Mikro Dalga Fırın Zararlı Mı?

Geçenlerde arkadaşlarla otuturken yemek yapmaktan konu açıldı. Bir arkadaşım; “Yemek yapıyorum ama daha sonra dolapta kalıyor, ısıtmaya üşeniyorum.” dedi. Ben de kendisine bir mikro dalga fırın alması gerektiğini söyledim. O da bana mikro dalga fırınların çok zararlı olduğunu söyledi. Peki gerçekten de mikro dalga fırınlar zararlı mı?Toplumda ne kadar bu yönde bir eğilim olsa da ok genel hatlarıyla ben bu sorunun cevabının hayır olduğunu biliyordum. Araştırdığım kadarıyla; Mikrodalgalarla pişirme fikri ilk kez “Percy Spencer” tarafından, radar olarak kullanılması planlanan “magnetron”un keşfedilmesiyle 1945’li yıllarda başlamıştır. Magnetron dedilen şey ise elektrik enerjisini mikrodalga enerjisine dönüştüren bir vakum tüpüdür, yani kilit nokta burası. magnetron-AM741-diagnonal

Percy Spencer radar dalgaları ile deney yaparken cebindeki çikolatanın erimesi ile mikrodalga enerjisinin yiyecekleri ısıtabildiğini keşfetti. 1950’de bu buluşun patentini almış.

wpe47

Mikrodalgalar gıdalar tarafından soğurulduğu zaman üründe bulunan polar moleküller yön değiştirirler milyonlarca kez oluşan bu hareket sonucu moleküler sürtünme ısısı açığa çıkar ve madde ısınır. Mikrodalgalarda su içeren gıdaların daha çabuk ısındığını duymuşsunuzdur. Su molekülleri ileri geri hareketlerle  saniyede yaklaşık olarak 5 milyon kez titreşirler, yukarıda bahsettiğim gibi su da polar kovant bağlı bir maddedir yani zayıf da olsa zıt kutuplara sahiptir. Kısacası mikrodalgaya konulan gıdanın dönme hareketiyle ve bu hareket sonucu sürtünmesiyle gıda ısınır.

Mikro dalga fırınlar çoğu zaman extra faydalı da oluyor. Örneğin suyun içerisinde haşlanan sebzelerin faydalı bir çok vitamin veya minerali suya karışabiliyor fakat buharda pişirme yöntemiyle veya mikro dalga fırın ile bunun önüne geçebilirsiniz.

Mikro dalga fırının içerisine tavsiye etmesem de sert plastikten yapılma malzeme konuşabilir, gıda konulabilir mümkün olduğunda cam bir kapta olursa iyi olur. Onun haricinde metal kesinlikle koymayın çünkü metaller ısıyı yansıttığı için gelen dalgayı soğuramayacak ve fırının içerisinde inanılmaz bir dalga yoğunluğu olacak, bu da çok fazla ısınmasına ve fırının alev almasına yol açabilir. Soyulmamış yumurta patlayabilir, meyvelerin içerisinde çok fazla su olduğu için tavsiye edilmez çünkü içerisinde suyun yoğun hareketleri sonucu ısınması ve basınç oluşturmasıyla patlayabilir. İnce malzemeli plastikler üzerinde yemek koyup ısıtmak çok tehlikeli bir hareket olur. Ayrıca mutlaka kapağını tamamen kapamadan kullanmaya başlamayın! Şunu da söyleyeyim eğer kapağı veya kendisi bozuk bir fırın kullanıyorsanız ya da açık kullanıyorsanız evet mikro dalga sizin için tehlikelidir.

WindyHeartfeltKid-max-1mb

Siz de gönül rahatlığıyla mikro dalga fırın alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda mezun olduğum okuldan 4 fizik hocasının da yorumunu bu yönde, onu da paylaşayım 🙂

Fizik Hocalarının Yorumu

Tarihte İlk Mikro Dalga Fırın;

ilk mikrodalga

Ayrıca aşağıdaki linklerde mikro dalga fırınla alakalı çalışmaları/deneyleri bulabilirsiniz.

http://channel.nationalgeographic.com/u/kd4CTkuP92r9qAGsBq4EmU9c51f00pxkmh6IuJ-RDnHX7q7QrsvmRdT01Fe7Ig3ozWlTBDEH1C9BJQ/

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s