyorlarsa neden ucuz olduğunu ve son kullanma tarihinin geçip geçmediğini teyit ettim. Tekin Acar da kesinlikle fresh parfüm verdikleri, 1V1Y’ye parfüm verdiklerini onayladılar, internet üzerinden olduğu için böyle indirimli olduğunu söylediler. Parfüm geldiğinde hızlıca check ettim ve gerçekten taze bir parfümdü, yaptığım alış verişten çok memnun kalmıştım. Tavsiye ederim. Tom Ford Black Orchid Eau De Toilette olanı da diğer kullandığım parfüm. Ben biraz daha baharatlı, hafif ağır kokuları seviyorum. İki parfümümü de tavsiye ederim, kalıcılıkları ve farkındalığı üst düzeyde. Daha çok sonbahar, kış ayları için biraz da ilkbahar ayları için ideal.

Kullandığım En iyi Parfümleri Sıralamam Gerekirse; ( 20.12.2022 )

1-Dior Homme Intense

2-Emporio Armani Stronger With You Absolutely

3-Bvlgari-Black Orient

4-Tom Ford-Black Orchid

5-Armani Code

Parfüm Alma Sanatı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s