Oyun – Multiplayer Browser Oyunlar

9 in 1.jpg

Oldum olası multiplayer oyunları severim, hem de çok severim. İnternete ilk bağlanma zamanlarımızda arkadaşlarla bir araya gelince orjinal olmayan oyunlarımızı internetten birlikte girerek oynamayı denerdik farklı bilgisayarlardan, başardığımız ilk oyunlardan biri Swat olmuştur, orijinal olmasa bile çalışıyordu kerata, neyse çok uzatmadan.. Muhtemelen çok uzun süredir var olan multiplayer browser oyunları dün tekrar deneyimledik Arif ve Kadir ile. İlk maceramız oldu bilgisayar üzerinden, size bu oyunları önermek istedim bu yazıda.

TOWN OF SALEM

Multiplayer oyunları severim derken tanıdığım arkadaşlarla birlikte oynamayı severim. Dün de öylesine bir denemeyle başladık bu işe. Town of Salem oyunu var önerebileceklerim arasında. Kurt adam, vampir, köylü, mafya vb. adlarla duymuş olabileceğiniz gece oldu herkes gözlerini kapattı, bazı şahıslar gözlerini açıp birini öldürmeye karar verdi, sabah oldu herkes gözlerini açtı, x kişisi öldü şeklinde bir moderatör yardımıyla oynanırdı bu oyun. Aynı odanın içinde herkesin katili ortaya sallayarak atmasıyla devam ederdi ve oylamayla bir kişi seçilirdi. Karışık anlattım ama oynayınca anlaşılıyor böyle oyunlar.

town of salem ile ilgili görsel sonucu

Town of Salem de öyle, bir sürü karakter var ve eklenmeye devam ediyor. Oyunun dil seçeneğinde Türkçe de bulunuyor, ve oynanışı kolaylaştırabiliyor az da olsa; çünkü Türkçe seçeneği sadece oyun içi yazışmaların Türkçe olmasını sağlıyor, menü seçenekleri İngilizce, karakterlerin özelliklerini oyuna girmeden biraz inceleyebilirsiniz, klasik oyunda mafya, köylüler ve seri katil var. Gece olunca Mafya öldürülecek bir kişiyi seçiyor kendi arasında yazışarak, seri katil de birini öldürebiliyor, gündüz olunca herkes iç güdüleriyle ya da oyun içi yeteneklerinden yararlanarak bir kişiyi suçlayabiliyor ve idama götürebiliyor. Medium ölülerle konuşabiliyor geceleri, doktor bir kişiyi iyileştirmeyi seçerek koruyabiliyor, hapishane görevlisi bir kişiyi içeri alarak gece koruyabiliyor, eskort geceleri bir kişinin yanına giderek özelliğini kullanmasını önleyebiliyor, Şerif geceleri bir kişiyi sorguya çekerek mafya mı değil mi anlayabiliyor; ama  Mafya’dan Godfather’ı sorgularsa onu köylü sanarak yanılıyor. Benzeri birçok karakter var hepsi oynadıkça oturuyor. Tanımadıklarınızla girerseniz, dün bizim yaptığımız gibi random death tarzında rastgele isminizin ortaya atılması mümkün 🙂 Bedava olduğundan vaktiniz olunca deneyin derim.

İO OYUNLAR

Bunun haricinde şu linkteki diğer oyunlardan ve bu linkteki oyunlardan girip deneyimleyebilirsiniz. Snowfight ve Foes oyunu beğendim, bir de Skribbl eğlenceli geldi, çizimleri bilmeye ve siz de çizip anlatmaya çalışıyorsunuz, Tükçe olarak Gartic seçeneği de varmış. Bir çok oyun var, çoğu da önceden çıkmış bilgisayar oyunları benzeri. Foes ve ZombsRoyale io oyunları, Steam’den PUBG oyununa benziyor mesela.

io alan adı Britanya Hint Okyanusu Toprakları’na aitmiş. Kısa olduğundan hafızada kalıcılığından startuplar ve oyunlarda kullanıldığını yazmışlar. İlaveten .io oyunları için buraya tıklayabilirsiniz.

Çok fazla oyuna bakmadan kısa sürede bu yazıyı yazıyorum, sizin de öneriniz olursa yorumlarda paslaşmak isterim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s