Bose QC35 II Acoustic Noise Cancelling Kulaklık

IMG_4911.JPG

Merhaba, bu yazımda sizlere yeni aldığım Bose QC 35 II kulaklığımdan bahsedeceğim. Bu kulaklı ile ilgili birçok değerlendirme videosu ve yazısı internette mevcut. Ürünü almadan önce ben bu değerlendirmelerin birçoğunu inceledim ve almaya karar verdim. Ürün kablosuz (pili bittiğinde kablolu olarak kullanılabilir) ve Acoustic Noise Canceling özelliğine sahip.

Gürültüden çok kolay rahatsız olan birisiyim. Çalışırken arka planda çalan piyano ya da klasik müzik sesi beni motive eder ve odaklanmama yardımcı olur. Bunun yanısıra yüksek sesle müzik dinlemeyi sevmem. Yani anlayacağınız gürültüyü bastırsın diye son ses müzik açıp dinlemek benlik değil.

Gürültülü olmasına rağmen zaman zaman bir kafede ya da halka açık bir alanda kitap okuduğum ya da çalıştığım olur. Seyahat ederken yanımda her zaman bir kitap olur ve ruh halime göre kitabımdan birkaç sayfa okumayı tercih edebilirim. Türkiye şartlarında halka açık alanlarda telefonla konuşmayana ya da yanındaki arkadaşıyla yüksek sesle konuşmayana denk gelmek hemen hemen imkansız gibi. İşte bu anlarda müzik birçok insanın kurtarıcısıdır; kulaklığı kulağına takıp sesi yükseltip kendini ortamdan yalıtabilir ve işine bakabilirsin. Dediğim gibi bu benim için yararlı değil çünkü yüksek sesle müzik dinlemeyi sevmiyorum.

Bu noktada yardımıma teknoloji koştu. Yaklaşık 1 yıl önce çalıştığım ofiste bir arkadaşım Bose QC 35 kulaklık almıştı. Bu kulaklığı denediğim zaman çok şaşırmıştım çünkü kulaklığı kulağıma taktığım anda çevresel gürültü hemen hemen yok olmuştu. Bu ilk denemeden sonra böyle birşey almak hep aklımda vardı ve aldım.

Bu kulaklık dışsal sesleri özel bir teknoloji kullanarak temizliyor ve kulağa ulaşan gürültüyü çok yüksek bir oranda azaltıyor. Bu sayede gürültülü ortamlarda müzik sesini çok yükseltmeden ortamdan kendimizi yalıtmak mümkün oluyor. Ayrıca Bose QC 35 çok konforlu bir kulaklık. Uzun süreli kullanımlarda kulağı yormuyor.

Ürünün amazon sayfasına linkten ulaşabilirsiniz. Bu ürünün muadili birkaç ürünü piyasada bulmak mümkün. Tasarımı ve bu teknolojiyi ilk geliştiren firma olmasından dolayı Bose kulaklıkları tercih ettim. Siz kişisel zevkinize göre başka firmanın ürününü tercih edebilirsiniz.

Sonuç olarak Bose QC 35 kablosuz ve Acoustic Noise Canceling özelliği sayesinde dışsal sesleri büyük oranda azaltıyor. Gürültülü ortamlarda çalışıyorsanız, uçak ya da tren ile sık sık seyahat ediyorsanız, kablosuz kulaklığın verdiği rahatlığa erişmek istiyorsanız ve en önemlisi bütçeniz uygunsa bu ürünü size öneriyorum.

