Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

Geçenlerde arkadaşlarla aramızda “Kara  Cuma” muhabbeti oldu. Ben de sonradan merak edip araştırdım ve sizlerle paylaşmaya karar verdim. ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma (Kasım ayının dördüncü Cuma günü) gününe denk gelen güne verilen isimdir. Black Friday, 1952’den bu yana ABD’de Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve birçok ünlü marka ürünlerinde ciddi indirimler ve fırsatlar düzenler.

Bizim ülkemizde ve diğer İslam ülkelerinde maalesef Cuma gününün kutsallığından ötürü bu gün pek hoş karşılanmasa da aslında beraberinde bir çok markanın indirimlerinden faydalanmak söz konusu. En önemlisi gerçek anlamda indirim olması; klasik olarak fiyatların önce yükselip sonra düşmesi değil 🙂

Genelde bu günün haberlerinde izdiham yaşanmalar, ürünlerin bitmesi, mağazaların bomboş kalması gibi haberler görürüz.

1733382_0_1479893633bmkSq

Black Friday bu yıl Türkiye’de de özellikle insanların merakla beklediği ve faydalandığı bir yıl oldu. 24 Kasım Cuma gününe denk gelen Black Friday’de Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre Türkiye kartlarla 2.45 milyar TL harcamış, inanılmaz Geçen yılın Black Friday’ine göre kartlı harcamalar yüzde 30 artarken, internetten yapılan kartlı harcamalar ise ikiye katlanmış. 2018’de kim bilir ne olur 🙂 Şöyle bir veri de dikkatimi çekti; toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödemeler baz alındığında ise Kocaeli yüzde 33 ile en fazla internetten alışverişi tercih eden kent olmuş.

Görünen o ki bu tarz indirim günleri kapitalizm oyunları gibi görünse de alışverişe hareketlilik getirmekle birlikte bilinçli tüketiciye de avantaj sağlıyor. Yine de siz siz olun indirim görünce hemen atlamayın, gerçekten alacağınız bir ürünün o fiyata değip değmeyeceğine karar vererek satın alma gerçekleştirin. Örnek vermek gerekirse bir internet sitesi platformunda sattığı bir cam bardağı cam bardak üreticisi firmanın sitesinde yazan fiyattan çok daha yüksek bir fiyattan indirmiş gibi göstermişti Kara Cuma’da, bunlara dikkat etmek lazım.

black_friday_nedir_kara_cuma_nedir_h128177_ad6c3

 

Kara Cuma (Black Friday) Nedir?” için bir yorum

  1. Koyduğun fotoğraf olayı özetliyor, fiziksel savaş olmasa da internet üzerinden kapış kapış gidebiliyor alışverişler, evet siz siz olun hemen atlamayın demen doğru olmuş. İhtiyacımız olmayan şeyleri alıp bir kenara koyabiliyoruz, yahut ucuz diye atlayabiliyoruz. Çok fazla etkilenip yönlendiriliyoruz sanki..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s