İnsan Eliyle Yapılmış (olacak) En Büyük Yapı

dağ

Yapımına 152 yıl önce başlanmıştı. Küresel ısınmanın etkilerini en şiddetli göstermeye başladığı zamanlarda yapımına karar verildi. Artık kar yağmıyordu. Kışın küresel sıcaklık ortalaması 20 santigrat derece yazın ise 45 santigrat dereceydi.

20. yüzyılda zenginlerin ada satın alıp kendi şatolarını yapmaya başladığı zamanları hatırlıyor olmasınız.. Küresel ısınmanın gerçek yüzünü göstermesinin ardından aynı zenginler ellerindeki adaları yok pahasına satıp dağ satın almaya başladılar. Dağları satın alıp yüksek duvarlarla çevreliyorlardı. Dağ zirvelerinde küresel ısınmanın etkilerinden uzakta yaşamak istiyorlardı.

Bu ortamda, yapımına karar verildi. Medyada çılgın bir proje olaraktan adından söz ettirdi. Sadece bir problemi çözmeyecekti aynı zamanda milyonlarca insana iş olanağı da sağlayacaktı. Bazı bilim insanları bu yapının iyi bir fikir olmadığını doğal yıkımı daha da artıracağını söylediler. Büyük çoğunluk bu söylemlere kulak asmadı. Zaten onlar yaratılacak iş olanaklarıyla ilgileniyorlarda. Yeni iş imkanları sayesinde evde bekleyen çocuklarına az da olsa yiyecek bir şeyler götürebileceklerdi. Sürdürülebilir olup olmadığı kimin umrundaydı.

Bu yapıyı meclis gündemine getiren tek parti yönetimi ise sürdürülebilir olup olmadığıyla ilgilenmiyorlardı. Onların hesaplarına göre böyle bir yapının başlaması bile onları onlarca yıl tek parti olarak ayakta tutacaktı. Yaratılmış yeni iş imkanları sayesinde kazanılacak yeni oylar ile zayıf da olsa var olan muhalefet hareketi yok edilebileceklerdi sonunda. Evet onlar için de ufak bir problem vardı; bu boyutta bir projenin ekonomik yükü çok büyük olacaktı. Uzun vadede bunun yapılabilir olmasının imkansız olduğu ortadaydı ama bu onlar için ufak bir teknik problemdi. Bu problem yarının problemiydi ve yarın çözülecekti. Bugün önemli olan koltuğu sağlama almaktı.

152 yıl sonra bugün hala yapımına devam ediliyor. Yapımında 12 milyon insan çalışıyor. Şu günlerde bu 12 milyon insan çok bir iş yapmıyorlar, aslında hiç bir iş yapmıyorlar, ama önemli olan iş yapmak değil. Önemli olan bir işte çalışıyor olup eve her ayın sonunda diğer ayı zar zor  da  olsa geçindirecek bir para götürmek. Mühim olan tek şey bu.

Başlangıçta dünyanın en yüksek dağının yüksekliğini ikiye katlayacağı ve ülkemizin şanına şan katacağı söyleniyordu. Bu büyüklükte bir projenin altından kalkan bir ülkenin önünde kim durabilirdi?   Yüksekliği 16000 metre olan bir dağ inşa edilecekti. Bu dağ inşaatı bittikten sonra yaklaşık 28 milyon fakir insan dağın yamaçlarında küresel ısınmanın etkilerinden uzakta mutlu ve mesut yaşayacaktı. Kendini medeni ve gelişmiş sanan batı devletleri medeniyeti, gelişmişliği ve sosyal devlet olmayı bizden öğrenecekti bu proje sayesinde.

Reklamlarda bu proje sayesinde artık küresel ısınmadan korkmamamız gerektiği ve eskisi gibi tüketmeye devam etmemiz gerektiği haykırılıyordu. Dağın yapımında insan atıkları da kullanılacağı için çevre kirliliği problemine de çözüm olacaktı bu proje. Ayrıca birikim yapmanın da gereksiz olduğu çünkü yeni iş imkanları sayesinde insanların cebine sıcak para gireceği söyleniyordu. Zaman çokça harcama ve bolluk zamanıydı.Kitleler buna tabiki de inanmadı çünkü inanacak durumları yoktu. Kazandıkları karınlarını doyurmaya zor yetiyordu. Inanmış gibi yapmayı tercih ettiler. Zaten ellerinden başka bir şey gelmezdi.

