Matematik Üzerine Bir Youtube Kanalı : 3Blue1Brown

Screen Shot 2018-08-26 at 10.42.40Youtube uzun zamandan beri hayatımızın parçası. Çoğumuz onu müzik dinlemek haber izlemek ya da eğlenceli videolar izlemek için kullanıyoruz. Bu kullanım alanlarının yanında öğrenme amaçlı kullanımı da çok yaygın. Youtube’da kaliteli içerik üreten birçok eğitim kanalı var. Bugün sizlere bu eğitim kanallarından birisi hakkında bahsedeceğim. Bu kanalın adı “3Blue1Brown”. Bu kanalda matematik üzerine videolar paylaşılıyor. Kanalın yaratıcısı Grant Sanderson.

Matematik günümüzün vazgeçilmez unsurlarından birisi. Günümüz dünyasında matematiksel düşünme yeteneği çok önemli çünkü modern toplumumuzu şekillendiren bütün mühendislik dalları matematiğin engin araçlarından faydalanıyorlar. Hal böyle olunca matematik eğitimine verilen önem büyük.

Matematik öğretmesi zor konulardan birisi çünkü matematik tamamen soyut düşünceden oluşuyor. Öğrenmesi zor olunca öğretmesi de zor oluyor: Bir şeyi öğretmek için o konuya hakim olmak gerekiyor. Eğer öğretmen konuya hakim değilse öğrencide ister istemez yanlış anlaşılmalar oluşuyor. Bu yanlış anlaşılmalar ise öğrencide konudan uzaklaşmaya ve öğrenme zorluklarının başlamasına sebep oluyor. Bir çok öğretmen matematiği formüllerden ibaret olarak anlatıyor. Bu formülü şunun için şu formülü ise bunun için kullanıyoruz şeklinde… Formüllerin mantığını anlamayan öğrenci bir süre sonra konudan kopuyor ve kendisinin matematiğe yatkınlığının olmadığını düşünüyor.

Grant Sanderson harika bir sese ve matematik konularını berrak anlatma yeteneğine sahip. Burada yetenek dedik ama yanlış anlaşılmasın; kendisi bunun çok çalışmanın bir ürünü olduğunu vurguluyor. Bir video ortalama 3 haftalık çalışmanın ürünüymüş. Grant Sanderson’ın Youtube kanalı  “3Blue1Brown” kanalında matematik üzerine bir çok video var. Bu videoların ortak özellikleri ise değindiği konuyu kaliteli grafikler kullanarak derinlemesine basit bir dille açıklıyor. Videolarda her zaman konunun özüne değiniliyor. Formül olarak bildiğimiz ya da nasıl çalıştığını anlamadan uyguladığımız matematiksel yöntemlerin özünü ve kökenini bizlere öğretiyor.

Böylesine kaliteli bir içeriği bizlere ücretsiz sunduğu için ben Grant Sanderson’a buradan teşekkür etmek istiyorum: Teşekkürler Grant Sanderson.

Aşağıda Grant Sanderson’la tanışmanız için onun bir soru cevap videosunun sizlerle paylaşıyorum. Yukarıda vermiş olduğum linkten Youtube kanalına ulaşabilir ve matematik öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Matematik Üzerine Bir Youtube Kanalı : 3Blue1Brown” için 3 yorum

  1. Videolar gerçekten çok kaliteli. Bütün eğitim hayatının sorunu belki de dediklerin üzerine kurulu. Öğrenci sadece formül ezberliyor, o formülün gerçekten ne işe yaradığı, ne anlam ifade ettiği, nereden ve nasıl geldiğini bilmiyor. Hal böyle olunca o formülü belki de yorumlaması gerektiği zaman yorumlayamıyor çünkü sadece formülün üzerine sayıları yerleştirmeyi biliyor. Bu bence edebiyatta da geçerli tarih derslerinde de geçerli. Bütün olay ezberlemeye ve ezberlediğin bilgiyi kullanma üzerine kurulu. Çok acı..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s