Bose QC35 II Acoustic Noise Cancelling Kulaklık” için 3 yorum

 1. Ben de bu aralar kulaklıklara bakıyorum, çok model ve marka olduğundan ve ben de ucuz birşey aradığımdan pek seçemiyorum. Koşu yaparken kullanacağım için ve mikrofon da içermesini istediğimden emin olamıyorum aradığım kulaklıkla ilgili 🙂 Geçen dergide https://www.sony.com.tr/electronics/kafa-bantli-kulakliklar/mdr-1000x kulaklığını görmüştüm, seninkinin benzeri sanırım, dışarıdan gelen sesleri yumuşatma özelliği de varmış, kesebiliyor kısabiliyor filan ne özellikli şeyler çıkarmışlar be. En basidinden yılların kulaklığı ama çok değişti zamanla. Olmazsa olmaz kimilerimiz için. Ben şu an ve epeydir telefonla gelen kulaklıkları kullanıyorum. Daha az konforlu olsa da iş görüyor. Koşu yaparken ise mikrofon bulunmayan kulağa birazcık geçmeli philips vb. basit bir kulaklık kullanıyorum. Kablosuzların bazılarında pil bitince kablo girişinden devam etme özelliği varmış, öyle birşey işimi görebilir gelecekte. Yakın zamanda kulağımdan düşmeyecek kablolu ve mikrofonlu basit birşey alabilirim. Telefonla gelenler daha sıkı dursa ve tere dayanımı yüksek olsa belki de kulaklık almayı düşünmezdim 🙂 Kulaklık üzerine çok şeyler söylenebilir aslında. Sanırım sen de almadan önce artı ve eksi yanları düşünmüşsündür. Sanırım pil gücü ve fiyatı en önemli konu olmuştur senin için, yani olumsuz bir nokta açısından ha ? Koşu yaparken müzik dinlemiyor muydun ?

  Beğen

 2. Berker, öncelikle koşu yaparken müzik dinleyip dinlemediğim sorusunu cevaplamak istiyorum. Bir süre koşu yaparken müzik dinlemeyi denedim ve bu iş için özel fiyatı uygun kulaklıklara bakmıştım. Hatta bir Philips kulaklık almıştım. Bu aldığım kulaklık beni hayal kırıklığına uğrattı çünkü sürekli kulağımdan düşüyordu. Koşu yaparken müzik dinlemiyorum bir ara dinlemeyi denedim ama çok sevmedim.

  Yorumunda değindiğin gibi Sony Acoustic Noice Canceling (ANC) özelliğine sahip ürünler geliştiriyor. Bose’un en büyük rakibi diyebiliriz bu alanda. Bu ürünü alırken en dikkat ettiğin faktör ürünün tasarımı oldu. Bose’a verdiğim para ile Sony’nin son ANC özelliğine sahip kulaklığı alabilirdim. Fiyatları aynı ama ben onu tercih etmedim. Sony kulaklık daha uzun pil ömrüne sahip ve tuşlar yerine dokunmatik ile çalışan bir sisteme sahip. Ayrıca Sony kulaklık uygulaması ile daha fazla kontrol imkani sunuyor (EQ değiştirme, ANC seviyesi ayarlama vb).

  Ben Bose’u tercih ettim çümkü Amazon’daki ürün yorumlarında herkes Bose’un çok rahat olduğundan bahsediyordu. Ayrıca ürünün fiziksel tasarımı Sony’den daha zarif ve küçük duruyor. Bir önemli nokta ise Sony bence Bose’un ürünündeki yenilikleri kopyaladı ve ona rakip bir ürün çıkardı. Anladığım kadarıyla da Bose’u yakalamaları 3 versiyon çıkarmalarını gerektirdi.

  Bose 20 saat pil ömrüne sahip. Sony de olmayan bir diğer özellikse Bose kulaklık 5 adet Bluetooth cihaz ile aynı anda pair oluyor bu sayede cihazlar arasında geçiş yapmak çok kolay oluyor. Örneğin bilgisayarından müzik dinlerken telefonuna çağrı gelince Bose kulaklık otomatik olarak telefona geçiyor. Ben bunu çok kullanışlı bir özellik buldum.

  Bence, Sony Bose’u yenebilmek için kulaklığına daha fazla özellik eklemeye çalışıyor. Bu çaba benim ilgimi çekmedi. 20 saat pil ömrü benim için çok iyi. Ayrıca Bose çok daha güzel bir tasarıma sahip. Bose bu işi il seferinde iyi yapmış, bütün yapılan yorumlardan bu anlaşılıyor.

  Fiyat konusunda üst seviye ANC sunan kulaklıkların fiyatları aynı Berker(zaten piyasada 3 rakip ürün var Bose, Sony ve Sennheiser). Yani ANC olsun diyorsan ve bir de kablosuz olsun diyorsan bu fiyattan daha uygun fiyat yok. ANC olsun ama kablolu olsa da olur diyorsan Bose daha ucuz bir kulaklığa sahip.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s