Reklamlarda haykırılanlardan sonra büyük liderimiz 12. En Tabii Rahle (ETR)  bir holografik TV programında projenin detaylarını açıkladı. Evet söylenenler doğruydu. Bu proje sayesinde milyonlarca insan iş olanağına sahip olacaktı. Projenin yapımına gelecek seçimden sonra başlanacaktı. Bu sebeple gelecek seçimlerin bu parti aleyhine bitmesi artık herkesin meselesiydi. Bu ülkemizin istikrarı için çok önemliydi. Proje planlaması için ve gerekli bütçenin hazırlanması ve kaynakların ayırılması için gerekli zaman yoktu ama bu önemli değildi. Seçimlerin kazanılmasının hemen ardından projenin başlayacağı ve projede çalışan insanların maaşlarını seçimden sonraki ilk ay alacakları sözü verildi. Bütçe planlaması vs sadece teknik detaydı. Sonra da halledilirdi. Milletin bekasından mühim olmayan teknik detaylardı bunlar.

Seçimlerde 12. ETR’nin partisi oyların büyük çoğunluğunu alarak tek parti olarak meclise girdi. Seçimlerin bitimin den sonra yapılan balkon konuşması ile dağın inşasına ertesi gün başlanacağı söylendi.

Ertesi gün, bir program nüfus veri tabanında kayıtlı bilgilerden yararlanarak 5 milyon insanı işçi olarak atadı ve işe alım kağıtlarını posta ile herkesin evine gönderdi. İşe alımların tam olarak herkese ulaşması yaklaşık 8 ay aldı çünkü posta sistemi bu büyüklükte bir bildirimi ancak bu süre zarfında işleyebilirdi. Bu 8 ay boyunca söz verildiği gibi maaşlar günü gününe ödendi.

Dağın inşası 19. ayın sonunda fiilen başlayabildi. Kimse bu gecikmeden rahatsız değildi.Aksine bu iyi bir şeydi çünkü bu sayede daha uzun süre maaş alabileceklerdi. Yapılan işlerin dağ inşası için gerekli olup olmadığını kimse bilmiyordu ama çalışıyormuş gibi görünmek önemliydi bu sebeple herkes arı gibi çalışıyordu. Dağın inşası tıpkı bir kovan gibi vızır vızırdı.

Bir sonraki seçim dönemi geldiğinde ise 12.ETR gene bir holografik TV programının yardımıyla halka hitap etti. Bu sefer mesele çok ciddiydi. Sık sık yapılan bu seçimler milletin bekasını ülkenin düzeninin ve istikrarını tehdit ediyordu. Bu sebeple bir sonraki seçimlerden önce bir referandum yapılacaktı. Bu referandumda ise seçimlerin her 50 yılda bir yapılması oylanacaktı. Referandumdan olumlu kararın çıkması projenin geleceği açısından çok önemliydi. Referandumdan önce günlerce bu kararın alınması için propaganda yapıldı. Böyle bir kararın alınmasının yanlış olduğunu söyleyenler ise marjinal ve devleti yıkma niyetindeki teröristler, halk düşmanları olarak nitelendirildi.

Beklenen oldu ve referandumda seçimlerin her elli yılda bir bir yapılması kararı çıktı. 12.ETR referandum sonrası balkon konuşması yaptı ve seçimlerden çıkan sonucun ülkemizin refahını garanti altına aldığını açıkladı. Proje hiçbir değişiklik olmadan devam edecekti.

Projenin başlamasının üzerinden 3 seçim dönemi geçti. Her defasında yaklaşan seçimlerle birlikte seçimlerin ülke istikrarına zarar vereceği ve projenin geleceğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle seçimlerin ertelenmesi kararı alındı. Bu kararlar referandumda alındığı için milletin kararıydı. Alınan her ertelenme kararında ise projede çalışacak yeni insan alımı sözü veriliyordu.

Dağın yapımına başlanamsının üzerinden 152 yıl geçti. Dağın ve milletin büyük mimarı 12 ETR öldü. Onun yerinde şuan torunu 14. ETR var. O da dedesi ve babası gibi ülkeyi fakir çoğunluğun çıkarlarını gözeterek yönetiyor. Bunca zamana rağmen dağın yükseliğinin 3 metreyi bile bulmamış olması kimse için bir sorun teşkil etmiyor. Çünkü herkes biliyorki milletimiz arı gibi çalışıyor elbet birgün bu dağ da bitecektir.

İnsan Eliyle Yapılmış (olacak) En Büyük Yapı” için bir yorum

  1. Bir rüyanı anlatıyorsun sanırım, öyle değil mi 🙂 Asterix hikâyelerine de benziyor, devlet işlerinde çıkmaza sürükleniyorlardı prosedürlerden dolayı, senin hikâyende prosedür aslında arka planda yer alıyor. Önemli olan iş yapıyor gibi gözükmek olduğundan prosedürler çıkarılıyor. Gerçekten de uzun vadede dediğin gibi işliyor bu sistem. En kısa zamanda ve en uygun şekilde değişmesi dileğiyle..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s